Cum. Eki 15th, 2021

Güneşsiz balkonlar için 7 bitki

Onlar, dışarıdan çalınan, doğayla bezenmiş, bütün kazanan o küçük ev parçalarıdır. Balkonlar için kuzeyde olsa bile güneşsiz bitkilerle yaşamanın mümkün olduğu bir mekan . balkonda çiçek yetiştirme Olağanüstü müttefikler, böylece çok fazla ışık olmasa bile güzelliğinin tadını çıkarabiliriz. Ama vantilatörü açalım: balkon diyen teraslar da der. Çünkü birçok durumda, bu dış mekanlar istediğimiz tüm ışığa sahip değildir. Doğanın tadını çıkarmamızı gerektirmeyen bir şey. balkonda bakılacak çiçekler

İnsanlar genellikle güneş almadıkları için bu mekanların bitkilerle sergilenemeyeceği yanılgısına düşerler. Bu, basitçe, diğer dekorasyon türlerine ve bahçe mobilyalarına sahip olmaya indirgenmiştir. Hiçbir şey gerçeklikten uzak değildir! Bunların tadını tam olarak çıkarmak, yalnızca, güneş almayan balkonlar için düşük ışık yoğunluğunda bile harika bir şekilde büyüyecek bitkileri tanımakla olur. Ve bir efsaneyi daha yıkalım: Bir balkon ne kadar küçük olursa olsun , onu bitkilerle süslemek mümkün . Sadece alandan en iyi şekilde yararlanmanız gerekiyor.

Bu nedenle, doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız, evinizde sahip olabileceğiniz güneşsiz balkonlar için bazı bitkileri keşfedin. Farklı bitki türleri, böylece en çok sevdiğinizi bulabilirsiniz.

  • DOĞA İLE DEKORASYON İÇİN İDEAL GÜNEŞSİZ BALKON BİTKİLERİ
  • 1. Alegría, mükemmel güneş almayan balkon bitkilerinden biri
  • 2. Açelya, en çok talep gören güneşsiz balkon bitkilerinden biri
  • 3. Yasemin, güzel ve dirençli bir tırmanıcı
  • 4. Begonya, gölgede yetişen tropik bir bitki
  • 5. Vinca, neredeyse tüm yıl boyunca çiçek açan bir bitki
  • 6. Asılı ve rengarenk bir bitki olan kraliçenin küpeleri
  • 7. Nemli iklimler için mükemmel, güneşsiz balkon bitkilerinden biri olan Hydrangea

DOĞA İLE DEKORASYON İÇİN İDEAL GÜNEŞSİZ BALKON BİTKİLERİ

Işık eksikliği üzüntü ile eş anlamlı değildir! Neyse ki, bitki dünyası o kadar geniştir ki, balkonlarda güneşsiz bitkilerin tadını çıkarmak da mümkündür. Bazıları parlaklık açısından daha az talepkar ve bu, güneş alması durumunda bile yaşayamazdı. Ve hata yapmayın: Bu bitki türünü tercih etmek çiçeklerden vazgeçmek anlamına gelmez . Çünkü başka bir efsaneyi yıkarak, güneşe ihtiyaç duymadan meydana gelen çok sayıda çiçeklenme vardır.

Kesin olan şu ki, bu tür bir mekan için balkon ve teras bitkileri ile deneyler yapamayız . Güneş olmayan bir alanda ışık ihtiyacı olan belirli bir bitkiyi denemeye karar verirsek, büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacağız. Bu nedenle, hayal kırıklıklarından ve kötü zamanlardan kaçınmak için, güneşsiz balkonlar için ışık yokluğunda bile sorunsuz büyüyecek bitkileri bilmek gibisi yoktur.

Ve botanik dünyası bize birçok olasılık sunsa da, güneşsiz balkonlar için ayrıca güzel bir çiçeklenme sunan yedi bitki görelim . Herhangi bir alana neşe getirmek için mükemmel bir seçim.

1. Alegría, mükemmel güneş almayan balkon bitkilerinden biri

Bu güzel çiçekli bitkiye aşık olmamak mümkün değil. Ve bunu sadece en yaygın güneşsiz balkon bitkilerinden biri olduğu için söylemeye cesaret edemiyoruz. Ayrıca, her şeye sahip olduğu için söylüyoruz: iddiasız , büyümesi kolay ve güzel ve renkli bir çiçeği var!

İster geleneksel olanları, ister Yeni Gine’den gelenleri tercih edelim, daha büyük ve stilize yaprak ve çiçeklerle; sonuç bir gösteri olacak. Talep ettiğiniz tek gerçek bakım? Bir düzenli ve bol sulama .

2. Açelya, en çok talep gören güneşsiz balkon bitkilerinden biri

Kendimizi kandırmayacağız: açelya yetiştirmek kolay değil . Aslında, birçok ihtiyacı için en zorlu bitkilerden biri olarak kabul edilir. Ve bu, gölgede veya yarı gölgede yaşamayı talep etmesine rağmen, yüksek dozda parlaklığa sahip olması gerektiğidir . Buna ek olarak hem zemin hem de çevre açısından iyi bir nem dozuna ihtiyaç duyar. Ve herhangi bir suyla değil: her zaman beyaz suyla sulamalıyız. Yağmur suyu toplamak için iyi bir sebep.

Son olarak, bir ipucu daha: sıcaklıktaki ani değişikliklere dikkat edin. Açelya ılıman bir iklim ister, ancak sıfırın altında beş dereceye kadar dayanabilir.

3. Yasemin, güzel ve dirençli bir tırmanıcı

Dayanıklı güneşsiz balkon bitkilerini seçmemiz gerekiyorsa, yıldız yasemin mükemmel bir seçim olabilir. Of çalı ve tırmanma karakteri , yasemin bu tip ışık gölgede mükemmellik büyür ama gelişmeye ihtiyacı var. Ve ona vermeye değer. Yıldız yasemininin erdemlerinden biri, yaz ortasından sonbahar başlarına kadar patlayıcı ve bol çiçekli olmasıdır.

Bunu başarmak, uygulamasında bazı temel kaygıları hesaba katarak olur . İlkbahardan bu yana her 15 günde bir sulamada seyreltilmiş çiçekli bitkiler için iyi drenaj, sürekli sulama, ancak fazlalık olmadan ve bir doz gübreden bahsediyoruz. Ve hayır: Kış geldiğinde onun için endişelenmemize gerek yok. Avantajlarından bir diğeri de düşük sıcaklıkları desteklemesidir.

4. Begonya, gölgede yetişen tropik bir bitki

Tropikal ve subtropikal iklimlerden gelse bile Begonya’nın gölgeli yerlerde mükemmel bir şekilde yaşadığını bilmek şaşırtıcıdır. Bu konum bir sorun olmasa da, bir şeyi hesaba katmamız gerekiyor. Kocaman bir bitkiden bahsediyoruz , bu yüzden asla 18 derecenin altına maruz bırakılamaz.

Bu bitkinin gerçek gereksinimi nemdir . Sürekli sulamaya ihtiyaçları var, ancak su basması olmadan. İdeal olan, alt tabakayı sabit bir şekilde hafif nemli tutmak ve kuru bir iklimde yaşıyorsak yapay bir şekilde biraz nem yaratmaktır. Nasıl? Taşlarla ayrılmış alçak bir tabağı su ile yerleştirmek.

5. Vinca, neredeyse tüm yıl boyunca çiçek açan bir bitki

Ayrıca çalılık bir yapıya sahip, sadece güzel bir bitkiden bahsetmiyoruz. Ek olarak, inanılmaz bir avantaj sunuyor: çok soğuk iklimlere maruz kalması dışında , yılın büyük çoğunluğunda çiçek açabiliyor . Ancak dikkatli olun: asla beş dereceden az olmamalıdır. Yaşadığımız yerde bu sıcaklık oluşabiliyorsa, ideal olan onu örtmek hatta evin içinde tutmaktır.

Yarı gölge sevenler, sıcaklar başlayınca düzenli olarak sulamak esastır . Bir uyarı ile: aşırıya kaçmayın, çünkü sel aşığı değildir. Ayrıca çiçekli bitkiler için sıvı bir gübre ile büyümesine yardımcı olması tavsiye edilir.

6. Asılı ve rengarenk bir bitki olan kraliçenin küpeleri

Fuşya olarak da adlandırılan, çiçeklerin renginin tadını çıkarmak istiyorsak başka bir mükemmel seçenek. Asılı karakteri nedeniyle, mükemmel güneşsiz balkon bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Gerekli bakım ile gür bir görünüm kazanabilir . Ve gölgede mükemmel büyümesine rağmen, iyi bir parlaklık alması önemlidir. Ancak o zaman bize güzel çiçeklerini verebilirsin.

Yedi derecenin altındaki sıcaklıklarda hayatta kalamadığı için kışın örtmek uygundur. Çiçeklenme döneminde düzenli ve bol sulama yapmak da önemlidir. Ve zararlılara dikkat edin : genellikle beyaz sineklerin, yaprak bitlerinin ve et böceğinin hedefidir. Bitkiye organik maddece zengin bir alt tabaka vererek ve ilkbahar ve yaz aylarında her 15 günde bir sıvı çiçekli gübre uygulayarak bundan kaçının .

7. Nemli iklimler için mükemmel, güneşsiz balkon bitkilerinden biri olan Hydrangea

Ve güneşsiz balkon bitkileri seçimimizi güvenli bir bahis olanla bitiriyoruz. Ortanca sadece güzel çiçek açan bir bitki değildir. Aynı zamanda gölgeli alanlar için de idealdir, ancak yaşadığımız yer bir gereksinimi karşıladığı sürece: iyi neme sahip olmak .

Bu yönü dışında ortanca bakımı büyük bir komplikasyon içermez. Asit bir toprak, sürekli ve bol sulama ve ilkbahardan beri ortancalar için bir gübre .

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir