Arçelik çamaşır makinesi kazan temizleme

Saatlerce çalışma gerektiren bu cihazı iyi durumda tutmak için çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğini bilmek önemlidir. Sonuçta, en hassas giysilerimizde güvendiğimiz cihazdır.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır makinenizin, saatlerce çamaşır, masa örtüsü, havlu ve diğer nevresim ve yatak takımlarını yıkamadığı bir dünya hayal edin. Gün için planladığınız diğer aktivitelere uymanız imkansız olacaktır.

Çamaşır makinesi belki de bir evde en yaygın olarak kullanılan cihazdır ve tuhaf bir ses çıkarana veya çalışmayı durdurana kadar temizlik ve bakımına genellikle gereken özen gösterilmez.

Düzgün çalışmıyorsa buradan onarımını isteyebilirsiniz .

Çamaşır makinesini temizlemek neden gereklidir?

Su veya nem ile sürekli temas halindeyken, küf veya deterjan lekelerinin oluşması veya içeride kötü bir koku oluşturması çok olasıdır. Giysilerimizi ve evimizin tüm çarşaf ve yatak takımlarını çamaşır makinesinden geçirmenin amacı, kullanımdan önceki kadar kusursuz görünmesini sağlamaktır.

İçi dışı temiz tutulduğu sürece tamamen mümkün olan otomatik çamaşır makineleri ile. Aksi takdirde koku üreterek içine yerleştirdiğimiz giysilere bulaştırabilir. Ayrıca düzenli temizlik bu cihazın ömrünü uzatacaktır .

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Makinenin dezenfeksiyonu ve temizliği çok basittir ve temizlemeniz gereken unsurlar muhtemelen mutfak kilerinizdedir. Çünkü elma sirkesi, kabartma tozu, hidrojen peroksit, limon ve beyaz sirke ile ilgili.

Çamaşır makinesindeki kötü koku nasıl giderilir

Sık sık derinlemesine temizlik tavsiye edilse de temizlik çoğu zaman çamaşır makinesinden çürük kokusu geldiğinde yapılır . Bu kokuyu gidermek için elma sirkesi gibi bazı doğal elementlere başvurmalısınız.

Çamaşır makinesini bakteri, mantar ve bazı lekeleri yok ederek dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Bilmek için çamaşır makinesinden küf kokusu nasıl , sadece elma sirkesi ve sıcak su yarım fincan gerekir.

Her zaman sabunu koyduğunuz bölmeye sirkeyi koyun ve sıcak su ile kısa yıkama programını başlatın. İşi bittiğinde kapıyı açın ve en az bir saat havalandırın.

Çamaşır makinesini sirke ile temizlemenin bu basit adımını takiben ayda bir kez çamaşır makinesindeki kötü kokuyu unutacağız.

Çamaşır makinesi için beyazlatma maddesi

Piyasada sodyum hipoklorit içeren bir dezenfektan ağartıcı bulabilirsiniz. Sirke kadar etkilidir, sadece karıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Sirke ile dezenfekte etmek ve iyice durulamamak koku izi bırakabilir. Bu nedenle bazı insanlar elma sirkesi yerine ağartma maddesi seçer.

Çamaşır makinesinin kauçuğu kabartma tozu ile nasıl temizlenir

Kötü kokuya ek olarak, tamburu ve çamaşır makinesinin girişini kapatan kauçukta leke veya küf oluşabilir. İdeal olarak, yıkanan tüm giysileri çıkarırken kuru bir bezle silerek kuru tutun.

Ve hava alması ve küf oluşturmaması için kapıyı biraz aralık bırakın. Bunu yapmadıysanız, mantar oluşması muhtemeldir, bu nedenle ayda bir kez daha kapsamlı bir şekilde temizlemek gerekir.

İçin tüm kalıp çıkarmak çamaşır makinesinin lastik üzerinde meydana getirmiştir, sen sirke ve pişirme soda gerekir.

En kısa sıcak su programını başlatın ve sabun bölmesine bir bardak beyaz sirke ekleyin. Birkaç dakika çalışmasına izin verin ve ardından aynı bölmeye 30 gr kabartma tozu ekleyin.

Birkaç dakika yıkamaya devam edin, ardından kapağı açın ve elemanların en az yarım saat çalışmasına izin verin. Daha sonra bir sünger geçirin ve içinde oluşan tüm tartarı çıkarın .

Ardından yıkama döngüsünün tüm kalıntıları temizlemesine izin verin ve yıkayıcının tüm içini iyice durulayın.

Bir başka büyük ve çok etkili bir çözüm otomatik çamaşır makinesinden ölçek kaldırma birleştirmektir limon suyu ile hidrojen peroksit . 3 litre su ile bir kapta bir bardak hidrojen peroksit ile ¼ bardak limon suyu çözeltisi hazırlayın.

Daha sonra tüm kauçuğa bu solüsyonu püskürtün ve çamaşır sabununun neden olabileceği tüm küf ve kiri temizlemek için bir süngerle ovalayın. Sonunda solüsyonu tekrar püskürtün ve kuru bir bezle kurulayın.

Çamaşır makinesi tamburu nasıl temizlenir

Bir yıkamanın sonunda çamaşırların içinde kötü bir koku oluşturan su, sabun ve kir kalıntıları olabilir. Bunu önlemek için , önce boş kazanın içine yarım litre beyaz sirke koyarak sıcak suyla kısa bir yıkama programlayabilirsiniz .

Program bittiğinde ve her şey durulandığında, çamaşır makineniz daha iyi görünecek, kokacak ve daha iyi performans gösterecektir.

Üstten yüklemeli çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Üstten yüklemeli bir yıkayıcı söz konusu olduğunda, arçelik kazan temizleme farklı şekilde temizlenmesi gerekir. Temizliğe başlamadan önce, içinde giysi veya su olmadığını doğrulamalısınız.

Sıcak suyla kısa yıkamaya başlayın ve tambur dolduğunda 3/5 su bardağı beyaz sirke ve ½ su bardağı kabartma tozu ekleyerek suyu karıştırın. Kabartma tozu ve sirkenin çalışması için makinenin yıkamaya başlamasını ve yarım saatten biraz fazla kesmesini sağlayın .

O zaman evet, tamburu iyice çalkalayarak programa devam etmesini sağlayın.

Çamaşır makinesi filtresi nasıl temizlenir

Filtre, tıkanabilir ve suyun normal tahliyesini engelleyebileceğinden, çamaşır makinesinin temiz tutmamız gereken temel parçalarından biridir. Bu nedenle kir, sabun kalıntısı ve iplik ve diğer malzemeler gibi bazı küçük parçaları temizlemek için sık sık temizlenmelidir .

Örneğin, Drean üstten yüklemeli çamaşır makinesinin veya başka herhangi bir modelin filtresinin nasıl temizleneceğini bilmek için aynı adım sırası izlenmelidir:

  • Filtrenin bulunduğu cihazın kılavuzuna bakın.
  • Bir şeye dokunmadan önce, çamaşır makinesinin fişini çekmeli ve tamburun içinde kalan suyu çıkarmalıyız.
  • Ardından filtre kapağını sağdan sola çevirerek çıkarıyoruz.
  • Filtre tamamen çıkarılmalı ve su ile temizlenmeli, olabilecek kirleri giderilmelidir. Kalan sabun kalıntılarını temizlemek için bir fırça kullanabilirsiniz.
  • Her şeyin rahat olduğundan emin olarak her şeyi yerine koyun. Aksi takdirde, su oradan çıkacaktır.

Çamaşır makinesinin sabun kabı nasıl temizlenir

Sabunun en saf haliyle çamaşırlara ulaşması için çamaşır makinesinin sabun haznesi temiz tutulmalıdır . Bunları temizlemek için bir litre sıcak suya 1 bardak beyaz sirke ile solüsyon hazırlamanız yeterlidir.

Bölmeleri çamaşır makinesinden çıkarın ve solüsyonda yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından fırçayı veya süngeri geçirin, iyice durulayın ve yerlerine geri koyun. beko çamaşır makinesi kazan temizleme

Çamaşır makinesi gürültülüyse veya iyi çalışmıyorsa, kontrol ettirmek için profesyonellerin fiyat listesine bakabilirsiniz .

Çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğine dair bu ipuçları ile kıyafetleriniz kusursuz görünecek ve her evde büyük yardımı olan cihazın kullanım ömrünü uzatacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir