Çamaşır kokusu ve küf nasıl giderilir

GİYSİLERDEKİ KÜF KOKUSU NASIL GİDERİLİR? EN İYİ HİLELER

Küf kokusu, ne kadar sevmesek de kıyafetlerimizde zaman zaman deneyimlediğimiz bir şeydir. Bu hoş olmayan kokunun başlıca üç nedeni vardır: çamaşırların uzun süre kilitli kalması, çamaşır makinesinin kirli ve kötü koku yayması veya giysilerde küf oluşması. Her ne olursa olsun,  bugünkü yazımızda size birkaç basit numarayla giysilerdeki küf kokusunu nasıl çıkaracağınızı  öğreteceğiz . Giysileriniz yeniden nefis kokacak!

Mükemmel, bu küf ve küf kokusunun odanızdaki belirli bir dolaptaki giysiler olduğundan kesinlikle eminsiniz.

47553323 – closeup of a young man introducing or taking out a white sheet into a washing machine or a clothes dryer

Saklanan giysilerden küf kokusu nasıl giderilir?

 • Tekrar yıkayın :

Kapalının kokusu kolayca gitme eğilimindedir, bu nedenle çamaşırları biraz daha fazla deterjan ve yumuşatıcı ile çamaşır makinesine koymanız ve kurumaya bırakmanız yeterlidir. Nasıl kaybolduğunu göreceksin!

 • Buhar veya hava :

Evet, bir giysiyi dolaba koyarken temizken tekrar yıkamanın biraz zahmetli olabileceğini biliyoruz. Giysilerdeki küf kokusunu yıkamadan nasıl gidereceğinizi merak ediyorsanız, bazı çamaşır ve kurutma makineleri modellerinde kokuları gidermek için soğuk buhar işlevi bulunduğunu ve giysiyi yeni bir yıkama döngüsüne tabi tutmak zorunda olmadığını bilmelisiniz . Çamaşır makineniz bu fonksiyonu içermiyorsa, bir gece boyunca dışarıda asabilirsiniz ve koku gider.

Giysilerdeki küf kokusunu gidermek ve önlemek için diğer püf noktaları

Tamam, bu numaralarla kötü koku yok oluyor ama kıyafetleri tekrar o dolaba koymalısın, bu yüzden bir şey yapmazsan koku yine aynı olacak. Not alın!

1. Dolabı havalandırın

İçerideki küf kokusunu önlemek için bunu düzenli olarak yapın. Yatak odanızın kapılarını ve pencerelerini her gün 20-30 dakika açın Dolabın içindeki nemi önlemek için birkaç küçük kaba tuz torbası da ekleyebilirsiniz.

2. Nem kontrol edildikten sonra, dolaba parfüm sıkma zamanı.

Yaygın olanı, her zaman istenen etkiye sahip olmasalar da, naftalinlerdir. Herhangi bir süpermarkette klozet oda spreyleri alabilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz. Size şunu öneriyoruz:

 • Bir miktar pamuğu en sevdiğiniz kolonya (çok taze olduğu için bebek olanlarını tavsiye ederiz) veya deterjanla ıslatın ve küçük bir tabak veya kap içinde dolaba koyun.
 • Lavanta, kekik veya yasemin kuru çiçekleri kullanın çünkü bunlar çok hoş bir aroma veren bitkilerdir ve giysiler onları çok çabuk emer. En sevdiğiniz çayın demlerini de kullanabilirsiniz.
 • Suda çözülmüş uçucu yağlar.
 • Narenciye kokusunu seviyorsanız, iki limonun suyunu biraz su, biberiye ve nane ile karıştırıp belirli aralıklarla dolabın içine püskürtün.

Daha önce de söylediğimiz gibi, her yıkamada kir biriktirdiği için çamaşırların küf kokusu çamaşır makinesinin içinden de gelebilir. Bu nedenle, kazanı periyodik olarak temizlemeniz ve deterjanla birlikte elma sirkesi ve limon karışımı eklemeniz ilginçtir . Bu sayede dezenfekte edilecek ve kötü kokular nötralize edilecektir.

Bahsettiğimiz bu karışım çamaşırlarda da kullanılabilir. Tabii ki, narenciye kokusunun kıyafetlerinizi çok fazla emprenye etmemesi için daha yüksek dozda deterjan eklemek. Böylece, ıslak giysilerden küf kokusunu nasıl çıkaracağınızı zaten öğrendiniz.

Amonyak ile giysilerden küf kokusu nasıl giderilir?

Giysilerdeki küf kokusunu nasıl gidereceğinizi zaten anlattık, ancak yine de size önereceğimiz birkaç numara var.

Her şeyi denedikten sonra kıyafetlerinizden o nefret dolu koku gelmiyorsa, en güçlü ürüne geçmenin zamanı geldi: amonyak. Bu, kokuları gidermek ve hatta çamaşırları beyazlatmak için çok faydalıdır. Ancak, toksik olduğunu ve çok dikkatli kullanılması gerektiğini bilmelisiniz.

Giysiyi 2 kısım su ve bir amonyak karışımına batırmanız ve yaklaşık 5 dakika etki etmesine izin vermeniz yeterlidir (fazla süre giysiye zarar verebilir). Daha sonra giysiyi iyice durulayın (amonyak cilt alerjilerine neden olabilir) ve kurumaya bırakın. Elyafların hala biraz amonyak emdirilmiş olması durumunda güneşe çıkmaması önemlidir. Kokunun nasıl kaybolduğunu göreceksiniz!

Giysilerdeki küf kokusunu kabartma tozu ile gidermek de bir seçenektir. Giysiler nemliyse, tüm giysinin üzerine su ve kabartma tozu karışımı dökün. Bir fırça ile hafifçe ovalayın, bu solüsyonun 15-20 dakika etki etmesine izin verin , durulayın ve giysiyi yatırın.

Sizi şaşırtsa da, votka küf kokusunu da ortadan kaldırabilir. Bir kaşık deterjanı başka bir votka ile karıştırırsanız, giysiye uygulayın ve normal şekilde yıkayın, koku tamamen kaybolacaktır.

Kokuyu çamaşır makinesiyle çıkarın

Son olarak, aşikar olduğu gibi, çamaşır makinesindeki küf kokusunu da yıkamadan da giderebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, en güncel çamaşır makineleri, giysiyi tazeleyen ve kötü kokularını nötralize etmeyi başaran bir buhar fonksiyonuna sahiptir. Örneğin, beyaz Samsung WD80T4046EE / EC çamaşır kurutma makinesi , kötü kokuları ortadan kaldıran ve giysileri yalnızca sıcak hava kullanarak dezenfekte eden AirWash teknolojisine sahiptir. Bu Samsung çamaşır makinesi 8 kg yük kapasitesine, daha verimli ve daha hızlı yıkama için EcoBubble teknolojisine ve Fuzzy Logic’e (deterjan ve su seviyesini her çamaşıra ağırlığına ve yüküne göre uyarlamak için) sahiptir.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir – Çamaşır makinesindeki kötü kokuyu giderin

Giysilerimizi temizlerken kötü kokmasına neden olabilecek kötü kokuları gidermek için çamaşır makinesinin içini temizlemeyle ilgili birkaç püf noktası veya bakım ipucunu paylaşacağız.

Genellikle bu tür temizliği yılda bir kez yapmanızı öneririz, ancak bu aynı zamanda cihazı nasıl kullandığımıza da bağlıdır ve bu nedenle yapmamız gereken temizlik sayısını artırmamız gerekebilir.

Yıkamadan sonra yıkamada iyi sonuçlar elde etmek için sık sık temizlenmesi gereken bir cihaz olduğunu anlamalıyız.

Çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğine dair ipuçları

Genellikle çamaşır makinesinde bulacağımız ilk sorun, kir, sabun kalıntıları ve yumuşatıcı kalıntılarının birikmesidir. Bu kalıntılar kurur ve kovada ve çamaşır makinesinin tüm fonksiyonel parçalarında kalır ve zamanla aşırı durumlarda kötü kokulardan lekelere kadar ortaya çıkmasına neden olur.

Kötü kokuyu çamaşır makinesinden çıkarın

Sabun ve diğer temizlik maddelerinin bu kalıntılarını gidermek için kovaya yaklaşık 3 bardak sirke ile çamaşır makinesini 60 derecede (sıcak su) uzun bir devirde koyabiliriz. Sirke sabuna ve diğer elementlere etki ederek onları cihazdan uzaklaştırır.

Bir bardak sirkeyi çamaşır suyu veya piyasada bulunan ve sabunu çıkarmak için bir çeşit asit veya bazdan oluşan ve normal bir yıkama döngüsü ayarlayarak kovaya dökülen müstahzarların yerine kullanabiliriz.

Ayrıca çamaşır makinesinin tamburuna eski bir havlu koyabilir, bir döngü yıkama ve normal deterjanı kovaya koyabilir ve çamaşır makinesi su almaya başladığı anda yarım litre sirke ekleyebilir, böylece aynısını elde ederiz. sonuç.

Çamaşır makinesini dezenfekte etmenin gerekli olduğunu düşünüyorsanız, özellikle bakım gerektirmeyen ve bakım gerektirmeyen çamaşır makinelerinde, sirkeyi çamaşır suyu veya sitrik asit ile değiştirmek ve sıcak suyla (maksimum sıcaklıkta) yıkamak iyi bir fikirdir. uzun süredir boşta..

Kauçuklar ve dağıtıcılar nasıl temizlenir

Ek olarak, lastikler ve kova kirliyse veya sabun kalıntıları varsa, lastikleri ağartıcılı bir bezle temizlemenizi, bir süre (bazen bir gece) etki etmesini beklemenizi ve temizliği bitirdikten sonra durulamanızı öneririz. kova veya sabun ve yumuşatıcı dispenseri ile gevşetip kalıntıları gidermek için sirke ile temizleyebilir, bitince de durulayabiliriz.

Çamaşır makinesi bakımı

Artık çamaşır makinesindeki kötü kokuyu çamaşırlarımıza yapışmaması için nasıl çıkaracağımızı bildiğimize göre, sonuçları mümkün olduğunca uzun süre korumamız ve aynı zamanda cihazımızın kullanım ömrünü uzatmak için özen göstermemiz gerekiyor.

Birincisi havalandırmaktır, yıkamalar arasında çamaşır makinesinin kapısını açık veya yarı açık bırakmakta fayda vardır, böylece içinde küfün çoğalmamasını sağlayacağız.

Tamburun kurutulması da, dökülen sabun veya yumuşatıcıyı kurumadan temizlememiz gerektiği ve koku kaynağı olabileceği kadar önemlidir. Ayrıca kutuyu ayda en az bir kez çıkarıp ılık suyla temizleyebiliriz.

Tamburu kurutmak için her yıkamadan sonra fazla nemi gidermek için emici bir bez kullanabiliriz. Özellikle kauçuk ve derzlere dikkat etmemiz gerekiyor çünkü bu yerlerde nemin daha kolay birikeceği ve bu nedenle küf daha kolay ortaya çıkabileceği için.

Küfün çoğalmasını önlemek ve çamaşır makinesinin içinin uygun şekilde havalandırılmasını sağlamak için yeni yıkanmış giysileri hızlı bir şekilde çıkarmalıyız.

Çamaşır makinesini kirli çamaşırlar için bir kova olarak kullanmak iyi bir fikir değildir, yani kirli çamaşırları içeride biriktirirsek çamaşır makinesi bir koku alabilir ve tamburun kendisi kötü kokarak çamaşır makinesine iletebilir. çamaşırlar. Kirli çamaşırları, örneğin ter emdirilmiş çamaşırları kurumaya bırakmak da iyi bir fikirdir, böylece yıkama işlemi hemen başlatılmadıkça yıkanacak çamaşırların geri kalanına bulaşmaz.

Yanlış alarm kaynaklarından biri olmasının yanı sıra filtrenin temizlenmesi genellikle az dikkat ettiğimiz noktalardan biridir. Çamaşır makinesi filtresinin periyodik olarak temizlenmesi, tüm tiftik, lif ve kir izlerinin giderilmesi çok önemlidir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi genellikle kolaydır, ancak çoğu zaman filtre kirlendiğinde çamaşır makinesi çalışmayı durdurur ve bizimki gibi teknik servislere yapılan çağrıların kaynağıdır.

Sadece belirli mevsimlerde kullanılan bir çamaşır makinesi ile uğraşıyorsak, musluk suyunu artık su veya nem girmemesi ve tamamen kuruması için kapatmak ilginçtir. Bu durumlarda lastikleri kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek de iyidir.

Çamaşır makinelerinde sık görülen arızalar

Bir çamaşır makinesine yapılması gereken olağan bakım ve lastiklere ek olarak, çamaşır makinelerinde her gün karşılaştığımız yaygın arızalar şunlardır:
– Tambur dönmüyor yani yıkama yapmıyor yani genellikle motor kayışından tambura giden bir problemdir, eğer motor ses çıkarmazsa, bu ciddi bir motor arızasıdır ve bu nedenle daha maliyetli bir problemdir.

– Tambur dönüyor ama düzenli dönmüyor, bu hem eskisi gibi kayışta hem de motorda bir sorun olabilir, ancak bu genellikle dönüşte bir dengesizlik olsa da.

– Su girmiyor: Sorun genellikle solenoid valftedir ve sıkışmış olabilir.

– Su çıkmıyor veya tahliye olmuyor, sorun pompada veya tıkalı filtrede olabilir.

– Çamaşır makinesi itaat etmiyor. Sorun programlayıcıdadır ve bir sensör arızalı olabilir, parçanın yeniden programlanması veya değiştirilmesi gerekebilir.

Çamaşır makinesinin kötü kokusunu gidermek için şaşmaz numaralar

Çamaşır makineniz kötü kokuyor ve çamaşırlar kokuyor mu? Endişelenme çünkü bu sorunun bir çözümü var. Çamaşır makinesinin kötü kokusunu basit bir şekilde ve az çabayla yok etmek için bu şaşmaz hilelere dikkat edin.

Çamaşır makinesi sürekli ıslanıyor ve deterjanla temas ediyor ama bu temiz olduğu anlamına gelmiyor. 

Kullanım ve zaman geçtikçe giysilerdeki kirler, deterjan kalıntıları ve diğer parçacıklar birikir. Bu, tambur içindeki nem ve sıcak ortamla birleştiğinde küf, mantar ve kötü koku üreten bakterilerin üremesine yardımcı olur. 

Bu, sadece makinenin içinin kötü kokmasına değil, çamaşırların çamaşır makinesinden çıkar çıkmaz kötü kokmasına da neden olan sandığımızdan çok daha yaygın bir sorundur. 

Neyse ki, çamaşır makinesini temizlemek ve kötü kokuyu gidermek için bazı şaşmaz numaralar emrinizde . Yapabileceklerinizi not alın:

 • Çamaşır makinesinin kendi kendini temizleme programını kullanın . Birçok yıkayıcı, küvet için kendi kendini temizleme programlarına veya mikropları öldürmek için özel programlara sahiptir. Sizinkinin olup olmadığını görmek için üreticinin kılavuzuna bakın ve kötü kokudan kurtulmak için kullanın. 
 • Beyaz sirke uygulayın . Yapabileceğiniz başka bir şey de mikropları ve bakterileri öldürmek için beyaz sirke kullanmaktır. Bu bileşenden iki fincan deterjan bölmesine ekleyin ve 30 ºC’den yüksek sıcaklıkta çamaşırsız bir yıkama döngüsü çalıştırın. 
 • Çamaşır suyu kullanın . Çamaşır suyu, çamaşır makinesindeki kokuyu gidermek için kullanabileceğiniz bir başka etkili dezenfektandır. Deterjan bölmesine iki bardak ürün ekleyin ve 30ºC’nin üzerinde bir yıkama döngüsü ayarlayın. Şehrinizdeki su çok fazla kireç içeriyorsa, kireç önleyici özel bir ürün eklemeniz önerilir.

Çamaşır makinenize eklemeniz gereken çamaşır yıkamak için gizli malzemeler

Lekeleri kolayca çıkarmak ve kıyafetlerinizin daha güzel kokmasını mı istiyorsunuz? Bu gizli malzemeleri çamaşır makinenize ekleyin ve en iyi sonucu alın.

 • Sonucu kabartma tozu ile güçlendirin . Beyaz sirke veya çamaşır suyu ile yıkadıktan sonra sonucu kabartma tozu kullanarak güçlendirebilirsiniz. Bunu yapmak için kapaksız bir kaba bol miktarda kabartma tozu koyun, çamaşır makinesine koyun ve kötü kokuyu emmesi için bir gece bekletin. 
 • Lastiği çamaşır makinesinden temizleyin . Çamaşır makinesinin lastiği çok fazla kir toplar ve zaman zaman manuel olarak temizlemeniz gerekir. Bulaşık deterjanı ve sıcak su uygulayabilir, tüm köşelere iyi ulaşmak için küçük bir fırça ve bez kullanabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir