Beko çamaşır makinesi kazan temizleme programı nasıl kullanılır

Kokan çoraplar, kirli spor giysiler, lekeli gömlekler… Çamaşır makinesi kazan temizleme makineniz hepsini hallediyor ama bazen bu iyiliğe karşılık vermek ve kendiniz halletmek zorunda kalıyorsunuz. 

Yıkayıcınızı temiz tutmak, Bosch Arçelik Beko verimli çalışmasına yardımcı olur, ömrünü uzatır ve bakterilerin ürememesini sağlar. Ayrıca sizi rahatsız edici çamaşır makinesi kokularından kurtulmak için zorlanmaktan da kurtaracaktır. Bu kısa kılavuz size ne kadar hızlı ve kolay olduğunu gösterir.

Pompa filtresini düzenli olarak temizleyin

Yıkayıcı pompası filtresi, izlenmesi gereken başka bir şeydir. Düğmeler ve madeni paralar gibi şeylerin tahliye oluğuna sıkışmasını engelleyen şey. Cihazın alt köşesindeki bir kapağın arkasında bulacaksınız. Pompa filtresini 3-4 ayda bir temizlemelisiniz. 

Filtreyi ortaya çıkarmak için kapağı açın. Bazı çamaşır makinesi modellerinde, filtrenin içindeki suyu boşaltmak için kapağın arkasına takılan küçük bir hortum bulunur. Diğerleri filtreyi çıkararak suyu tahliye eder. Her iki durumda da filtrenin altına bir kap veya birkaç havlu konulması tavsiye edilir.

Bir hortum görürseniz, gevşetin ve suyun akmasını bekleyin. Değilse, filtreyi sola çevirin ve çıkarın. Bunu yaptığınızda su çıkmalıdır. Umarım kasede veya havlularda biter. 

Islak ucu bitirdikten sonra filtredeki kiri, kılları veya yabancı cisimleri temizleyin. Ardından musluğun altında durulayın. Filtre boşluğunu kir, bozuk para veya tıkanma düğmeleri açısından inceleyin. Nemli bir bezle temizleyin. Son olarak filtreyi saat yönünde çevirerek yerleştirip sabitleyin ve koruma kapağını yerine takın.

Kapı contalarını temizleyin

Kapı contaları tiftik ve kir toplama eğilimindedir. Zamanla, derzlerin içinde küf oluşabilir. Bunları zaman zaman sünger veya yumuşak bir bezle temizlediğinizden emin olun. Contalara zarar verebileceğinden aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın.   

Dışı temizleyin

Çamaşır makinesinin dış yüzeylerini temiz tutmak için, aşındırıcı olmayan bir temizlik ürünü içeren yumuşak bir bez veya sünger kullanın ve hafifçe ovalayın. 

Cihazın üzerine yanlışlıkla deterjan veya yumuşatıcı dökerseniz, yüzeyi aşındırabileceğinden bunları hızlı bir şekilde temizlediğinizden emin olun. Bakteriler için tercih edilen yerler olduğundan kapı contalarını da temizleyin. Haftada bir kez yaparsanız çamaşır makinenizin dışı kusursuz görünecektir.

Deterjan deposunu temizleyin

Ardından, deterjan dağıtıcısına bir göz atın. Özellikle toz deterjan kullanıyorsanız, üzerinde deterjan ve yumuşatıcı kalıntısı birikebilir. Hazneyi dışarı çekerken hafifçe kaldırarak çıkarabilirsiniz.

Musluğun altında iyice durulayın, kalıntıları çıkardığınızdan emin olun ve tekrar cihaza koyun. Ayda bir kez genellikle yeterlidir, ancak ideal olanı, tankta çok fazla deterjan biriktiğini her fark ettiğinizde yapmaktır.

gibi kendi kendini temizleme döngülerinden yararlanın.

Beko yıkayıcılardaki DrumClean + programı, suyu bakteri ve küfü öldüren bir sıcaklığa ısıtır. Sadece bu döngüye çamaşır koymadığınızdan veya deterjan koymadığınızdan emin olmalısınız. 

Çamaşır makinenizin kendi kendini temizleme programı yoksa en sıcak programı deterjansız ve çamaşır makinesi boşken çalıştırabilirsiniz. Her 3-6 ayda bir yaparsanız, cihaz mümkün olan en iyi durumda kalacaktır.   

Beko, çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğini adım adım anlatıyor

Günlük bazda, genellikle çamaşır makinesinde iyi bir bakım yapmak için zamanımız olmaz, ancak kapatılmanın gelmesiyle, ona zaman ayırmanın mükemmel zamanı geldi. Ev için akıllı çözümlerde lider beyaz eşya şirketi Beko, çamaşır makinesinin bölgelere göre temizlenmesi için en iyi önerileri bir araya getirerek arızaların önüne geçerek kullanım ömrünü uzatıyor

Deterjan çekmecesinin temizlenmesi

Beko uzmanları, deterjan veya toz kalıntısı birikmesini önlemek için deterjan gözünün her 4 ila 5 yıkama döngüsünde bir temizlenmesini önerir.

  1. İlk olarak, ellerinizi cildi aşındırabilecek deterjanlardan korumak için eldiven kullanmak önemlidir.
  2. Kutuyu çıkarın, bol ılık sabunlu suyla yıkayın. Yumuşatıcı aksesuarı gibi ulaşılması en zor alanların temizliğini bitirmek için fırça yardımı ile yapılabilir.
  3. Her şeyi iyice kurulayın ve iyi yerleştirildiğinden emin olarak tekrar yerleştirin.
  4. Çamaşır makinesinin ön panelinde sabun kalıntısı kalmış olabilir, bu nedenle herhangi bir deterjan kullanmadan nemli bir bezle temizleme fırsatını yakalayın.

Kapak lastiğinin temizlenmesi

Kapı kapağındaki kauçuk, özellikle hassas bir alandır, çünkü su birikir ve genellikle çamaşır bittikten sonra manuel olarak kurutulmaz, bu da uzun vadede küf ve kararmış alanlara neden olur. Eğer öyleyse, bu alanları çamaşır suyu ile temizleyin ve iyice kurulayın. Bunun tekrar olmasını önlemek için en iyi öneri, her yıkama döngüsünden sonra lastiği iyice kurutmaktır.

Çamaşır makinesi filtresinin temizlenmesi

Filtre, yıkama suyunun tahliyesi sırasında kumaşlardan düğme, bozuk para veya tiftik gibi katı nesnelerin çamaşır makinesini tıkamasını engeller. Filtrenin her 3 ayda bir temizlenmesi ve aynı temizlik gününde kullanılmadan ve fişe takılı değilken çamaşır makinesi ile yapılması tavsiye edilir. Aşağıdaki adımları atabilirler:

  1. Çamaşır makinesinin ön alt kısmında bulacağınız filtre kapağının altına küçük bir kova koyun (daire şeklindedir).
  2. Kapağı açın, tahliye hortumunu çıkarın, kovanın üzerine yerleştirin ve kalan tüm suyun akmasını bekleyin.
  3. İşlem bitince, su düşmeyince süzgeci çevirin ve çekerek çıkarın.
  4. Filtredeki pislikleri temizleyin ve değiştirin.
  5. beko çamaşır makinesi kazan temizleme programı nasıl kullanılır , çamaşır makinesi kazan temizleme , tambur temizleme , kazan temizleme , bosch çamaşır makinesi kazan temizleme

Bu 3 eyleme ek olarak, çamaşır makinesinin görünen ve bakım gerektiren kısımlarının da olduğu dikkate alınmalıdır. Günümüzde birçok çamaşır makinesi, kalıntıları temizleyen dahili 70 ° C’lik bir yıkama döngüsü olan Beko’nun Drum Clean gibi yardımcı temizleme özellikleri sunuyor. Çamaşır makinesine uygun bir temizlik ürünü de eklerseniz daha iyi sonuçlar alınabilir. En tavsiye edilen şey, her 2 ayda bir uygulamaktır, bu şekilde içeride sabun veya tiftik olmadığından emin olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir