Çamaşır makinesi kazan temizleme nasıl yapılır

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir? Bazı basit yöntemler!

Çamaşır makinesi biridir ev aletleri çok sık kullanıldığı gibi bir evde eksik olamaz ve işlevleri garanti altına almak için yararlıdır daima temiz ve ayıklanmış giysiler .

Bu bakımdan bu cihazın periyodik bakım ve temizliği çok önemli olabilir. Olarak su açısından zengin olabilir kireç birlikte kir ile, içinde birikmesine yol açabilir, filtreler veya contalar bir neden arıza ; en ciddi durumlarda, cihazın kendisinin bozulmasına da yol açabilir .

Ayrıca çok nemli bir ortam olduğu için yüksek sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra küf oluşumu ve bakteri üremesi çok kolaydır .

Giysilerimizin giyilmek üzere işlemden geçirileceği araç olduğundan, çamaşır makinesini dezenfekte etmenin ve sterilize etmenin yararlı olmasının nedenleri bunlardır.

Çamaşır makinesini temizlemenin yolları

Açıkçası, çamaşır makinesini temizlemenin tek bir yolu yoktur, ancak farklı yöntemler vardır. Bazıları daha doğal, bazıları kimyasal, ihtiyaçlarınıza göre değerlendirilebilir.

Çamaşır makinesi az ya da çok büyük parçalardan oluştuğu için temizlenecek tek bir blok olmadığı da dikkate alınmalıdır . Düzgün işleyişini sağlamak için bunlar ayrı ayrı ele alınmalıdır.

  • Ayrıca çamaşır makinenizin yaşını da göz önünde bulundurun . Kötü kokuları gidermek için “eski” bir cihazı temizlemek yeterli olmayabilir; en ciddi durumlarda kendinizi artık çok eskimiş olan contaların veya filtrelerin karşısında bulabilirsiniz.
  • Alternatif olarak, cihazınızın durumunu iyileştirmek zorsa, bu nedenle en iyi çamaşır makinelerinden birini satın alma olasılığını kuvvetle düşünün ; Bunun için ayrıntılı satın alma kılavuzumuza bakın.

Bu periyodik temizliği yapmaya başlayabileceğiniz ilk tavsiye, vakumlu yıkama yapmaktır . Ya da kullanımı bir diş fırçası ya da küçük bir fırça küçük parçaları temizlemek için.

Doğal yöntemler ve kimyasal yöntemler

Tamamen doğal yöntemlerle ilerlemeye karar verildiyse , sirke ve Bikarbonat kullanımına başvurabilirsiniz veya .

Sıcaklığı 90 dereceye ayarlayarak vakumlu yıkama ile devam edebilirsiniz ve deterjan yerine tambura beyaz sirke dökün . Bu, kireç ve küfü ortadan kaldıracak çok asidik bir maddedir ve önceki kötü kokuların kalıntılarını giderecektir .

Kireçle mücadele için ise deterjana ilave edilmesi gereken bikarbonat kullanılabilir ki bu da hem çamaşıra hem de çamaşır makinesine dezenfektan etkisi uygulamaktır .

Bunun yerine belirli ürünleri benimsemeye karar verirsek, ağartıcıyı her zaman vakumlu temizlemeye başvurarak kullanabiliriz , ‘ alkol ise filtreyi ve çeşitli contaları temizlemek için kullanılabilir.

Kireç ve küfleri çözebilen kimyasal elementler kullanan özel ürünler de vardır .

Çamaşır makinesi filtresi ve contası nasıl temizlenir?

Periyodik temizlik gerektiren en önemli parçalardan biri de kesinlikle yılda en az bir kez manuel olarak temizlenmesi gereken çamaşır makinesi filtresidir .

En popüler çamaşır makinelerinden bazıları, otonom olarak filtre temizliği ile ilgilenen bir programa sahiptir . Bu program yoksa, gereklidir filtre için bakmak ve anlamak onu ayıklamak ve sonra su ile temizleyin elle çıkarılması kir mevcut.

Durumunda kauçuk conta, bunun yerine , daha sık temizlik tarzı kullanılarak, kabul edilmelidir Sirke veya özel deterjanlar bir ile kullanılabilir sünger bu özel bölümünü dezenfekte etmek amacıyla,.

Bölmenin, deterjanların ve tamburun temizlenmesi

Deterjan gözünün temizlenmesi de özellikle toz deterjan kullanıyorsanız kabuklanmalara maruz kaldığı için çok önemlidir .

Bu tepsi su, sirke ve kabartma tozu bazlı bir maddeye batırılabilir ve ardından sert kıllı bir diş fırçası ile ovalanabilir.

Sepet o bakteri Gerektiğinde sterilize edememek nedenle çoğalır ve bir ortamdır olarak, çok önemlidir.

Yüksek sıcaklıkta vakumla yıkamanın ardından, suyla seyreltilmiş iki litre beyaz şarap sirkesi dökülebilir; Böylece söz konusu alanı dezenfekte edebilir ve sepete mükemmel bir koku verebilirsiniz .

Kötü kokularla nasıl savaşılır

Maalesef kötü kokuların oluşması kaçınılmazdır.

Oluşumunu önlemek için , çamaşır makinesi çalışmıyorken kapı açık bırakılabilir . Böylece bu cihazın her parçası kuruyabilir ve su birikmesi olmaz .

Yıkama sonunda asla temiz çamaşırları çamaşır makinesinde uzun süre bırakmamalı , normal yıkamanıza parfümlü uçucu yağlar ekleyebilirsiniz .

Çamaşır makinesinin çeşitli parçaları periyodik olarak temizlenmeli ve çamaşır makinesini yılda en az bir kez temizlemek için doğru miktarda deterjan kullanmalı ve özel ürünler kullanmalısınız.

Çamaşır makinesi, özellikle ev içi kullanımına bağlı olarak çok sık temizlenmelidir. Ayda bir yapılması tavsiye edilse bile en az üç ayda bir dezenfekte edilmelidir .

Önemli olan kötü kokuların yayılmasını, küf ve kalker varlığının fahiş seviyelere ulaşmasını beklememektir 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir