Bulaşık makinesi tuzu nereye konur

  • Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Çalışır?
  • Bulaşık Makinesi Tuzunu Nereye Koymalı
  • Bulaşık Makinesi Tuzunu Ne Zaman Koymalı?
  • Ne Kadar Bulaşık Makinesi Tuzu Koymalı
  • Bulaşık Makinesinde Hangi Tuz Kullanılmalı
  • Bulaşık Makinesi Tuzu Sorunları ve Çözümleri
  • Sonuçlar

Bugün bulaşık makinesi tuzunun nasıl seçileceğini açıklıyoruz ve ne zaman, ne kadar ve nasıl koyacağınızı belirtiyoruz.

Bulaşık Makinesi Tuzu – Ne Zaman, Ne Kadar ve Nereye Koymalı

Yemek pişirmede temel bir bileşen olan tuzun, mutfak yönünün ötesine geçen faydaları vardır. Sadece bulaşık makinesinin doğru çalışması için kullanımını düşünün. Aslında, bulaşık makinesinin verimli ve uzun yıllar dayanmasını sağlamak için farklı yıkama aşamalarında çeşitli önlemlere uymak yeterli değildir. Tabii ki, programı başlatmadan önce bulaşıklardaki en büyük yiyecek artıklarını her zaman elle temizlemek, filtre temizleyiciyi daha uzun süre bırakmak ve temizlemek önemlidir. düzenli olarak, her zaman zararlı maddeler içermeyen kaliteli bir deterjan seçin, tüm iç duvarları, sepetleri ve contaları sıcak su, beyaz sirke ve bikarbonat ile ıslatılmış bir süngerle herhangi bir küfü çıkarmak için temizleyin, her zaman doğru yükü seçin ve tuzu unutmayın , kireçtaşı oluşumunu engellediği ve başka faydalar sağladığı için önemlidir.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Çalışır?

Suyun içinde, sertliği veya kalsiyum karbonat olarak ifade edilen kalsiyum ve magnezyum içeriğinin toplamını belirleyen çözünmüş kalsiyum tuzları ve diğer maddeler vardır. Su ne kadar sert olursa, deterjanların temeli olan yüzey aktif maddenin çözme etkisi o kadar az etkili olur. Bu nedenle, zamanla bulaşık makinesinin yıkama sonuçlarının kötü olduğu görülür.

Suyun sertliği ayrıca kireç oluşumuna ve dolayısıyla borularda, ısıtma elemanında ve bulaşık makinesinin çeşitli iç kısımlarında kabuklanmaların oluşmasına neden olur. Hidrolik borularda ve elektrik direncinde hasar gibi kirecin neden olduğu çok sayıda hasar vardır, bu da göreli bir enerji harcaması ve dolayısıyla faturada daha yüksek maliyetler getirir. Direnci, yani suyu ısıtan bileşen olan kireçtaşı çevrelerse, bir tür yalıtım maskesi oluşur. Bu, suyun ısınmasının daha uzun süreceği ve dirençte daha fazla aşınma olacağı anlamına gelir.

Tuz kullanımı suyu yumuşatma ve dolayısıyla deterjanın etkisini daha etkili hale getirme ve mükemmel yıkama sonuçlarını garanti etme özelliğine sahiptir. Ama orada bitmiyor. Aslında tuz, bulaşık makinesinin kireç çözme sisteminin yumuşatıcı aracılığıyla çalışmasını sağlar. Dikkat, sodyum klorürden oluşan bulaşık makinesi tuzu hiçbir zaman doğrudan yıkama döngüsüne girmez, yumuşatıcıdan geçerek atık suya karışır. Granülleri klasik sofra tuzundan daha büyüktür, böylece çözünme daha yavaş gerçekleşir ve yumuşatıcı tıkanmaz. Bu nedenle kristallerin farklı boyutları, yavaş ama sabit bir tüketimin gerçekleşmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

Kireç çözme sistemi, suyun sertliğine bağlı olarak farklı miktarda tuz kullanacak şekilde ayarlanabilir. Ayar sistemi genellikle bulaşık makinesinin sol duvarında bulunur, dairesel bir şekle sahiptir ve içinde belirli bir kireç çözme derecesinin ayarlandığı konumu gösteren bir ok vardır.

Bulaşık Makinesi Tuzunu Nereye Koymalı

Tuz, genellikle bulaşık makinesinin alt kısmında, giderin yanında bulunan su yumuşatıcıya gider. Tuz eklemeden önce bulaşık makinesi boş olmalı ve alt sepet öne kaydırılmalıdır.

Kapak çıkarıldıktan sonra, her bulaşık makinesiyle birlikte verilen huni yerleştirilmeli ve kapağı tekrar takmadan önce bölme tuzla doldurulmalıdır. Yumuşatıcının etrafına herhangi bir tane düşerse, yıkama döngüsüyle temas etmelerini önlemek için ıslak bir bezle çıkarılmalıdır.

Kapak doğru bir şekilde kapatıldıktan sonra alt sepeti bulaşık makinesine yerleştirip, yıkanacak bulaşıkları ekleyip istenilen programı başlatmak mümkündür.

Açık bir talimat kitapçığına sahip değilseniz ve bulaşık makinenizde su yumuşatma sistemi olup olmadığından emin değilseniz, herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmak için üreticinin teknisyeni ile iletişime geçmeniz önemlidir. Yeterli yanıtları beklerken normal deterjanlar veya deterjanlar için tasarlanmış haznelere asla tuz koymayın, bu, cihazda kalıcı hasara yol açabilir.

Bulaşık Makinesi Tuzunu Ne Zaman Koymalı?

Bulaşık makinesine ne sıklıkla tuz eklemeniz gerektiğini anlamaya çalışalım.

Doğru bir alışkanlık, bulaşık makinesini ayda en az bir kez tuzla doldurmaktır. Çoğu bulaşık makinesi modelinde, bir gösterge ışığı kullanıcıyı cihazdaki tuz miktarının bitmek üzere olduğu konusunda uyarır.

Bulaşık makinesinin eski bir model olabileceği için ışıksız olması durumunda, her yıkamadan önce su yumuşatıcının tuzla dolu olup olmadığını kontrol edin.

Yumuşatıcıyı ilk doldurduğunuzda cihaza su eklemeniz gerekir, böylece tuzlu bir çözelti oluşur. Daha sonra her yıkamadan sonra yumuşatıcının içinde daima su kalır ve bu nedenle tanka sadece tuzun eklenmesi yeterlidir.

Ne Kadar Bulaşık Makinesi Tuzu Koymalı

Bulaşık makineleri, farklı boyutlardaki yumuşatıcılarla karakterize edilir. Bu nedenle, uygun bakımı sağlamak için kullanılacak bulaşık makinesi tuzu miktarı değişkendir ve hem suyun sertliğine hem de günümüzde yapılan yıkama sayısına bağlıdır. Ancak hata yapmamak için su yumuşatıcı tankını tamamen tuzla doldurmanız yeterlidir.

Bulaşık Makinesinde Hangi Tuz Kullanılmalı

Bulaşık makineleri için tuz, bulaşık makinesinin iç bileşenlerinin kireçten etkilenmesini önlemenin yanı sıra temiz ve asla donuk olmayan, iz veya yiyecek kalıntısı olmayan bulaşıklara sahip olmanızı sağlar.

Bulaşık makinesi tuzu almanız gerekip gerekmediğini veya ortak mutfak tuzu kullanıp kullanmayacağınızı anlamaya çalışalım. Ekonomik açıdan bakıldığında, bulaşık makinesine özgü tuz genellikle yemek pişirmek için kullanılandan daha pahalıdır. Ancak, tüm ürünlerin fiyatları yüksek değildir, çevreye etkisi düşük, kalite garantisi, kalıntı bırakmayan, kirlilik içermeyen ürünler için kilogram başına yaklaşık 50 sentten başlayan fiyatlarla.

Ancak fiyatı ne olursa olsun, bulaşık makinesi tuzu, diğer tuzlarda bulunan demir ve karbonatların bulunmadığı özel bir formüle sahip olduğu için tercih edilmelidir. yumuşatıcıda trafik sıkışıklığına neden olur.

Bulaşık makinesi tuzu herhangi bir süpermarkette, hırdavatçıda veya çevrimiçi mağazada satın alınabilir. Tavsiyemiz, bir kilogramlık bile olsa maxi paketler satın almanız ve her marka ve model bulaşık makinelerinde kullanıma özel, gerçekten saf ve mükemmel çözünür granüler tuz olduğundan emin olmanızdır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Sorunları ve Çözümleri

Şimdi bulaşık makinesi tuzuyla ortaya çıkabilecek daha yaygın sorunlardan bazılarına ve çözümlerine bakalım.

Bulaşık makinesi tuz tankı su dolu Bulaşık Makinesinde
Hangi Tuz Kullanılmalı
Tuz dağıtıcının içinde su olması normaldir. Cihazın içinde yıkama suyunun kirecini çözme işlevine sahip ve normalde suya daldırılmış reçineler bulunmaktadır. Tuz onları yenilemeye yarar. Tuz ilavesi sırasında su çıkıyorsa sorun yok, hazne tuz dolana kadar devam edin.

Bulaşık makinesi tuz tüketmez Tuz
tüketimi modelden modele değişmekle birlikte suyun sertliğine de bağlıdır.
Bu nedenle tuz tüketimi de oldukça yavaş olabilir.
Bulaşık makinesi tuzu gerçekten tüketmiyorsa, solenoid valfte kireç çözücü reçine yenilendiğinde belirli bir miktar suyun geçmesine izin veren bir sorun olabilir.
Bu solenoid valf kesilirse veya akım almazsa rejenerasyon olmaz.
Bu durumda bir teknisyene başvurmak gerekir.

Bulaşık makinesi çok fazla tuz tüketiyor
Açıklandığı gibi, merhem tüketimi suyun sertliğine bağlıdır.
Eskiye göre fazla ise sebepleri farklı olabilir. bulaşık makinesi tuzu yerine ne konur
Başlamak için, tuz bölmesi kapağı arızalı olabilir ve yıkama sırasında açılabilir.
Ek olarak, su sertliği gerçek seviyeden daha yüksek bir seviyeye ayarlanmış kireç çözme sisteminin ayarlanmasında bir hata olabilir.

Tuz ışığı her zaman yanıyor
Hazneye tuz eklenmiş olsa bile, bulaşık makinesi yeniyken ışık sönene kadar birkaç kez yıkanıyor.
Aslında kapatma, yumuşatıcı reçinelerin ilk rejenerasyonu gerçekleştirildiğinde gerçekleşir ve kullanılan suyun sertlik seviyesine bağlıdır.

Sonuçlar

Bulaşık makineleri için tuz, cihazın çalışması için temel bir unsurdur. Sağlanan talimatları izleyerek onu sonuna kadar kullanabilirsiniz. Buzdolabı içi nasıl düzenleme yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir