Bulaşık makinesi su almıyor nasıl çözülür

  • Bulaşık makinesinin suyla dolmadığı nasıl anlaşılır
  • çalışmak için gerekenler
  • Bulaşık makinesinin su doldurmamasının nedenleri
  • Su Yüklemeyen Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır
  • Sonuçlar
A hand taking out a dirty drain filter of dishwashing machine close up.

Bugün bulaşık makinesi su yüklemezse ne yapacağını açıklıyoruz.

Herhangi bir ev aleti gibi, bulaşık makinesi de korunması gereken değerli bir cihazdır, ailelerde, özellikle büyüklerde yaygın olarak kullanılır, çünkü her zaman temiz ve parlak bulaşıklara minimum çabayla sahip olmanızı sağlar. Bununla birlikte, yıllar içinde bu cihazın da, bazıları öngörülebilir ve kısa sürede ve düşük maliyetle çözülen, diğerleri çok daha karmaşık ve pahalı olan bir dizi arızaya maruz kalabileceğini iyi biliyoruz. Örneğin, bulaşık makinesi suyla dolmayabilir, bu işlem için temel bir adımdır ve bu olmadan yıkama döngüsü hemen durdurulur. Bu en yaygın sorunlardan biridir ve bu nedenle nedeni nasıl belirleyeceğinizi ve durumu nasıl düzelteceğinizi anlamak önemlidir.

Bulaşık makinesinin suyla dolmadığı nasıl anlaşılır

Su yüklemeyen bir bulaşık makinesi %100 çalışmayan bir bulaşık makinesi değildir, dolayısıyla tüm umutlar kaybolmaz. Söz konusu cihaz aslında istenilen yıkama programını ayarlar ve cihazın güç düğmesine basıldığında başlar. Drenaj pompası da çalışmaya başlar, ancak gelen sıvının sesi yoktur. Bulaşık makinesinin su yüklemediğini açıkça ortaya koyan tam olarak bu unsur olduğu ortaya çıkıyor.

Pompanın devreye girmediği durum farklıdır, tahliye aşamasıyla ilgili bir sorunun devam ettiğini gösteren bir sinyaldir.

En modern bulaşık makinelerinde, elektronik kart ile donatılmış olan bulaşık makinelerinde, su dolumunun olmadığı hem görsel hem de sesli olabilen bir alarm ile bildirilir. Ayrıca, ekranlı modeller, birçok durumda suyun kimyasal sembolünün veya H2O’nun kısaltmasını göstererek hatayı açıkça gösterir.

çalışmak için gerekenler

Ancak herhangi bir müdahaleye geçmeden önce, bulaşık makinesinin hem fişini hem de ana şalterini her zaman çıkarmak gerekir. Su sızıntısı durumunda önceden kova, bez ve havlu hazırlamak önemlidir. Maksimum güvenlikte çalışmak için gerekli tüm önlemleri asla unutmayın, yani uygun korumaları ve uygun kıyafetleri ve aletleri yalnızca tasarlandıkları amaçlara uygun olarak kullanın.

Ayrıca bulaşık makinesi suya yakın, ıslak elle veya su basmış bir zemine bağlı ise kullanılmamalı ve elektrik sisteminin uçuşan tellerine dikkat edilmesi veya kısa ve tehlikeli bir şekilde saklanması durumunda kullanılmamalıdır. yapışkan bant.

Bu nedenle ilk adım, vidaları bir tornavidayla çıkarmak ve ilk görünen bileşenlerin bütünlüğünü kontrol etmek için bulaşık makinesinin alt panelini sökmektir. Bu sayede cihazın su doldurmasını engelleyen olası iç sızıntıları tespit etmek mümkün olacaktır.

Bulaşık makinesinin su doldurmamasının nedenleri

Sorunu çözmek için, bulaşık makinesinin suyla dolmamasının nedenleri farklı olabileceğinden, tam olarak tanımlamak gerekir.

Her şeyden önce, bazılarına önemsiz görünebilecek, ancak yine de önemi olan bazı temel kontrolleri yapmanız gerekir. Su musluğunun doğru şekilde açıldığından ve bulaşık makinesinin su kaynağına mükemmel şekilde bağlandığından emin olmak gibi.

Ardından, giriş hortumunun çalışıp çalışmadığını ve herhangi bir bükülme, darboğaz, kırılma ve herhangi bir sorun oluşturmadığını kontrol etmek gerekir.

Bu durumda solenoid valf filtresi kireçle kaplanmamalıdır.

Ayrıca, solenoid valfe akım tarafından güç verildiğini her zaman kontrol etmek gerekir; bunu bulmak için, elektriksel sürekliliği ölçebilen bir test cihazının yanı sıra bulaşık makinesi kapağının düzgün kapandığından emin olmak yeterlidir.

Giriş hortumunda herhangi bir yaralanma olmadığını, suyun doğru basınca ulaştığını ve solenoid valf filtresinin kalıntı ve kireç içermediğini kontrol ettikten sonra, tüm temel kontrolleri yaptığımızı ve bu nedenle taşımanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. daha ayrıntılı kontroller yapın.

Su Yüklemeyen Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Giriş hortumunda sorun varsa hortumun ucunu musluktan ayırın ve suyun doğru basınçta çıktığını kontrol edin.

Selenoid valf filtresinin kireçle kaplanmış olması durumunda ise daha fazla vakit kaybetmeden demonte edilmesi ve mümkün olduğunca itina ile temizlenmesi gerekmektedir.

Öte yandan, elektrikli solenoid valfin içinde bir sorun olduğu ortaya çıkarsa, değiştirilmesi gerekecektir. Bu şekilde bulaşık makinesi hemen doğru şekilde çalışmaya devam edecektir. Öte yandan solenoid valf akımla beslenmiyorsa, üç hipotezle karşı karşıya kalabiliriz: kablolamada bir kesinti, zamanlayıcı ile ilgili bir sorun veya elektronik kartın arızası. Bu nedenle, soruna neden olabilecek bileşenler, olası kusurları keşfetmek için mutlaka sökülmeli ve analiz edilmelidir.

Öyleyse, gerekirse solenoid valfin nasıl değiştirileceğini görelim. Cihazın elektrik kablosu çıkarıldıktan sonra, su giriş hortumu bağlantısının yanında bulunan elektrikli pompanın tanınması gerekir. Şüpheleri olanlar için, solenoid valfin silindir şeklinde olduğunu ve konik bir ağız ile donatıldığını bilmelisiniz. Her şeyi çıkarmak için, musluğa bağlı hortumu bir burun pensesi ile sökmeniz gerekir. Bu noktada konektörleri çıkarmak ve açıkça aynı tipte olması gereken yeni solenoid valfi takmak mümkündür.

Ancak, herkes bazı bulaşık makinelerinin Acqua Stop ile donatıldığını bilmiyor. Bu, egzoz borusunun yukarısında çift solenoid valfin bulunduğu bir kutu olduğu anlamına gelir. Kırılması durumunda tabii ki su girmez ve bu nedenle müdahale etmek gerekir.

Çeşitli olası sorunları analiz etmeye geri dönelim. Arızalı bir kapı kilidi durumunda, bulaşık makinesi su doldurmaz, bu nedenle kapının kapanmasını düzenleyen mekanizmayı kontrol etmek gerekir. Ayrıca programı seçmek için düğmeye bastığınızda bu gerçekleşmeyebilir ve bulaşık makinesi bir sonraki programı bile ayarlayabilir. Bu genellikle kartın kontağın kapandığını hissetmemesi ve bu nedenle seçilen programı başlatamaması nedeniyle olur. Buton paneli bulunan modellerde, kapağı elektronik karta bağlayan çeşitli kabloların da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sonuçlar

Bu noktada her girişim istenilen sonucu vermediyse, beklenenden çok daha karmaşık bir durumla karşı karşıyayız demektir. Yeni bir bulaşık makinesi almayı düşünmeden önce verilebilecek tek tavsiye, bulaşık makinesinin işleyişini tamamen ve geri dönülmez bir şekilde bozmamak için, sektörde son derece profesyonellik ve yetkinlikle hareket edebilecek uzman bir teknisyene başvurmaktır. Bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları Şüpheniz varsa, çeşitli uzman merkezlerin bağlantılarını bulmak için bulaşık makinesi kılavuzuna veya üreticinin web sitesine bakın. Bununla birlikte, bulaşık makinesinin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için bir öneri her zaman geçerlidir, uygun bakımın yapılması önemlidir, bulaşık makinesi su almıyor , bosch bulaşık makinesi su almıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir