Buzdolabı ve dondurucu buzu nasıl çözdürülür

  • Buzdolabını ve Dondurucuyu Boşaltın buzdolabı buzu nasıl çözülür
  • Buzdolabını elektrik şebekesinden ayırın
  • Rafları ve Çekmeceleri Çıkarın
  • Buzdolabını ve Dondurucuyu Temizleyin
  • Buzdolabını tekrar çalıştırın
  • Sonuçlar

Bu kılavuzda, buzdolabının ve derin dondurucunun nasıl hızlı bir şekilde buzunun çözüleceğini açıklıyoruz.

Buzdolabının düzenli olarak buzunun çözülmesi ve temiz, sterilize edilmiş ve genellikle dondurucu bölmesini tamamen işgal eden ve ayrıca bölmenin duvarlarında sıfırın üzerinde bir sıcaklıkta gelişen buz ve don oluşumlarından uzak tutulması, cihazı korumak için izlenmesi gereken ilk önlemdir. mükemmel verimlilikte, uzun ömürlülüğünü korur, elektrik tüketimini azaltır ve en taze ve en hassas gıdaların korunmasını sağlar.

Bugün piyasada bulunan buzdolaplarının çoğu, tipik buz bloklarının oluşumunu, ayrıca nem ve yoğuşmayı önleyen ve sürekli kendi kendine buz çözme işlevi gerçekleştiren ve periyodik bakımı aşağıdakilerle sınırlayan donma teknolojisiyle donatılmıştır. minimum cihaz. Ancak yine de, yılda en az üç veya dört kez manuel olarak çözülmesi gereken veya her halükarda dondurucu bölmesinde don oluşumu, buzun kalınlığını aşmaya başladığında, tam olarak en yeni nesil olmayan birçok cihaz bulunmaktadır. bir veya iki santimetre. Her durumda, modeli ne olursa olsun, her cihaz için buzdolabının periyodik, kapsamlı ve eksiksiz bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Buzdolabının içinde don ve buz bulunması, verimliliğini ve performansını tehlikeye atar, kompresörü sürekli strese maruz bırakır ve yiyeceklerin doğru şekilde saklanmasını engeller. Bu nedenlerle, yıl boyunca düzenli aralıklarla buz çözme işlemine devam edilmesi ve bu fırsattan yararlanarak cihazın kapsamlı bir temizliğinin yapılması tavsiye edilir.

Buzdolabını ve Dondurucuyu Boşaltın

Buzdolabının buzunu çözmeye ve tamamen temizlemeye devam etmek için en iyi çözüm, boş veya neredeyse boş olana kadar beklemek, ancak işi bitirdikten sonra tekrar yakıt ikmali yapmaktır. Saklanacak yiyecek kalmışsa ve ikinci bir buzdolabınız yoksa veya birkaç saatliğine kendi yiyeceklerini hazırlayacak biri yoksa, taze ürünler geçici olarak soğutucu bir torbaya veya portatif bir buz kutusuna yerleştirilebilir. . . .

Derin dondurulmuş veya dondurulmuş gıdalar ise ikinci kez dondurulamayacakları için dondurucu bölmesi tamamen boş olmalıdır. Buzdolabının içindeki çekmeceler ve küçük bölmeler de dahil olmak üzere buzdolabını tamamen boşalttıktan sonra, cihazın fişini prizden çekerek, buz tabakasının erimesini kolaylaştıracak ve çalışmayacak şekilde ilerleyebilirsiniz. risk yok.

Buzdolabını elektrik şebekesinden ayırın

Tamamen boş olan buzdolabının elektrik bağlantısı kesilebilir, böylece buz çözme gerçekleşir. No frost modellerinde genellikle bir su çıkış noktası bulunur, bunun altına bir kap yerleştirmenin yeterli olduğu su tahliyesi genellikle birkaç saat içinde gerçekleşir. Önlem olarak, kabın altına birkaç havlu veya mat yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Öte yandan buzdolabı, donma teknolojisi ve otomatik buz çözme sistemi ile donatılmamışsa, donun erimesi için gereken süre daha uzun olacaktır, hızlandırmak için bazı hileler kullanabilirsiniz, örneğin buzdolabının içine sokmak gibi. sıcak su dolu bir veya iki kase.

Yaz aylarında, normal bir buzdolabında bile buz çözme işlemi çok daha hızlı olacaktır ve her durumda, daha önce bitirmek istiyorsanız, plastik bir spatula kullanarak buz katmanlarını duvarlardan manuel olarak ayırabilirsiniz. Yine, buzdolabının etrafına bir dizi sünger veya bez yerleştirmeniz gerekiyor.

Rafları ve Çekmeceleri Çıkarın

Dondurucunun içinde oluşan buzlar erirken, buzdolabının bulunduğu bölmeyi komple rafları, çekmeceleri, kapları ve çeşitli aksesuarları söküp ardından sıcak su ve deterjanla yıkayarak temizliğe başlayabilirsiniz. organik bulaşıklar için. .
Buzdolabının iç duvarlarını temizlemek için ideal, küf varlığını fark ederseniz, biraz sirke ilavesiyle koku giderici ve dezenfektan etkisi de yapan sıcak su ve bikarbonat çözeltisidir.

Hem buzdolabının içi hem de yıkama için çıkarılan çeşitli parçalar, alanı yeniden düzenlemeden ve kapağı kapatmadan önce, tercihen mikrofiber bir bezle iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Buzdolabını ve Dondurucuyu Temizleyin

Dondurucu bölmesinin içindeki buz tabakası tamamen eridiğinde, iç temizliğe devam edebilir, son buz kalıntılarını bir spatula ile temizleyebilir ve duvarları dikkatli bir şekilde sıcak su ve bikarbonat ile yıkayarak dikkatlice kurumaya özen gösterebilirsiniz.
Tüm buz küpü kapları ve kalıpları, suyla doldurulmadan ve bölmeye tekrar yerleştirilmeden önce boşaltılmalı, ayrı olarak yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır.

Bu noktada, kapıların kulplarına ve lastik contasına dikkat ederek, ekolojik bir sprey deterjan veya su, bikarbonat ve biraz sirke ile sprey kullanarak cihazın dışının temizlenmesine geçilebilir, her zaman her yüzeyi azami dikkatle kurutmaya özen göstererek.
Kompresör ve elektrikli aksamların bulunduğu buzdolabının arkası bir kutu basınçlı hava yardımı ile tozlanabilmektedir.

Buzdolabını tekrar çalıştırın

Tüm temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra, buzdolabı yeniden şebekeye bağlanabilir ve tekrar çalıştırılabilir. Sıklıkla olduğu gibi, temizlik tatile çıkmadan önce yapılırsa, cihazı elektrik prizine takmaktan kaçınmanın yanı sıra, küf ve koku oluşumunu önlemek için kapıları açık bırakmayı da unutmamak gerekir. .

Öte yandan, buzdolabını temizledikten hemen sonra, rafları, kapları ve aksesuarları tekrar taktıktan ve cihazı elektrik şebekesine bağladıktan hemen sonra yeniden kullanmayı düşünüyorsanız, gerekli süreyi, genellikle bir saatten biraz fazla beklemeniz yeterlidir, bunun için gerekli süreyi beklemek yeterlidir. yiyecekleri saklamak için ideal sıcaklığa ulaşmak, gerekirse ayarlamak.
Buzdolabını temiz tutmak için her ürün için özel kaplar kullanılması ve koku oluşumunu önlemek için cihazın içine bikarbonat dolu küçük bir kap konulması tavsiye edilir.

Sonuçlar

Oldukça yaygın olmakla birlikte bazı alışkanlıklardan hem buzdolabına zarar vermemek hem de risk ve sorunlardan kaçınmak için kesinlikle kaçınılmalıdır. Araba camlarındaki buzu gidermek için kullanılan spreyler de dahil olmak üzere, buzun erimesini hızlandırmak için kimyasal ürünler asla kullanılmamalıdır, çünkü bunlar buzdolabının plastik parçalarını aşındırabilir, ayrıca evde ve özellikle uygun olmayan toksik maddeler içerebilir. mutfakta.

Buzu çıkarmak için, buzdolabının iç yüzeyini çizmemek ve kendinizi plastik spatula kullanımıyla sınırlamamak için keskin veya kör nesnelerden, makaslardan, bıçaklardan, bıçaklardan ve genel olarak metal aletlerden kaçınmak iyidir.
Buzun giderilmesine yardımcı olmak için saç kurutma makinesi ve diğer elektrikli cihazların kullanılması da kontrendikedir, çünkü su ve nem ile bunlar bir tehlike oluşturabilir.

Buzdolabı temizliği için özel ürünler kullanmak istiyorsanız, piyasada iç yüzeylerin temizlik işlemlerini hızlandıran ve aynı zamanda yararlı bir sanitasyon etkisi yapan özel sprey deterjanlar bulmak mümkündür, ideal olan ürün bazlı bir ürün seçmektir. doğal bileşenler üzerinde veya her durumda asit ve aşındırıcı maddeler içermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir