Çamaşır makinesindeki kireç nasıl temizlenir

Otomatik çamaşır makinesinde kireç çözme

Kamu hizmetleri tarafından evlere sağlanan suyun kalitesi genellikle düşüktür. Çalışması sırasında kalitesiz su kullanan ekipman, üretici tarafından belirlenen çalışma kaynağını çalıştırmama riski altındadır. Çamaşır makinesindeki kireç, cihazın çalışmasını zorlaştırır, bu da genellikle yıkamanın kalitesini düşürür ve zamanla iç parçaların kırılmasına neden olur. Makinenin uzun süre düzgün çalışması için çamaşır makinesindeki kirecin nasıl çözüleceğini bilmeniz ve bu işlemi evde düzenli olarak yapmanız gerekir.

Çamaşır makinesinin bileşimi zayıf suyla çalışması, çamaşır makinesinin önemli bileşenlerinde ve parçalarında kireç oluşumuna neden olur. Otomatik çamaşır makinesinin ısıtma elemanı üzerinde aşırı plak birikmesi bu elemanın yanmasına neden olur. Kireç oluşumunu azaltmak için, makinenin su girişine suyu yabancı maddelerden arındıracak bir filtre koymak daha iyidir. Yıkama sırasında eklenen özel deterjanların kullanılması da iç kısımlarda plak oluşumunu azaltır.

Çamaşır makinesinde kireç oluştuğunda ve tambur üzerindeki plak zaten görünür olduğunda, hemen temizlemeniz gerekir. Isıtma elemanının içinde muhtemelen daha fazla kireç vardır ve temizliğin ertelenmesi, yanmasına neden olacaktır. Sorun, hem halk hem de uzmanlaşmış çeşitli araçların yardımıyla çözülebilir.

Özel ürünlerle kireç çözme

Endüstri, kireçle mücadele için çeşitli araçlar üretir. Birçok çamaşır makinesi üreticisi, saygın şirketler tarafından üretilen özel deterjanlarla kireç çözmenizi tavsiye eder. Bu tür öneriler temelsiz değildir, çünkü çok güçlü araçlar makine parçalarına zarar verebilirken, “yumuşak” etkiye sahip diğerleri istenen sonucu vermeyebilir.

Büyük üreticiler, belirli temizlik maddesi markalarını önermelerine izin veren hem kendi hem de bağımsız testlerini yürütür. Üretici tarafından önerilen ürünler, çamaşır makinesinin belgelerinde belirtilmiştir. Bazı modellerde bu bilgi mevcut değildir ve bu da kullanıcıyı bağımsız olarak uygun kireç çözme ürününü seçmeye zorlar. Kullanıcılar arasında en popüler olanı, çamaşır makinesinin içindeki kireçle daha iyi başa çıkmaya yardımcı olan 5 araçtır.

Bork K8P

Popüler bir Koreli şirketten konsantre ürün. Bu ürünün bir paketi dört küçük poşet toz içerir. Bir temizlik için, içeriği suda seyreltilmiş bir poşet gereklidir. Elde edilen bileşim, genellikle çamaşır tozu eklediğiniz çamaşır makinesinin tabağına eklenmelidir.

sihirli güç

Çamaşır makinesinde kireçle mücadele için bu özel deterjan en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Alman uzmanlar tarafından geliştirilen bileşim, makinenin iç yüzeylerinde büyük ölçekli bir oluşumu bile temizlemenizi sağlar. Isıtma elemanından, su deposundan, tamburun iç ve dış kısmındaki plakları temizlemekte fayda var. Satışta Magic Power, 0,25 litrelik bir şişede bulunur. Araç çok etkilidir, bu nedenle bu hacim uzun süre dayanır.

en iyi 3004

Bu kireç çözücü, kalitesini büyük ölçüde belirleyen Almanya’dan da geliyor. Topperr 3004, Bosch ve Miele gibi ünlü ev aletleri üreticileri tarafından tavsiye edilmektedir. Bileşim, çamaşır makinesinin boru şeklindeki ısıtıcısını (TEN), tankını ve tamburunu kireçten mükemmel şekilde temizleyecektir. Topperr 3004, Magic Power ile aynı boyutta şişelerde gelir.

en iyi ev

Etkililiğinden ödün vermeden uygun fiyatlı ve değerli olmasıyla dikkat çeken başka bir Alman çare. Top House, çoğu ev aletindeki kireç tortularını temizlemek için uygundur. Temizleme bileşimi, 0,5 litre hacimli bir kapta mevcuttur. Bu miktar, beş temizleme prosedürüne dayanmaktadır.

Lüks Profesyonel

Bu ürün de Almanya’dan geliyor ve sadece çamaşır makinesini değil, suyla etkileşime giren diğer ev aletlerini de kireçten temizlemenizi sağlayan mükemmel özelliklere sahip. Luxus Profesyonel edilebilir bir kahve makinesinde kireç çözme , elektrikli su ısıtıcısı içinde mevduat kaldırmak . Luxus Profesyonel temizleyici, hoş bir limon kokusu bırakır ve yarım litrelik şişelerde bulunur. Bu hacim otomatik makinenin 4 temizliği için yeterlidir.

Açıklanan özel araçlara ek olarak, sıradan ev kireç çözme işlemini de unutmamak gerekir. Çok yönlülüğü nedeniyle, evde ölçeğe karşı mücadelede birçok ev hanımı arasında çok popülerdir. Çamaşır makinesini daha verimli bir şekilde temizlemek için deterjan çekmecesine eklenen toz kireç çözücüye ihtiyacınız olacaktır. Sıvı halde kireç önleyici vardır, ancak ısıtma elemanlarını ve çamaşır makinesinin diğer iç kısımlarını temizlerken düşük verimliliği nedeniyle uzmanlar kullanılmasını önermez.

Kireç çözme için halk ilaçları

Birçoğu kimyasallara güvenmez ve çeşitli kirliliklerle mücadelede halk yöntemlerini kullanmaya alışkındır. Halk ilaçları kullanarak çamaşır makinesindeki kireci de kaldırabilirsiniz. Birçoğu için, bu yaklaşım daha uygun olacaktır ve çoğu zaman hane halkının sürekli olarak kireç çözme için gerekli olana sahip olduğu gerçeğidir. Ev ilaçlarının etkinliği bazen kireci gidermek için tasarlanmış özel ürünleri bile geride bırakır. Halk ilaçları kullanarak bir çamaşır makinesini kireçten arındırmanın en popüler yollarını düşünün.

limon asidi

Çoğu ev hanımının uygulaması, sitrik asidin kireçle en iyi şekilde başa çıktığını göstermektedir. Makineyi sitrik asit ile aşağıdaki gibi temizleyebilirsiniz.

  1. Bir küvete 200 gram sitrik asit dökün.
  2. En az 60 °C sıcaklıkta en uzun yıkama programını seçin.
  3. Yıkama programının sonunda, makineyi açın, kalan tortuları gidermek için tamburu, manşeti (kapağın sızdırmazlık sakızı) bir bezle silin. Çok fazla ölçek varsa, içeride tortu parçaları kalabilir. Bunları çıkarmak için tahliye filtresini temizlemeniz gerekecektir.

Bir çamaşır makinesinin filtresini nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız , bu konudaki materyalleri okumanızı öneririz .

Kireç çözme için sitrik asit kullanmak size para kazandıracaktır. Düşük fiyat bu ürünün ana avantajıdır. Evde sitrik asit bulunamadıysa, onu başka bir yaygın ilaçla değiştirebilirsiniz.

sofra sirkesi

%9 sirke ile kireç temizleme yöntemi birçok ev hanımı tarafından kullanılmaktadır. Isıtma elemanını ve çamaşır makinesinin parçalarını temizlemek için bir dizi işlem yapmanız gerekir.

  1. Toz tepsisine iki yüz gram sirke dökün.
  2. Sürekli yüksek sıcaklıkta (90 °C) bir yıkama döngüsü seçin.
  3. Makine işlemi bitirdiğinde, kalan sirke kokusunu gidermek için durulama programını ayarlayın.
  4. İşlemin sonunda tamburun yüzeyini, manşetleri bir bez ile silin ve tahliye filtresini temizleyin.

Ev ilaçları kullanan dikkate alınan yöntemler, yalnızca oluşan ölçek miktarının küçük olduğu durumlarda etkilidir. Güçlü plakları ortadan kaldırmak için, makinenin makine parçalarının manuel olarak temizlenmesini içeren başka önlemler almanız gerekecektir.

Ek olarak, çamaşır makinesinin soda ile temizlenmesi ile ilgili materyali okumanızı öneririz .

Büyük ölçekli tortuların çıkarılması

Makinenin iç kısımlarını kireçten temizlemek iyidir, büyük bir kireç oluşumu durumunda, mekanik bir temizleme yöntemi kullanılarak yalnızca manuel olarak mümkündür. Bu tür temizlik, belirli bilgi ve becerilerin yanı sıra daha fazla zaman gerektirecektir. Temizlemeden önce, makinenin güç kaynağı ve su kaynağıyla bağlantısı kesilmeli ve ardından dikkatlice demonte edilmelidir.

Birçok çamaşır makinesi modelinin anlaşılması nispeten kolaydır. Çoğu zaman, ısıtma elemanı temizlik gerektirir. Isıtma elemanına ulaşmak için çoğu durumda makinenin sadece arka duvarını çıkarmak yeterlidir. Tamburun içinde de büyük ölçekli bir oluşum gözlemlenirse, o zaman demontaj görevi, tankı sökme ihtiyacı nedeniyle karmaşık olacaktır.

Makinenin iç kısımlarına erişim sağladıktan sonra mekanik temizliğine geçebilirsiniz. Kireçten arındırmak için bıçak, eğe veya benzeri aletler kullanmayın. Temizlemek için metal bir bulaşık yıkayıcı veya ince taneli zımpara kağıdı kullanın. Mekanik temizlemeden önce, çıkarılabilir parçaları (TEN) birkaç saat sirke veya sitrik asit solüsyonunda bekletin.

Çamaşır makinesini kireçten temizledikten sonra, gelecekte bu prosedürü gerçekleştirmeyi unutmayın. Takılı bir filtreniz yoksa, taktığınızdan emin olun, bazı modeller sadece temizlemekle kalmaz, aynı zamanda kireç oluşumunu önleyen suyu da yumuşatır. Suyu yumuşatmak için filtre yerine özel bileşikleri yıkamadan önce tepsiye ekleyerek kullanabilirsiniz . Bu önlemlerin kullanılması, tekrarlanan kireç çözmeyi engellemiyorsa, uzun süre geciktirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir