Domates cicegi nasıl olur

Domates yetiştiriciliği: Büyüme ve çiçeklenme

Görünüşe göre, Domates çiçeği bakımı sonunda domateslerin ve genel olarak itüzümün gelişimi için daha uygun Domates çiçeği nasıl olur sıcaklıklar geldi ve büyümeleri hızlanıyor.domates cicegi

Domates bitkilerimizi incelerken, diğer birçok elementin yanı sıra gövdeyi (ya da gövdeleri), yaprakları, çiçek kümelerini görürüz… Bütün bunlar, anarşik bir büyümenin sonucu gibi görünüyor, ama gerçekte her şey bir düzen izliyor. domates yetiştiriciliğine kendimizi tanıtmaya başlamak için anlatmaya çalışacağız  .

Her şeyden önce, iki tür domates bitkisi olduğunu bilmelisiniz: kararlı büyüme ve belirsiz büyüme. Bugün, gelecekteki girişler için büyümesini ve meyvesini ayırt etmeyi ve anlamayı, en uygun eğitim türlerini ve bu ürünle ilgili diğer birçok yönü detaylandırmayı öğreneceğiz. domates cicegi

Belirsiz büyüme domatesi.

Domates belirsiz büyüme kendi adından da anlaşılacağı gibi bitkiler, bunlar doğru koşulları varsa, onların büyüme sınırsız bir şekilde yaprakları ve çiçekleri oluşturan, sürekli olduğunu bitkilerdir. Ancak bu özellikten yararlanmak için onlara eğitmen şeklinde (ya çubuk, iplik, ütü…) destek vermemiz gerekiyor. Aksi takdirde, toprak nemi ile temas ettiğinde mantar hastalıkları tarafından saldırıya uğrama olasılığı yüksek olan yerde büyümesi gerçekleşir.

Ve kararlı büyüme olanlar?

Belirlenen büyüme domates bitkilerinde çeşitlerin yapay seçme teknikleri kullanımı ile elde edilen bir çekinik gen ile düzenlenir. Ana fark, özellikle son bir apikal kümenin oluşumu nedeniyle, birkaç çiçek kümesinden sonra büyümesinin durmasıdır. Özel derse ihtiyaçları yoktur ve yerde büyüyebilirler.

Ağırlıklı olarak, eğitime ihtiyaç duymadan homojen olgunlaşmanın arandığı sanayi için domateste kullanılırlar. Böylece, sürünen çalıdaki tüm domatesler olgunlaştığında, tüm bitkiyi çekerek mekanize bir şekilde hasat edilir. Onları çalıştıran aynı makine meyveleri ayırır ve bu şekilde birkaç saat içinde birkaç hektarlık bir domates tarlasını kaldırabilir ve işleme tesisine götürebiliriz. Ancak belirlenen domateslerin tamamı sanayi için değildir. Ayrıca taze tüketim için dış mekan bitkilerinde de kullanılır. Hasatın birbirine yaklaşması nedeniyle, korumak istiyorsak bu iyi bir fikirdir.

Domatesin çiçeklenmesi

Bitki bir kez kök saldığında, ilk çiçek kümesi aniden ortaya çıkana kadar gelişimini hızlandırır. Rastgele bir olay değildir. İlk çiçek salkımı genellikle 5. ve 7. yapraklar arasında görülür. Bu değişkendir ve koşullara ve çeşitlere bağlı olarak 4’ten 10’a kadar olabilir (Şimdi kimse panik yapmasın çünkü olması gerektiğini söylediğimiz yerde ilk salkımını bulamıyorlar!).

Bu ilk kümede az sayıda domates ve pek çok abort çiçeğe sahip olabilir, bu nedenle bu endişe kaynağı olmayacaktır. Her zaman en fazla anomaliye sahip olandır. Ayrıca sıcaklık ve yağışa bağlı olarak meyve tutumunun gelmesi daha uzun sürebilir. Ancak ilk demetin görünümünden itibaren desen değişir ve düzenli hale gelir. Her üç yaprakta bir çiçek kümesi görünecektir. Yani her demetten sonra üç yaprak sayarız ve bir sonrakini buluruz. Ve bu model art arda kendini tekrar edecek. Üçüncü-3 yaprak-dördüncü-3 yaprak, beşinci-3 yaprak vb. Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak açıklandığını görebilirsiniz:

Bir merak olarak belirtilmelidir ki, belirsiz büyümeden farklı olarak, kararlı büyüme olanlarda, ilk salkım da genellikle 5. ve 7. yapraklar arasında görünmesine rağmen, sonraki salkımların onları ayıran yaprak sayısını azalttığı belirtilmelidir. (ilk iki yaprak, sonra bir yaprak) büyümeyi durduran bir apikal küme ile sona erer.

Bu anlamda normal şartlarda bitki başına 6, 8 hatta 10 salkım kalmaktadır. Büyüme koşulları uygunsa, çok fazla vejetatif canlılık ve olgunlaşmamış birçok yeşil domates bulabiliriz. Bu durumda büyüme apikal meristemi (ana veya kılavuz sürgün) keserek olgunlaşmayı zorlayabiliriz. Elbette yeni salkım üretimi durur. Bunu, tesis, onun için hazırladığımız eğitim sınırına ulaştığında da yapabiliriz. Bu sayede bitki meyveyi kalınlaştırmaya adanacak ve daha büyük ve daha iyi domateslere sahip olacağız.

Domates çiçeği bakımı

Aynı şekilde, bu bitkinin bir başka merakı da, çiçeklerin salkımlardaki görünümünün ve gelişme derecelerinin kademeli olmasıdır. Salkımın ilk çiçekleri (gövdeye en yakın olanlar) tamamen açıkken son çiçekler henüz açılmamış gibi görünebilir. Ve bu hiyerarşi büyüme ve olgunlaşma sırasında korunacaktır.

Şöyle bir düşünürsek: Olumsuz dönemler olsa bile her salkımın bir domates taşımasını sağlamak sizce de çok akıllıca bir strateji değil mi? Birkaç gün soğuk, rüzgar eksikliği veya tozlayıcıların olmaması durumunda, salkımın sadece bir veya iki çiçeği kaybolur. Bu nedenle, kesinlikle aşağıdakiler daha şanslıdır ve sonunda demetin çoğu kıvrılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir