Çamaşır makinesi kısa program hangisi

Çamaşır makinesinin hareket etmesi nasıl önlenir

  • 1 Çamaşır makinenizin hareket etmesini önleyin
    • 1.1 Çamaşır makinesinin titremesinin nedenleri
    • 1.2 Çamaşır makinesinin hareket etmesi normal mi?

Çamaşır makineniz titriyor ve çok ses çıkarıyor mu? Bunun gibi hikayeleri defalarca gördük ve duyduk. Her zamanki yerlerinden birkaç metre uzakta aniden beliren çamaşır makineleri, herhangi bir döngü sırasında her an patlayacakmış gibi ses çıkaran diğerleri… henüz herhangi bir teknisyen çağırmamanızı öneririz ve size her şeyi anlatacağız. Bunun olmasının nedenleri ve çamaşır makinesinin hareket etmesinin nasıl önleneceği . Siz denerken, size eve geri dönme ve çamaşırlarınızı rekor sürede kusursuz bir şekilde gürültü veya komplikasyon olmadan bırakacak ev çamaşırhane hizmetimizi kiralama seçeneği bırakıyoruz.

Çamaşır makinenizin hareket etmesini önleyin

Bu ipuçları, özellikle yeniyse, çamaşır makinenizin titremesini ve çalmasını önlemenize yardımcı olacaktır. Ancak, bunu iyi gözlemlemeniz önemlidir, çünkü durmazsa bir uzmana başvurmanız gerekecektir:

Çamaşır makinesinin hareket etmesi normal mi?

Minimum çamaşır makinesi titreşimi normaldir , sadece garip sesler (gevşek metal veya gıcırdama gibi) veya hareket ediyorsa buna dikkat etmelisiniz. Bu durumda, gevşek veya kırılmış bir süspansiyon yayı da olabilir veya amortisör devreden çıkabilir.

Düzenli bakım olacak  da şans hareket için yıkayıcı azaltmak için iyi bir yol olabilir. Her yıl hortumlara, filtrelere, vidalara, iki yılda bir -ya da en ufak bir işarette- motora, amortisöre ve tambura müdahale eder.

Artık çamaşır makinesinin evin içinde hareket etmesini ve dolaşmasını nasıl engelleyeceğinizi bildiğinize göre, ne yapacaksınız? Bu bilgileri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın, işe başlayın ve bu vazgeçilmez makinenin kullanım ömrünü günden güne uzatın. 

Çamaşır makinem aşırı titrediğinde ne yapmalıyım?

[Neden]

Bu soruna aşağıdaki koşullardan biri neden olur:

• Çamaşır makinesi düz değil.

• Nakliye cıvataları çıkarılmamış

[Çözüm]

Yıkayıcı döngüde titriyorsa, aşağıdakileri yapın:

Nakliye cıvatalarının çıkarıldığından emin olun. Nakliye cıvatası konumları ve çıkarma prosedürlerini doğrulamak için buraya tıklayın.

  Nakliye cıvatalarının çıkarıldığından emin olun.

  Çamaşır makinenizin doğru kurulduğundan emin olmalısınız. Seviyeye özellikle dikkat edin, titreşimi en aza indirmek çok önemlidir.

•  Çamaşır makinesindeki yük miktarını kontrol edin. Aşırı yükleme veya aşırı yükleme, ciddi hasara ve titreşime neden olabilir. Bir kot pantolon yıkıyorsanız, ideal bir yük dengesi oluşturmak için başka parçalar ekleyin. Çamaşır makineniz aşırı yüklenmişse, bazı çamaşırları çıkarmayı deneyin.

  Yükü yeniden konumlandırın. Bazen ağır eşyalar bir araya gelerek dengesiz bir duruma neden olur.

※ Not : Çamaşır makineniz bir kaide üzerine yerleştiriliyorsa, çamaşır makinesinin bu yere sadece deplasman civataları ile yerleştirilmesi çok önemlidir, bu şekilde kalıcılık montajı kolaylaştırır. Çamaşır makineniz, ayaklığın kurulumunu kolaylaştırmak için başka bir konumdaysa, titreşime neden olabilir, bu nedenle servis merkezi ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Samsung çamaşır makineleri teknolojisini (Titreşim Azaltma Teknolojisi) kullanır.  Samsung’un yüksek hızda şiddetli titreşimleri azaltmak için geliştirdiği bir sistemdir.

Önemli

VRT® ile, çamaşır makinesinin sıkma devri yaklaşık 400 rpm’ye ulaştığında durur ve birkaç dakika titrer. Durup titreştikçe yük dengesi kontrol edilir ve ardından teknolojisi yükün nerede dengesiz olduğunu belirler. Çamaşır makinesi yükün iyi dengelendiğini belirlediğinde, minimum titreşimle maksimum RPM’ye kadar sıkma döngüsüne devam eder.

Önemli

Yıkayıcı sıkma döngüsü yaklaşık 400 RPM’ye ulaştığında duraklama ve titreşimler normal koşullardır.

Önemli

Yıkayıcı iyi çalışıyor ancak titriyorsa, dengeleme ayakları gevşemiş olabilir. Dengeleme ayaklarının her birini ve ilgili kilitlerini kontrol edin. Yıkayıcı düzse, gevşek ayaklar düzleştirme sorunlarına neden olabilir.

Çamaşır makinesi programlarını anlama kılavuzu

Çamaşır makinesi programları için kesin kılavuzu keşfedin. size özelliklerini ve bunları ne zaman kullanmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Senin başına geldiği kesin. Yeni bir çamaşır makinesi alıyorsunuz, eve kuruyorlar ve yenisini almak için sabırsızlanıyorsunuz ama baktığınız zaman hangi programı kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Hatta aralarından seçim yapabileceğim çok fazla şeyin olmamasını diliyorsun. Onları incelemek ve her an için hangisinin en iyi olduğunu anlamak için bir süre durmazsanız, sonunda her zaman aynı olanı kullanırsınız. Çamaşır makinenizin tüm potansiyelini gerçekten boşa harcamak istiyor musunuz?

Çamaşır makinenizi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız , okumaya devam edin ve her zaman ihtiyacınız olan program türünü seçmenin tüm anahtarlarını bulacaksınız . Zamandan tasarruf edecek, kıyafetlerinize daha iyi bakacak ve cihazınızdan en iyi şekilde yararlanacaksınız.

Günümüzün çamaşır makinelerinde en yaygın programlar

Her çamaşır makinesi modelinin farklı yıkama programları vardır. Markaya ve ürün yelpazesine bağlı olarak, aşağı yukarı belirli yıkama seçeneklerine sahip olacaksınız, ancak bazıları o kadar basit ki asla başarısız olmayacaklar.

Ön yıkama

Bu seçeneği, çok kirli veya sahadaki iş kıyafetleri, spor malzemeleri veya tekrar kullanılabilir çocuk bezleri gibi katı kalıntısı olan çamaşırlar için ekstra yıkama yapmak için tercih edebilirsiniz .

Narin

Çamaşır makinesinin hassas programı ipek, dantel veya saten gibi özel bakım gerektiren giysiler için uygundur . Bozulmayı önlemek için , yıkama süresi kısa, düşük sıcaklıkta ve çok hafif sıkma ile yapılır .

Narin çamaşırları yıkarken, zarar görmemeleri veya gereğinden fazla kırışmamaları için tamburun çok fazla doldurulmaması tavsiye edilir.

Yün

Yünlü giysiler yıkandığında büzülebilir, bu nedenle bu tür giysiler için özel programlar 30ºC’yi geçmez ve düşük devirlerde sıkılır .

Bu programın narin programdan farkı, yünlü programın çamaşırların kekleşmemesi için ara sıra dinlenmeye bırakılmasıdır .

Pamuk

Bu program, pamuklu ve keten gibi, iyi yıkanmaya dayanıklı ve çekme yapmayan dayanıklı kumaşlar için mükemmeldir .

Pamuklu programlar genellikle farklı sıcaklık seçeneklerine sahiptir: beyazlar 90ºC’de ve renkliler 60ºC’de yıkanabilir . Eğirme maksimum güçte gerçekleştirilir, ancak genellikle kısa bir süreye sahiptir .

sentetik

Polyester veya naylon gibi sentetik kumaşlar daha az dayanıklıdır ancak daha az kirlenme eğilimindedir. Bu nedenle çok uzun bir yıkamaya ihtiyaç duymazlar. Bu programlar genellikle bir saat sürer ve 40ºC veya 60ºC sıcaklıkta yıkar .

koyu giysiler

Dark ve denim giyim programlarının amacı orijinal renklerini korumaktır. Bu giysilerin bakımı için yıkama 40ºC’de yapılır ve hem yıkama hem de durulama sırasında çok miktarda su kullanılır .

Hızlı

Çamaşır makinesinin daha kısa programı, çok kirlenmeyen ancak bir gecede yıkanması gereken çamaşırlar için idealdir . Yıkama , çamaşır makinesi modeline bağlı olarak 15 ila 30 dakika arasında , 30ºC veya 40ºC sıcaklıkta bol miktarda su ile kısa bir süre sürer . Normalde dereceler yükseltilebilir, ancak yıkama daha uzun sürer.

Spor

Bir öncekine çok benzeyen bir programdır ve özellikle terleyen ancak kirlenmeyen spor giysiler için tasarlanmıştır. Yaklaşık 30 dakika sürer ve genellikle 30ºC’yi geçmez .

Anti alerjik

Alerjisi olanlar, hassas cilde sahip olanlar veya bebekli aileler için ideal bir programdır. Sabun veya alerjen kalıntılarını gidermek için birçok durulama yaptıkları ve 60ºC’de yıkadıkları için bu programlar çok uzundur .

Anti-alerji programları, çok kirli çamaşırları derinlemesine yıkamak için de yararlıdır.

Karışık

Karışık programlarda farklı kumaşlardan çamaşırları tercihen yarım yükte karıştırabilirsiniz. Bu kadar farklı giysilerin aynı anda yıkandığında zarar görmemesi için yıkama süresi uzundur ve 30ºC ile 40ºC arasında bir sıcaklık kullanılmaktadır .

Bu program, farklı özelliklere sahip çamaşır makinelerini doldurmanın zor olduğu, az sayıda üyeli evlerde çok yardımcı olur. Dezavantajı ise yüksek ısı kullanılmaması nedeniyle inatçı lekeleri çıkarmamasıdır.

eğirme

Elde yıkanmış giysilerin ikinci kez sıkılmasını veya nemini azaltmanızı sağlar. Normalde normal veya yumuşak bir sıkma seçebilirsiniz , bazı yıkayıcılar dakikada istediğiniz devir sayısını seçmenize izin verir.

Seçilen devir sayısına bağlı olarak, çamaşırlar çamaşır makinesinden az ya da çok nemli çıkacaktır. Sıkma çok güçlü olduğunda giysiler kurur, ancak birçok kırışıkları olur. Öte yandan, eğer dönüş yumuşaksa, kıvrımlardan kaçınılır, ancak giysiler yeterli nemi tutacaktır.

Nevresimler için hangi program kullanılır?

Beyaz çamaşırların yıkandıktan sonra temiz kalması kolay değildir. Bunu başarmanın anahtarlarından biri de çamaşır makinesinde doğru programı seçmektir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, pamuklu programlar beyaz giysilere çok iyi uyum sağlar, ancak hassas olduklarında zarar görebileceklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle önemli olan , tüm kiri temizleyen yüksek bir sıcaklık seçmektir . Kumaşı ne olursa olsun beyaz renk genellikle 90ºC’de yıkanır, ancak çekme riski varsa 60ºC’nin üzerine çıkmaması tercih edilir .

İstenilen efekti elde etmek için bu renge özel sabun kullanın ve gerekirse bir kepçe çamaşır suyu ekleyin.

Mükemmel sonuçlar elde etmek için ipuçları

Artık her durumda hangi yıkama programını seçeceğinizi bildiğinize göre, giysilerinizin daha uzun süre yeni gibi kalması için size bazı ipuçları veriyoruz.

  • Mümkünse, çamaşır makinesini çalıştırmadan önce renklere ve kumaşlara göre sıralayın .
  • Daha az renk kaybetmeleri için çamaşırları tersten yıkayın .
  • Çamaşır makinesini soldurabilecek veya bozabilecek herhangi bir şey olmaması için cepleri kontrol edin .
  • Su tüketiminden yararlanmak için tam yükte yıkayın .
  • Her giysinin etiketindeki yıkama talimatlarını okuyun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir