Buzdolabı içi nasıl düzenleme yapılır

  • Buzdolabı Kapısı İçerisindeki Boşlukların Düzenlenmesi
  • Buzdolabı Raflarındaki Yiyecekler Nasıl Düzenlenir
  • Gıda Kapları Nasıl Kullanılır
  • Temizlik
  • Sıcaklıklar
  • Gıda Saklama Süreleri
  • Kişiselleştirme

Bu kılavuzda buzdolabının nasıl organize edileceğini açıklıyoruz.

Mükemmel düzende bir buzdolabı, buzdolabı düzen yalnızca her şeyin elinizin altında olması ve ihtiyacınız olanı hemen bulmak için değil, aynı zamanda gıdaların uygun şekilde saklanması için gerekli olan hijyen ve temizlik için de faydalıdır ve bunun sonucunda fayda sağlar. buzdolabı düzenleme Buzdolabını düzenli tutmak, elde edilmesi zor bir hedef değildir, ancak gıda ürünlerinin günlük olarak ve günde birkaç kez kullanıldığı ve bu tür cihazların iç alanının her zaman en iyi şekilde optimize edilmesi ve organize edilmesinin kolay olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. olası yol.. Bununla birlikte, sabır ve uyulması gereken çok basit buzdolabı içi düzenleme birkaç kuralla, düzenli bir buzdolabına sahip olmak, şüphesiz bir ekonomik avantajla, zaten sahip olduğunuz ürünleri gereksiz yere satın almaktan kaçınarak bir alışkanlık haline gelebilir.

Buzdolabı Kapısı İçerisindeki Boşlukların Düzenlenmesi

Genel olarak, yaygın olarak kullanılan buzdolapları, biri donma noktasının üzerinde bir sıcaklığa ihtiyaç duyan gıdaları saklamak için, diğeri ise gıdaları dondurmak ve dondurulmuş gıdaları saklamak için daha küçük olmak üzere iki ayrı bölme ile yapılandırılır. Soğutucu olarak kullanılan bölmenin iç kısmında ise iki veya üç raf ve kapının iç bölmesine monte edilmiş bazı destekler bulunmaktadır.

Somut bir sonuç elde etmek için, kapı boşluklarında düzenlenen elemanları yeniden düzenlemeye başlayarak, daha sonra buzdolabının içine ve varsa dondurucu bölmesine hareket ederek belirli bir sıra ile ilerlemeniz önerilir. Genellikle, kapının alt ve orta kısmında, şişeler için uygun boşluklar vardır, en alt seviyede, tabanda, maden suyu, şarap veya alkolsüz içeceklerin cam veya plastikten yapılmış kapalı şişelerini düzenlemek iyidir. , ve orta kısımda süt ve meyve suları gibi karton kaplar.

Kapının üst kısmında genellikle küçük boşluklar bulunur, bazen bir kapakla kapatılır, tereyağı, yumurta, sos ve çeşniler, krema, bira mayası, bulyon küpleri, çikolatalar ve diğer küçük paketler için uygundur.

Boş cam kavanozlar fındık, rendelenmiş peynir, doğranmış reçel ve diğer çok küçük ürünleri düzenli bir şekilde saklamak için kullanılabilir, kapı içinde bir boşluk, belki de en yüksek, soğukta saklanması gereken ilaçları saklamak için idealdir.

Buzdolabı Raflarındaki Yiyecekler Nasıl Düzenlenir

Buzdolabı mükemmel kalitedeyse ve iç sıcaklığın mükemmel dağılımını garanti ediyorsa, genellikle alt kısım üst raflardan biraz daha soğuktur, bu nedenle et, balık, söğüş, peynir ve genel olarak taze ürünleri barındırmak için idealdir, orta yükseklik bölüm pişmiş yemekler ve gastronomi spesiyaliteleri için uygunken, en yüksek bölüm cam kavanozlarda yoğurt, reçel ve reçelleri barındırabilir.

Genellikle buzdolabının alt kısmında bulunan çekmece daha yüksek sıcaklığa sahiptir ve sebze ve meyveler için özel olarak tasarlanmıştır. Balık ve bazı peynir türleri gibi oldukça güçlü ve kalıcı aroması olan yiyeceklere, buzdolabının içinde yayılmasını, diğer yiyecekleri kirletmesini önlemek için özellikle dikkat edilmelidir, streç filme sarılması veya kapatılması tavsiye edilir. uygun poşetlerde.

Gıda Kapları Nasıl Kullanılır

Alanı optimize etmek, en iyi hijyen koşullarını garanti etmek, farklı yiyecekler arasında temastan kaçınmak ve ihtiyacınız olanı kolayca bulmak için ideal çözüm, cam veya şeffaf plastik malzemeden bir dizi kap kullanmaktır. hemen genel bir görünüme sahip olabilir ve ne satın almanız gerektiğini daha kesin olarak planlayabilirsiniz. En iyi kaplar hava geçirmez şekilde kapatılmış camdadır ve çiğ veya pişmiş gıdaları ve taze ürünleri mükemmel bir şekilde korumanıza izin verir, kağıt kutular ve torbalar ve polistiren ambalajlardan kaçınılmalıdır, çünkü sebzeleri kesmek ve depolamak, tercihen önceden yıkanmış olarak saklamak uygun olacaktır. . , mikro delikli torbalarda.

Genellikle şarküterilerden soğuk etler satın alanlar, bunların tekrar kapatılabilir alüminyum torbalarda ayrı olarak paketlenmesini isteyebilirken, gastronomi ürünlerini sıklıkla kullananlar için, zaten ayrı porsiyonlara ayrılmış yiyecekleri ve mikrodalga fırın için tepsilerde, kapalı olarak satın almak tercih edilir. .ve mühürlü.

Temizlik

Buzdolabı boşluklarını yeniden düzenlemeden önce, nem, küf ve kötü koku oluşumunu önlemek için her bir elemanın tamamen ve dikkatlice temizlenmesi, en az ayda bir kez tekrarlanması tavsiye edilir. Kimyasal ve deterjan kullanmak gerekli değildir, ancak sirkeli ve bikarbonatlı sıcak su yeterlidir, buzdolabının içinde her zaman bir limon dilimi bırakılması öngörülür, hoş olmayan kokuların oluşmasını önlemek için faydalıdır. Detaylar için sitede yayınlanan buzdolabının nasıl temizleneceği ile ilgili kılavuza bakabilirsiniz .

Mükemmel hijyen koşullarının korunmasına yardımcı olmak için, satın alımları doğru bir şekilde planlayabilmek için, gıdaları son kullanma sırasına göre düzenlemek, belki de buzdolabında bulunan ürünlerin bir listesini, miktarları ve son kullanma tarihleri ​​açıkça belirtilen bir şekilde hazırlamak yararlıdır. , ve kapıya bir mıknatıs ile tutturmak için dekoratif bir dokunuş eklemek için de idealdir. Ürünleri raflara yerleştirirken, hava sirkülasyonunu bozmamak ve doğru soğutmayı sağlamak için arka duvara yaslanıp yaslanmadıklarını kontrol etmek gerekir.

Sıcaklıklar

Buzdolabının doğru sıcaklığı 4 dereceyi biraz aşıyor ve soğuk, dibe doğru artma eğiliminde olduğundan orta kısımda ölçülmelidir. Dış iklim sıcaklığı büyük ölçüde etkiler, bu nedenle yaz aylarında abartmadan hafifçe düşürülmesi tavsiye edilir, ancak aksi takdirde dışarıdaki aşırı fark soğutma sistemini aşırı yüklenmeye zorlayabilir. Termostata zarar vermemek için diğer yararlı önlemler, buzdolabına asla sıcak yiyecek sokmamak, her zaman oda sıcaklığına gelmesini beklemek ve tam da bu nedenle buzdolabının içini korumak için kapıyı uzun süre açık tutmaktan kaçınmaktır. mükemmel durumda. farklı ürünler aramak için çok fazla zaman harcamamak için sipariş çok önemlidir.

Ayrıntılar için , bir buzdolabının sıcaklığının nasıl ayarlanacağına ilişkin bu kılavuzu inceleyebilirsiniz .

Gıda Saklama Süreleri

Mevcut buzdolapları güvenilir ve performanslı olsa da, bozulmamış ambalajın üzerinde yazılı son kullanma tarihlerine ek olarak her gıdanın, balıklar için yirmi dört saatten, dilimlenmiş tütsülenmiş etler için iki veya üç günden fazla olmayan saklama limitleri vardır. Et, kalite ve kesime göre değişiklik gösterse de, bu durumda kasaptan kesin endikasyonları sormanız veya süpermarketten önceden paketlenmiş et olması durumunda saklama talimatlarını dikkatlice okumanız tavsiye edilir.

Açılmış taze süt bir veya iki gün dayanır, eski peynirler de buzdolabında çok nemli değilse, tercihen ahşap tabanlı özel bir kapta saklanırsa birkaç hafta sürebilir. Gastronomi ürünleri ve pişmiş gıdalar bir veya iki gün içinde tüketilebilir: daha uzun süreler öngörüldüğü takdirde dondurulması tercih edilir. buzdolabı içi düzenleme

Kişiselleştirme

Buzdolabı kapısı, klasik mıknatısların uygulanmasıyla kişiselleştirilmeye en uygun unsurlardan biridir, ayrıca notları ve hatırlatıcıları sabitlemek ve notlar asmak için de yararlıdır. Renk beyazsa, içindeki ürünlerin listesini ve son kullanma tarihlerini silinebilir bir işaretleyici kullanarak doğrudan buzdolabının kapısına yazmak da iyi bir fikirdir. Çamaşır makinesi sıkmıyor kesin çözüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir