Çamaşır makinesi sıkmıyor kesin çözüm

  • Seçilen Programı Kontrol Edin
  • Su Tahliyesini Kontrol Edin
  • Çamaşır Makinesi Kapağını Kontrol Edin
  • Çamaşır Makinesi Kayışını Kontrol Edin
  • Çamaşır Makinesi Kondansatörünü Kontrol Edin
  • Çamaşır Makinesi Motorunu Kontrol Edin
  • Deterjan miktarını kontrol edin
  • Sadece Çamaşır Makinesi Sıkma Vakumlu

Çamaşır Makinesi Sıkmıyor – Sorun Nasıl Giderilir

Bu kılavuzda, sorunu çözmek için çamaşır makinesi dönmediğinde ne yapılması gerektiğini açıklıyoruz.

Çamaşır makinesinin yıkama döngüsü sırasında sıkma işlevinin olmaması her zaman bir endişe nedenidir, artık bu cihazı kullanma alışkanlığı artık herkesin çamaşırları farklı şekilde yönetememesine neden olmuştur. Bunu düşünmeden günlük bir ihtiyaç olması, çamaşır makinesini kullanamamanın bir veya iki günü evde düzensizlik yaratır ve hem aileleri hem de yalnız insanları rahatsız eder. Geçmişte elle çamaşır yıkamak norm olsaydı, bugün kimse en basit giysilerle bile yapamazdı ve çamaşır makinesini kullanamamak büyük bir sorun haline geldi. Ayrıca çamaşır makinesinde yıkamak hızlı ve güvenlidir, giysilere zarar vermez ve onları mükemmel şekilde temiz ve sterilize eder.

Bazen çamaşır makinesi mükemmel çalışır, ancak sıkma anında hızı artıramaz, diğer durumlarda daha fazla işlev değiştirilebilir veya hatta boş tamburlu çamaşır makinesi küçük bir yükte bile normal çalışabilir. problemler yaratır. Her durumda, sorun çamaşırları bitirememektir. Tüm bu durumlarda en önemli şey, santrifüj bloğu sorununa neyin neden olduğunu anlamaktır.

Çamaşır makinesinin markası ve modeli önemli değil, bu arızanın nedenleri hep aynıdır. Sınırda, farklılıklar cihaz tarafından kullanılan teknolojinin türüyle ilgili olabilir. Eski elektromekanik çamaşır makineleri aslında bir elektronik kart ile donatılmış en yeni nesil modellerden farklıdır.

Bu durumların çoğunda hemen önlem alınmalıdır, çoğu zaman bunlar bir teknisyenin müdahalesi olmadan gerçekleştirilebilen işlemlerdir. İlk, açık ve vazgeçilmez önlem, cihazı kapatmak ve fişini çekmektir.

Seçilen Programı Kontrol Edin

Öncelikle, seçilen programın doğru program olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Aslında bazı programların sıkma fonksiyonunu içermediği veya çok uzun döngüler içerdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu, diğer kontrolleri gerçekleştirmeden önce mutlaka yapılması gereken basit ve hızlı bir kontroldür.

Su Tahliyesini Kontrol Edin

Su tahliyesinin kusursuz çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de çok önemlidir. Bazı durumlarda aslında tamburdaki suyun tam olarak boşaltılması doğru şekilde gerçekleşmediği için santrifüj çalışmaya başlamaz.

Dönmeme bir tahliye probleminden kaynaklanıyorsa, filtreyi yuvasından çıkararak temizlemek için ve bükülebilen, tıkanabilen ve kolayca kırılabilen kauçuk borunun durumunu kontrol etmek gerekir. tıkanmamış veya değiştirilmiştir.

Çamaşır Makinesi Kapağını Kontrol Edin

Her zaman dikkat edilmeyen oldukça tekrarlayan bir diğer sorun da kapı kapama sistemidir. Kapı kilidi düzgün çalışmıyorsa, santrifüjün başlamaması veya düzgün çalışmaması nadir değildir.

Santrifüj arızasının kapının kapanmasından kaynaklanması durumunda, hem kilitleme sistemini hem de komple kapıyı kolayca ve büyük meblağlar harcamadan değiştirmek mümkündür. Herhangi bir elektrikli ekipman ve yedek parça satıcısı, orijinal veya uyumlu bir cihaz sağlayabilir.

Çamaşır Makinesi Kayışını Kontrol Edin

Bazen, santrifüjün çalışmamasına ek olarak, sepetin hareketleri sırasında garip bir ses olduğu da olur. Çoğu durumda, soruna kırık bir kayış neden olur. Bu eleman, sepet ve motor arasında bir bağlantı görevi görür ve asla konumundan hareket etmemelidir. Sadece kırılma değil, aynı zamanda kayışın yuvasından hafif kayması da cihazın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Hasarlı kayış mutlaka değiştirilmelidir ve mekanik aletlerle asgari düzeyde el becerisine sahip olanlar bunu sorunsuz bir şekilde yapabilir. Kayışın durumunu kontrol etmek için, çamaşır makinesinin normalde duvara bakan arka tarafında bulunan paneli çıkarmak gerekir, bu noktada eski kayışı kasnaklardan çıkarmak ve değiştirmek yeterlidir. yeni olan.

Çamaşır Makinesi Kondansatörünü Kontrol Edin

Sıkma yapmayan bir çamaşır makinesi için çok yaygın olan bir diğer sorun, kondansatörle ilgilidir. Bu sorun, modern çamaşır makinelerinde bulunmadığından yalnızca eski modelleri etkiler. Kondansatör, modern modellerde elektronik kart tarafından gerçekleştirilen bir işlev olan motor devirlerini kontrol etme görevine sahiptir.

Yoğuşturucunun hasar görmesi veya boşalması durumunda çamaşır makinesi çok ağır yükleri döndüremez ve parçanın değiştirilmesi gerekir. Oldukça ucuz ve montajı çok zor olmayan, sadece iki kabloya bağlanması gereken bir parçadır. Dikkatli olunmalı ve çıkarılan kondansatör ile aynı kondansatör satın alınmalıdır, hata yapmamak için sökülen parçanın üzerinde görünen numaraları kontrol etmeniz veya direk bayiye götürmeniz tavsiye edilir. Çok benzer olan gürültü filtresi ile karıştırmamaya dikkat edin.

Çamaşır Makinesi Motorunu Kontrol Edin

Bazı durumlarda, santrifüjün arızası, yeni bir çamaşır makinesi satın almaya gerek kalmadan değiştirilebilen motordaki bir sorundan kaynaklanır.

Aslında motor bile sabırla, kayışı sökerek, elektrik kablolarından ayırarak ve sabitleme vidalarını sökerek bağımsız olarak değiştirilebilir. Çok sofistike veya çok eski bir model olmadığı sürece, yeni bir motor bulmak genellikle oldukça kolaydır.

Deterjan miktarını kontrol edin

Mekanik veya elektronik problemlerin olmaması durumunda, aşırı miktarda deterjan bile sıkma döngüsünün durmasına neden olabilir ve bu durum yıkamanın sonunda giysilerde hala köpük izleri kaldığında görülebilir. Bu durum oluşursa, çamaşır makinesi normale dönene kadar bir miktar boş yıkama yapılarak tamburda kalan köpükten makinenin boşaltılması gerekir.

Sadece Çamaşır Makinesi Sıkma Vakumlu

Bazen sıkma işlevi başlar, ancak yalnızca sepet boşken veya aralıklı olarak ilerler ve döngüyü tamamlamaz. Santrifüj boş sepet ile çalışmaya başladığında genelde problemler, kırılmamış olsa bile aşınmış transmisyon kayışından ve kasnaktan yani kayışın gerildiği, hasar gördüğü, her iki bileşenin de değiştirilebildiği kasnaktan kaynaklanabilir.

Sepetin yükü, çok hafif veya çok ağır, santrifüjün doğru çalışmasını kolaylıkla engelleyebilir, özellikle denge sensörleri ile donatılmış en gelişmiş modellerde, yükün ağırlığını dengelemek gerekebilir.

Elektronik çamaşır makinelerinde santrifüj kesintili çalışıyorsa veya aniden duruyorsa sorun elektronik kartta, takojeneratörde veya motorda bir arıza veya anormallikle ilgili olabilir. Bu durumlarda arızanın yerini tespit etmek için bazen elektrik akımının motora ulaşıp ulaşmadığını veya motor dışında bir yerde kesintiye uğradığını kontrol etmek için bir test cihazı kullanmak gerekebilir ve bir teknisyenin müdahalesi gerekebilir. Yıkama talimatı etiket sembolleri ve anlamları 

Elektronik kart, çamaşır makinesinin tüm fonksiyonlarını koordine eden bir cihazdır, takometre dinamo ise motor devirlerini düzenlemek için sürekli bir voltaj üretirken, bazı modellerde dinamo ve motor tek bir blok oluşturur. Elektronik kartı test etmek ve kontrol etmek için genellikle uzman bir operatörün müdahalesi gerekir, dinamo ayrı olarak takıldığında çıkarılabilir ve değiştirilebilir, motorun bir parçası olduğunda ise tüm bloğun değiştirilmesi anlamına gelir. Her durumda, çıkarmak için tüm motoru çıkarmak gerekir.

Gördüğümüz gibi, çoğu zaman bir çare bulmak ve çamaşır makinesini normale döndürmek oldukça kolaydır, ancak çeşitli parçaları sökmek için uygun aletleriniz yoksa veya şüphe ve belirsizlik durumunda uzman bir teknisyene başvurmanız önerilir. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir