Çamaşır makinesi kazan temizleme programı nasıl kullanılır arçelik bosch beko

Çamaşır makinesinin temizlenmesi, cihazınızı her zaman verimli ve iyi durumda tutmak için önemlidir. En etkili ipuçlarını ve çareleri keşfedin arçelik bosch beko

Yani için çamaşır makinesini temizlemek önemsiz neredeyse aşikar görünebilir. Ancak, insanların bunu yapmayı unuttuğunu veya kabaca yaptığını fark ettiğinizden daha sık olur.

Picture of female hands in pink rubber glove washing washing machine

Bir çamaşır makinesinin kirlenmesi garip görünse de, pratikte kaçınılmazdır: çamaşırların bıraktığı kireç ve deterjan kalıntıları, küf ve kir kalıntıları , tümü çamaşır makinesinin kirlenmesine ve daha az verimli olmasına katkıda bulunur.

Onu temizlemek neden bu kadar önemli? Her şeyden önce, çünkü çamaşırları kirli bir çamaşır makinesinde yıkamak, kötü yıkanmış ve uygun şekilde dezenfekte edilmemiş , donuk görünen ve kötü koku yayan giysilerle optimal olmayan bir sonuç elde etmek anlamına gelir .

İkincisi, kireç tortuları olan kirli bir çamaşır makinesi daha fazla enerji ve deterjan tükettiği ve daha kolay kırılma riski taşıdığı için.

Kokan çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Çoğu zaman, çamaşırları yıkadıktan sonra, çamaşır makinesini açar ve yeni yıkanmış çamaşırların kokusu yerine kötü bir koku fark eder . Bunun nedeni, çamaşır makinesinin içinde oluşan nem sayesinde çamaşır makinesinin içinde oluşan ve bazen giysilere de bulaşan kötü bir koku yayan tambur içinde ve contada fazla deterjan, kireç, küf ve bakteri birikmesidir .

İçin çamaşır makinesi temiz olduğunu kokuyor ayda bir kez en azından iyidir, ve hoş olmayan kokuların oluşmasını önlemek , yüksek sıcaklıklarda vakum yıkama (60-90 ° C) yapmak .

Kötü kokuları gidermek ve tekrar etmelerini önlemek için Bosch’un özel ürünlerinden birini de kullanabilirsiniz .bakım ve bakım 3 ayda bir kullanıldığında kötü kokuların oluşmasını önleyen ve deterjan ve yağ kalıntılarını gideren çamaşır makinesi deterjanı gibi ev aletlerinin kullanımı.

Çamaşır makinenizi deterjan kullanmadan doğal olarak nasıl temizlersiniz?

Çamaşır makinesini deterjan kullanmadan doğal bir şekilde temizlemek sadece mümkün olmakla kalmaz; aynı zamanda pratik, ekolojik ve ekonomiktir , çünkü günlük kullanımın temizlik işlemlerini gerçekleştirmek için doğal kireç çözücü olan sirke, tuz ve sodyum bikarbonat gibi ucuz ve kolay bulunabilen maddeler kullanılmaktadır.

Çamaşır makinenizi doğal ürünlerle temizlemeniz için bazı ipuçları.

Çamaşır makinesini sirke ve kabartma tozu ile temizleyin (kireç ve deterjan kalıntıları için)

Kireç ve deterjan kalıntıları , en hassas ve temizlenmesi zor parçalarda bile biriktiğinden , çamaşır makinesinin sağlığı ve verimliliği için en tehlikeli düşmanlardır .

Bu nedenle tambur, filtre ve deterjan bölmelerinden temizlemek için periyodik temizlik yapılması önemlidir .

Bunu yapmak için beyaz sirkeye ihtiyacınız olacak.

  • Deterjan çekmecesini dışarı çekin
  • Sıcak su ve sirke ile hazırlanmış bir solüsyonda bir kapta bekletin.
  • En az bir saat bu şekilde bırakın.
  • Gerekli sürenin sonunda sirkeye batırılmış bir süngeri tepsinin içine geçirin ve yerine geri koyun.

100 ml beyaz sirke, 500 ml su, birkaç damla limon veya lavanta esansiyel yağı ve 1 yemek kaşığı bikarbonat ile hazırlanan solüsyon da kapı camı dahil çamaşır makinesinin dış kısımlarının temizliğinde faydalıdır.

Kabartma tozu , filtredeki contaları ve kiri temizlemek için kullanılacak bir tür aşındırıcı macun yapmak için de kullanılabilir. Aşındırıcı macunu yapmak için yarım bardak kabartma tozuna birkaç damla su ekleyin.

Çamaşır makinesini limon suyuyla temizleyin

Çamaşır makinesinin içinde kireç birikmesini önlemek için işte nasıl yapılacağı!

  • litre suda çözülmüş 1 50 gr limon suyu ile bir çözelti yapın .
  • Her şeyi sepete dökün
  • 60 ° ‘de bir yıkama seçerek çamaşır makinesini çalıştırın

Bu işlem en az ayda bir kez yapılmalıdır.

Bu solüsyonu çamaşır makinesinin kapağını ve dış kısımlarını temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinesi filtresi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesinin tamburunu ve görünmeyen kısımlarını temizlemek ve kötü kokuları gidermek için tambura 250 ml sirke ve bir kaşık kabartma tozu dökün ve çamaşır makinesi boşken 60 derecede yıkama yapın. Hoş ve temiz bir kokunun içeride kalmasını sağlamak için birkaç damla lavanta esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz .

Elinizde sirke yoksa 1 kg iri tuzu ve 150 gr kabartma tozunu sepete dökerek yapabilirsiniz : 60 derecede yıkamayı başlatın ve çamaşır makinesi suyu boşaltmadan önce makineyi durdurun. en az yarım saat. Ardından, yıkamayı tamamlamak için yeniden başlatın.

Tamburu temiz tutmak için bu en az ayda bir kez yapılmalıdır.

Ayrıca küf ve kötü kokuların oluşmasını önlemek için, her yıkamadan sonra kapağı açık bırakılmalı ve haftada en az bir veya iki haftada bir su ve sirke veya su ve limona batırılmış bir sünger ile silinmelidir.

Ön yükleme pulu contası nasıl temizlenir

Çamaşır makinesinin kauçuk contası, temizlik için bir diğer kritik noktadır, çünkü içinde kir kalıntılarının birikip kötü kokulara neden olan küf ve bakteri oluşturması kolaydır.

Contayı her zaman temiz ve kötü kokulardan uzak tutmak için , su ve çamaşır suyu veya su ve sirke solüsyonuna batırılmış mikrofiber bir bezle periyodik olarak (en az 2 haftada bir) temizlenmelidir.

Çamaşır deterjanı da bunun için yararlıdır. Bosch çamaşır makinesi tambur temizleme nasıl yapılır 

Kir oldukça kalıcıysa, bir diş fırçası ve kabartma tozu ve birkaç damla su ile yapılan aşındırıcı macun kullanabilirsiniz .

Contadaki küfü gidermek için 2 litre su, 2 limon suyu ve yarım bardak hidrojen peroksit ile 30 hacimde yapılan bir karışım da kullanabilirsiniz Hazırladıktan sonra, solüsyonu bir sprey şişesine dökün ve sadece kalıplı kısımlara değil, contanın her yerine püskürtün. Her şeyi yaklaşık 5 dakika etki etmesi için bırakın, ardından kir kalıntılarını çıkarmak ve kurulamak için kuru bir bez kullanın.

Üstten yüklemeli rondela contası nasıl temizlenir

Üstten yüklemeli rondela contasını temizlemek için, önden yüklemeli rondela contasını temizlemek için kullandığınız yöntemlerin tamamen aynısını kullanabilirsiniz. çamaşır makinesini temizleme

Özellikle inatçı kalıntıları çıkarmanız gerekiyorsa, önce karbonat ve birkaç damla limondan yapılmış aşındırıcı bir macunla contayı temizlemelisiniz . En az 5 veya 10 dakika bekletin; sonra kaldırın. En inatçı kalıntıları çıkardıktan sonra , 60 ° ‘de vakumlu yıkama yapabilir , ardından çamaşır makinesi boş ve bir bardak sirke veya çamaşır suyu ile contanın temizliğini tamamlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi kazan temizleme nasıl yapılır

Üstten yükleme rondelası contası tamamen temizlenip sterilize edildikten sonra, çıkarılması zor olan rahatsız edici ve sağlıksız küf artıklarının tekrar oluşmasını önlemek için, contayı her yıkamadan sonra mikrofiber bir bezle kurulayın ve haftada bir kez su solüsyonu ile temizleyin . ve sirke veya su ve çamaşır suyu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir