Bosch çamaşır makinesi tambur temizleme nasıl yapılır

Çamaşır makinesi tamburunu nasıl temizleyebilirim?

Picture of female hands in pink rubber glove washing washing machine

Çamaşır makinesi tamburunu temizlemek için özel bir deterjan geliştirdik. Bosch çamaşır makinesi temizleyicisi, tamburdaki deterjan kalıntılarını gidermek ve böylece hoş olmayan kokuların oluşmasını önlemek için idealdir. Bu, sterilize edilmiş ve temiz çamaşırlar sağlar ve yıkama sonuçlarını iyileştirebilir.

Optimum bakım için çamaşır makinesi tamburu yaklaşık üç ayda bir temizlenmelidir. Çamaşır makinesi temizleyicimizdeki talimatlara uyun.

Filtreye ve kireç taşına dikkat edin

Bir gerçekleştirmek için doğru çamaşır makinesi bakım mümkün olduğunda, özellikle de kontrol altında tutmak gerekir kaynaklanan hasarlar kireç su içinde yer alan ve kontrol filtresi her halı ya da başka benzer aksesuar edilir yıkandı zorluk çekmek, yıpranma tabi olan ve filtre tıkanma Suyu boşaltmak ve sonraki yıkamaları doğru bir şekilde yapmak için makinenin parçası üzerinde.

çamaşır makinesini temizleme

Çamaşır makinesi ve dahili bileşenler nasıl temizlenir

Çamaşır makinesinin çalışması sırasında veya yıkamaların sonunda, makinenin dibinde küçük bir su birikintisi fark edebilirsiniz.

Düşük maliyetli deterjan ve kireç kullanımı contaları bozmuş olabilir veya eski tahliye hortumu tamamen boşalamaz ve makineye sifondaki giderden daha alçak bir noktadan takıldığında suyun küçük bir kısmı geri akar. makine ve kötü bir kavşaktan çıkıyor.

Hasarın daha da kötüleşmesini beklemeden , özellikle egzoz borusunun pompadan çıkışındaki kaplinleri kontrol etmekte fayda var . Bu kilitli tutar klibin sıkma işlemi birliği boru küçük bir bölümü üzerine uygulanan ve yavaşça ve sebep sızıntıları etkileyebilir. Bu kontrollerin yapılması kolaydır ve aşınan parçaların değiştirilmesi herhangi bir zorluk yaşanmadan gerçekleştirilir. Çamaşır makinesi bakımı – başlama zamanı!

Çamaşır makinesi nasıl yapılır?

Su sertliğini azaltın

 1. Suya daldırıldığında renk değiştiren özel ” test şeritleri ” (hırdavatçılarda ve akvaryum mağazalarında satılır) kullanarak su sertlik derecesini ölçmek mümkündür .
 2. çok sert suyu düzeltmek için, kireci tutmak için besleme borularına bir yumuşatıcı> takılması tavsiye edilir.

 Lombar ve conta

En yaygın sorun, lomboz ile sepet tankı arasında bulunan halka contanın hasar görmesi veya bozulması nedeniyle su kaybıdır . Titreşimler gevşek cıvata Lomboz neden olabilir.

Gerekli süre:  30 dakika.

 1. Muhafaza contasının ön dudağını çıkarınContanın ön dudağını kasadan ayırarak iç dudağı bloke eden kelepçeye ulaşmak ve sıkma civatasını belirlemek mümkündür . Esnek şaftlı bir lokma tornavida kullanışlıdır; cıvatanın başı açık uçlu bir anahtarla yerinde tutulur.
 2. Contayı çıkarınConta, yırtılmasını önlemek için dikkatlice dışarı çekilir.
 3. Contanın kıvrımlarını kurutun ve kontrol edinContanın kıvrımlarında, çamaşırları paslandıran ve lekeleyen küçük metal nesneleri gizleyebilirsiniz; Deterjanlı su birikintisi contayı aşındırır: her yıkamadan sonra kurutulmalıdır .
 4. Contayı yerine kilitleyinYeni körükleri monte etmek için ters prosedürü izleyin: contanın yuvalarına doğru şekilde takılmasını kolaylaştırmak için silikon sprey veya sıvı sabunla yağlanabilir . Yerine kilitlemek için metal bir halkanın uçları sıkılır.

Bu işlemler sorunu çözmezse, rondela contasını değiştirmek gerekir. Çamaşır makinesi kazan temizleme programı nasıl kullanılır arçelik bosch beko

Deterjan dağıtıcısı

 1. Toz deterjan besleme suyu aracılığıyla bölmeden çıkarılır ve genellikle su akışını engelleyebilir kabuklar oluşturmaktadır: bu kontrol ve temizlenir.
 2. Deterjan gözüne sirke dökülür ve boru hatlarında zamanla oluşan kireçtaşı kabuklarını gidermek için ılık su ile komple ICLO yapar .
 3. Bir kez deterjanla yıkama bölmesi kaldırılmıştır , bu köşelerde biriken mevduat ortadan akan su içinde yıkanır.

Teslimat ve tahliye

Eğer çamaşır makinesi tahliye yok , akış kontrol ve dikkatli hortum boşaltın.

Sık sık kireçle tıkanan teslimat girişindeki filtreyi kontrol etmek önemlidir. Basma hortumunu çamaşır makinesinden ayırmak ve genellikle musluklarda olduğu gibi pislikleri temizlemek yeterlidir. Kireç ve artıkların varlığı suyun yüklenmesini engeller ve yıkama programları bloke olur.

 1. yıkama suyu, zeminden en az 600 mm yükseklikte duvar bağlantısına bağlanması gereken tahliye hortumundan dışarı atılır . Böyle olmasaydı, yıkama suyu pompaya ihtiyaç duymadan ve çamaşırları yıkamadan kendi kendine akardı. Suyun ısısı ve titreşimler zamanla boruya genellikle bağlantı birleşim yerinin yakınında zarar verebilir .
 2. Aşınmış boruyu çıkarmak için, elastik bandı pense ile genişletmeniz yeterlidir. Önce tahliye pompasını sökmek daha iyidir .
 3. Sert kauçuk egzoz borusu esnek bir modelle değiştirilir: daha uzun ömür sunar ve daha kolay yönetilebilir.
 4. Basma borusunun sert kauçuk contası aşınmışsa sızıntılara neden olur.
 5. Son olarak sevk ve tahliye boruları üzerindeki kelepçeler sıkılmalıdır .

Çamaşır makinesinin kemeri

Kayış kasnağı vasıtasıyla, sepete motorun dönüşünü iletir. Trapez kesitli kanvas kauçuktan yapılmıştır; değiştirmek için, özelliklerini tanımlayan kod numaraları tanımlanmalı ve kayışın dış tarafına basılmalıdır. Kayışı gerdirmenizi sağlayan somunu gevşetin ve yenisini taktıktan sonra, çok sıkı veya çok gevşek olmadığını kontrol ederek motoru aşağı doğru iterek gergin hale getirin .

Kokan çamaşır makinesi – temiz çamaşır makinesi filtresi

Filtrenin görevi , atık su ile karışabilecek tüm katı kalıntıları tutmaktır. Aslında, filtre kirli veya tıkalıysa su sızıntılarına veya daha da kötüsü tahliye pompasının bozulmasına veya istenmeyen kokulara neden olabilir. Filtre, çamaşır makinesinin ön kısmının alt kısmında bulunur. Sökülüp yuvasından çıkarılarak demonte edilir. Çamaşır makinesi filtresinin yanlış temizlenmesi, çamaşır makinesinin su sızdırmasının ana nedenlerinden biridir.

Çamaşır makinesi filtresi nasıl temizlenir?

 1. Her on ila yirmi yıkamada bir filtre, kabuklanmaları , kumu, tiftiği vb. çıkarmak için çıkarılır . Ayrıca filtre yuvasında bozuk para, düğme vb. yabancı cisimlerin durmadığını kontrol etmek gerekir. Onların varlığı, suyun pompaya doğru düzenli akışını engelleyebilir, pompayı süzebilir ve ona zarar verebilir.
 2. Temizleme örgü , bir su havzası içinde daldırarak küçük bir fırça ya da yumuşak bir fırçayla katı artıkların ayrılması ve iyice durulanması ile yapılır.
 3. Genellikle çamaşır makinesine takılan su besleme borusunun diğer ucuna ikinci bir filtre yerleştirilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir