Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir kadınlar kulübü

Evde gerçekten önemli olan bir alet varsa o da çamaşır makinesidir. Onun sayesinde hiç çaba harcamadan çamaşırları yıkayabiliyoruz. Ancak zamanla çamaşır makineleri başlangıçta sundukları kalite ve verimliliği kaybederler.

Kötü yıkanmış bir çamaşır mı? Kötü kokulu giysiler? Yumuşatıcı çekmecede kalıyor mu? Bu soruların çoğunun tek bir cevabı var: çamaşır makinenizin acilen derinlemesine temizlenmesi gerekiyor!

Çamaşır makinesinin içi nasıl temizlenir ve kötü kokusu nasıl giderilir!

İÇİNDEKİLER DİZİNİ

 • Adım adım çamaşır makinesi nasıl temizlenir
 • Adım 1: Kauçuğu çamaşır makinesinde temizleyin
  • Ama yıkayıcı kapağındaki kauçuğu nasıl temizleyebilirim?
 • Adım 2: Yıkayıcı filtrelerini temizleyin
 • Adım 3: Yıkayıcı çekmecesini temizleyin
  • Yıkayıcı çekmecesini temizleme adımları
 • Adım 4: 60ºC’de çamaşırsız bir yıkama programı programlayın
 • Çamaşır makinesini ne sıklıkla temizlemeli?

Temizlik aletleri yeni bir şey değil. Her şeyden önce, diğerleri arasında mikrodalga fırın , sandviç makinesi, kahve makinesi, elektrikli su ısıtıcısı gibi en küçük olanlar ise. Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır kurutma makinesi veya çamaşır makinesi gibi daha büyük cihazlar daha az sıklıkta temizlenir ve onları kir, küf, koku ve diğer bakterilerin oluşumuna daha fazla maruz bırakır .

Çamaşır makineniz belirgin bir neden olmaksızın düzgün çalışmıyorsa, bunun nedeni kirli veya çok kirli olması muhtemeldir. Bu vesileyle, çamaşır makinenizin içini ve tüm bileşenlerini bir yıkama veya daha doğrusu kapsamlı bir şekilde temizlemeyi öneriyoruz.

Bunun için özel ürünler almanıza gerek kalmayacak çünkü bazen en etkili çözüm en ekonomik olanıdır. Çamaşır makinesinin içini nasıl temizleyeceğinizi, kötü kokusunu nasıl gidereceğinizi, filtreleri, küflü lastikleri ve çekmeceyi çamaşır suyu, sabun, sirke, karbonat ve birkaç bez veya bez ile nasıl temizleyeceğinizi görelim .

Adım adım çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Bu ev işine başlamak için, bir çamaşır makinesinin neyden yapıldığını ve hangi öğelerin temizlenebileceğini ve temizlenmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Bunlar, çamaşır makinesinden temizleyeceğimiz unsurlar ve çatışma noktaları:

 • 1. Çamaşır makinesinin kauçuğu.
 • 2. Çamaşır makinesinin filtreleri.
 • 3. Yıkayıcı çekmecesi.
 • 4. Çamaşır makinesinin içini kıyafetsiz yıkamak.

** Kirli bir çamaşır makinesinin görünümü ve derinlemesine temizlik ihtiyacı. Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir kadınlar kulübü 

ÖNEMLİ : Bu temizlik soğuk yapılmalıdır, bu nedenle çamaşır makinenizin fişini çekin ve her zaman bir çift lateks eldiven giyin.

Adım 1: Kauçuğu çamaşır makinesinde temizleyin

Muhtemelen çamaşır makinesinin girişini veya ağzını çevreleyen kauçuğa hiç dokunmadınız veya açmadınız. Bu kauçuklar, materyalleri ve nem ve su ile sık temas halinde olmaları nedeniyle küf oluşturabilirler. Aslında kıyafetlerin kötü kokusunun ana nedenlerinden biri kirli çamaşır makinesinde rutubet, küf ve mantarla yıkanmasıdır.

Giysileriniz için kötü olmasının yanı sıra, sağlığınız için de kötü olabilir, çünkü giysilerinizde de küf oluşabilir. Temizliğe başlamadan önce silgide küçük bozuk para, bir parça kağıt ve saç tokası bulunmadığından emin olun.

Ama yıkayıcı kapağındaki kauçuğu nasıl temizleyebilirim?

Şimdi, çamaşır makinenizdeki kauçuktaki küf ve kiri temizlemek için bir bezi veya bezi çamaşır suyu (ağartıcı) ile nemlendirin. Ağartıcıyla nemlendirilmiş bezi lastik çemberin iç kısmından silin ve lastikteki tüm kararmış lekeler çıkana kadar ovmaya başlayın .

Ağartıcı veya “klor” olarak da bilinen ağartıcı, küfü köklerden çıkarmak ve yeniden ortaya çıkmasını önlemek için en etkili (ve ucuz) deterjandır.

Adım 2: Yıkayıcı filtrelerini temizleyin

Çamaşır makinenizdeki filtreler, çorap veya ince iç çamaşırı gibi daha küçük eşyalar tarafından tıkanma riski altındadır. İlk adım, çamaşır makinesinin filtresinin nerede olduğunu bulmaktır, normalde çamaşır makinesinin sağ alt köşesinde bulunur. O zaman şu adımları izlemeniz yeterlidir:

 • 1. Filtreyi kapatan kapağı açın. Deliğinden su çıkacağı için filtre girişinin altına yarı düz bir kap yerleştirin .
 • 2. Kapağı çevirin ve filtreyi dışarı çekin . Suyun ne kadar kirli çıktığını ve çamaşır makinenizin filtresinin ne kadar kirli olduğunu hemen göreceksiniz.
 • 3. Çamaşır makinesi filtresini sabunlu suya veya çok kirliyse sıvı amonyak içeren ılık suya batırmak için bir kapta bırakın. Bekletme süresi: 15 ila 20 dakika.
 • 4. Filtre ıslanırken bulunduğu deliği (yuvayı) temizleyiniz . Kararmış lekeler görürseniz, eski bir bezi çamaşır suyuna veya çamaşır suyuna batırın ve hem girişi hem de içini temizleyin. Daha az erişilebilir olduğundan, iç kısmı temizlemek için eski bir diş fırçası kullanarak birikmiş kiri kazıyabilir ve temizleyebilirsiniz. En karartılmış noktalar veya parçalar üzerinde bir etki yapın.
 • 5. Herhangi bir kir izi kalmadığından emin olana kadar çamaşır makinesinin filtresini bir fırça ile temizleyin.
 • 6. Filtreyi yerine yerleştirin, kapağı sıkıca vidalayın ve tekrar kapatın .

Çamaşır makinesinin filtrelerinin temizlenmesi çok önemlidir çünkü en fazla kirin yoğunlaştığı bu küçük yerdir . Yıkandıktan sonra çamaşır makinenizin iyi dönmediğini veya çamaşırların kötü koktuğunu fark ederseniz , bunun küf içeren çok kirli bir filtreden kaynaklanabileceğini unutmayın.

Adım 3: Yıkayıcı çekmecesini temizleyin

Her yıkamada deterjanları yerleştirdiğimiz çamaşır makinesi çekmecesi de bir başka çatışma alanıdır. Bize güvenin, tahmin edebileceğiniz kadar çok bakteri barındırabilir ve çamaşır makinenizin arızalanmasına neden olabilir.

Çamaşır makinesi çekmecelerinin çoğu çıkarılabilir. Güvenli ve kırılmadan çıkarmak için çamaşır makinenizin kullanım kılavuzuna bakın. Filtrelerin temizliğinde olduğu gibi, bir yandan kutuyu, diğer yandan onu barındıran yüzeyi (köşe) temizlemelisiniz.

Yıkayıcı çekmecesini temizleme adımları

1. Yıkayıcı çekmecesini çıkarın ve 2 bardak beyaz sirke artı sıcak su solüsyonunda lavaboya batırın. Bu karışıma bir miktar bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Islatma süresi: 30 dakika.

2. Kutu ıslanırken, bulunduğu yüzeyi (köşeler ve çatlaklar) temizleme fırsatını kullanın. Çamaşır makinenizin bu kısmını hiç temizlemediyseniz, mikrop ve bakteri üremesini gösteren sarı, siyah veya yeşilimsi lekeler olabilir. Küçük bir kapta 20 ml çamaşır suyu (ağartıcı) artı 1 litre su çözeltisi hazırlayın . Eski bir bezi solüsyonda nemlendirin ve kutunun köşesinin içini temizlemeye başlayın. Daha az erişilebilir alanlara ulaşmak için kendinize bir diş fırçası ile yardımcı olabilirsiniz.

Ağartıcının kökteki tüm bakterileri öldüren bir ajan olduğunu unutmayın. Son olarak, bezi sıcak suyla durulayın ve deterjan kalıntılarını gidermek için tekrar geçirin. Bir bez veya mutfak kağıdı ile kurulayın.

3. Kutuyu temizleme sırası. Eski bir diş fırçası veya sünger ile tüm parçaları ve bölmeleri iyice temizlemek için ayırın . Ticari yumuşatıcılar kullanıyorsanız çekmecede muhtemelen beyaz veya kararmış sabun lekeleri olacaktır. Bunun nedeni yumuşatıcının çekmece duvarlarına yapışması ve sıkışmalara neden olmasıdır. Bir diş fırçası yardımıyla tüm delikler serbest ve temiz olana kadar iyice temizleyin.

 • İpucu: Ticari yumuşatıcınızı beyaz sirke gibi temizlemeye özel doğal bir yumuşatıcı ile değiştirebilirsiniz .

Adım 4: 60ºC’de çamaşırsız bir yıkama programı programlayın

Son adım çamaşır makinesi lekesiz etmektir yapmak boşaltmak 60ºC sıcaklıkta ve çamaşır makinesi ile, uzun bir yıkama döngüsü programlamak (Eğer temizlik sırasında kullanmış olduğu paçavraları ve bezleri eklemek için fırsat alabilir) bir birlikte deterjan kapağı. giysi . Spini iptal edin çünkü gereksiz. Ardından şu adımları izleyin:

 • Deterjan çekmecesine 2 yemek kaşığı sodyum perkarbonat veya kabartma tozu dökün .
 • Yıkama başlatma düğmesini açın.
 • Suyun aktığını duyduğunuzda, yıkayıcı çekmecesini açın ve 2 büyük bardak beyaz sirke ekleyin . 1 litrelik şişeden dökerseniz, içeriğinin yarısını dökün.
 • Çekmeceyi kapatın ve çamaşır makinesinin kendi kendini temizlemesine izin verin.

Bu 4 adımla çamaşır makinenizi içeriden temizleyebilecek, kir veya kötü koku izi bırakmadan bırakabileceksiniz. Tüm bunlar, çamaşır suyu (ağartıcı, klor), beyaz sirke, sabun veya amonyak gibi ucuz ürünler ve birkaç temizlik bezi sayesinde.

Çamaşır makinesini ne sıklıkla temizlemeli?

Çamaşır makinesinin temizleme süresi, büyük ölçüde kullanım sıklığına bağlı olacaktır, ancak genel olarak aşağıdaki sürelere uymaya çalışın:

 • Lastik temizliği: İki haftada bir 1 kez küflenmediğini kontrol edin. Siyah noktalar görünmeye başlarsa, çamaşır suyu ve bir bezle temizleyin.
 • Kutunun temizlenmesi: 3 ayda bir 1 kez.
 • Filtre temizliği: yılda bir.
 • Sirke ve sodyum perkarbonat ile genel çamaşır makinesi yıkama: Kir birikmesini önlemek için 3 ayda bir 1 kez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir