Çamaşır makinesinde pamuklu ne demek

ÇAMAŞIR MAKİNESİ PROGRAMLARINI İYİ KULLANIYOR MUSUNUZ?

Kirli, çok kırışmış, soluk veya büzülmüş giysiler. Çamaşır makinesinin sembollerini yorumlamayı öğrenin ve çamaşırlarınız çok daha verimli olacaktır.

Hepimizin başına gelmiştir. Çamaşırları iyi yıkanmadan, normalden daha fazla kırışıkla veya en kötüsü solmuş veya çekik halde çıkarmak . Çamaşır makinesinin çamaşırları iyi yıkaması için her giysinin etiketinde yazanları dikkate almanın yanı sıra en uygun programı, sıkma hızını, sıcaklığını ve sabunla kontrolünü de seçmelisiniz . Çamaşırlarınızın altın gibi çıkması için en yaygın çamaşır makinesi sembollerinin hangileri olduğunu size açıklıyoruz . Ve daha fazla ipucu istiyorsanız, temizlik ve sipariş kılavuzlarımızı kaçırmayın !

ÇAMAŞIR MAKİNESİ PROGRAMLARININ SEMBOLLERİ NE ANLAMA GELİYOR?

Her çamaşır makinesi farklı olsa da çoğu modelin sahip olduğu programlar vardır. Ön yıkamalı, hassas, sentetik veya hızlı giysiler bunlardan bazılarıdır. Her programın maksimum ve minimum sıcaklıklarla ve sıkma hızıyla aynı şekilde yapılandırıldığını unutmamalısınız 

En uygun çamaşır makinesi programını seçmek için , çamaşırlarınızın profesyonel düzeyde olması için çamaşır makinesinin her bir sembolünün ne anlama geldiğini saat yönünde sırayla açıklıyoruz:

  • Beyaz giysiler (lekeli pamuk sembolü): adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca pamuklu beyaz giysiler içindir. Maksimum hızda dönecek şekilde ayarlanmıştır , ancak gerekirse daha yavaş bir dönüş seçilebilir.
  • Pamuklu ve ön yıkama (pamuk + Ön sembolü): Bu program, pamuklu beyazlardan en dayanıklı lekeleri çıkarmak içindir . Verimli çalışması için, çekmecenin 1 numaralı bölmesine %20 daha fazla deterjan – artı çekmece 2–’deki normal miktarda sabun eklemek gerekir. Normalde, çekmecenin iki bölmesinde sabunun bırakılması gereken tek program ön yıkama programıdır.
  • Karıştırma programları: Bu programlar , farklı kumaşlardan ( pamuklu, sentetik ve karışık) ve renkli çamaşırları iyi sonuçlarla birlikte yıkamanıza olanak tanır . Çamaşırları beyaz çamaşırlara göre çok daha düşük sıcaklıkta ve mükemmel performansla yıkarlar.
  • Eko programlar (pamuklu ok sembolü): Pamuktan normal kirleri temizlemek için uygundur , ancak enerji ve su tüketimi açısından daha verimlidir.
  • Sentetik programlar (test tüpü sembolü): sentetik kumaşlar için . Hem yıkama hem de sıkma sırasında tamburun dönüş ritimlerinin en az sayıda kırışık üreteceği şekilde yapılandırılmıştır.
  • Kısa programlar : küçük yükler ve az kirli çamaşırlar için tasarlanmıştır . Çamaşır makinesinin bu kısa programları kullanılırsa normalden daha az deterjan eklenmesi tavsiye edilir. Spor giyim veya çok fazla kullanımı olmayanlar için idealdir.
  • Durulama (su ile kutu sembolü): Elde yıkadığınız veya başka bir programdan sonra biraz sabunlu çıkan çamaşırları durulamak için mükemmeldir .
  • Boşaltma ve sıkma (aşağı oklu kutu simgesi ve spiral simge): Çamaşır makinesini çok fazla veya çok az doldurursak, çamaşır makinesinin sıkma işleminin doğru yapılmaması mümkündür. Düzeltmek için bu seçenek makinenin boşaltılmasını tamamlar ve tam devirde bir sıkma programlanır . Elde yıkadığınız giysiler için de geçerlidir.
  • Narinler (kelebek sembolü veya elbise): diğer duraklamalarla alternatif yıkama süreleri . Hassas giysiler için idealdir. Giysilerin temiz çıkmasını sağlamak için hem yıkama hem de durulama döngüleri bol miktarda su ile çalıştırılır.
  • Elde yıkama ( el kutusu sembolü): Elde yıkamanız gereken ürünler için. Giysilerin bozulmamasını sağlamak için birkaç durulama ve yavaş sıkma yapılır .
  • Yün (yün yumağı sembolü): çamaşır makinesine atılabilen yünlü giysiler için.
  • Bebek (şişe sembolü): Bebeğin kıyafetlerini yıkamak ve dezenfekte etmek için idealdir. KurmakMinimum 60º’lik sıcaklık belirleyin .
  • Kolay ütüleme (buhar sembolü): Çok etkili dezenfeksiyon sağlamasının yanı sıra kırışıklıkları önemli ölçüde azaltır ve ütülemeyi çok daha kolay hale getirir.

DİKKATE ALMANIZ GEREKEN ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN DİĞER SEMBOLLERİ

Çoğu yıkayıcı, sıcaklığı ve sıkma hızını ayarlamak için farklı kontrollere sahiptir ve seçtiğiniz programa göre uyarlanabilir.

  • Çamaşır makinesi sıcaklığının seçilmesi (termometre sembolü): yıkama döngülerinin sıcaklığının değiştirilmesine izin vermesine rağmen, her programda izin verilen maksimum değere kadar artırılamaz, böylece kumaşların kalitesini ve rengini korumak ve korumak için yapılandırılır.
  • Çamaşır makinesi sıkma seçimi (spiral sembol): Çamaşır yıkarken , devir sayısı arttıkça çamaşırların daha fazla zarar göreceğini unutmamalısınız . Bu nedenle hassas programlarda maksimum devirler (sıcaklık gibi) sınırlandırılacaktır. Bir giysinin hangi sıkma seviyesini desteklediğini genellikle etikette yazdığı için anlayabilirsiniz. Hiçbir şey belirtmezseniz, maksimum devirleri kullanabileceğiniz anlamına gelir.

KUTU SEMBOLLERİ

Herhangi bir çamaşır makinesinin tüm çekmeceleri üç bölmeye sahiptir:

  • II sembollü bölme : Çamaşır makinesinin ön yıkamalı veya yıkamasız herhangi bir programı için deterjan yerleştirir.
  • Yıldız sembolü (*) bulunan bölme : Yumuşatıcının gittiği yer burasıdır. Her zaman giysi miktarına göre üretici tarafından önerilen miktarı kullanın. İçin kumaş yumuşatıcı ile zarar görmüş giysi , bir jet koymak temizleme sirke aynı yerde.
  • I sembollü bölme : sadece ön yıkama programını seçtiyseniz sabun eklemelisiniz. Bu bölmeye genellikle koyduğunuz miktarın %20’sini koyun.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ PROGRAMLARI NE KADAR SÜRER

Tipik olarak, yaklaşık 8 kg’lık bir yükle 60º pamuklu bir program iki saatten biraz fazla sürer . Ekolojik ayak izinizi azaltmak ve çamaşır makinenizi verimli kılmak için çok kirli olmayan çamaşırlar için hızlı programları kullanabilir, uzun programları kullandığınızda tamburu doldurabilirsiniz. Yeni çamaşır makinesi modelleri çamaşır miktarı kabul aynı zamanda seçilen programa bağlı olarak, tambur yatırılır ve yıkama süresi değişir. Daha fazla yük, daha uzun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir