El planyası nasıl seçilir tavsiye

El planyası tavsiye kullanım alanları

Ahşap bir yüzeyi fırçalarken, düzleştirmek, kalınlığını azaltmak veya pürüzsüz hale getirmek için ince talaşlar art arda çıkarılır. el planyası tavsiye , el planyası , elektrikli el planyası , el planyası fiyatları , makita el planyası , el planyası manuel , bosch el planyası , stanley el planyası , el planyası makita,

Marangozun el planyası tavsiye ahşap parçaların zımparalanması ve düzleştirilmesi görevlerini yerine getirmek için kullanılan bir araçtır .planyalama, teknik ve deneyim gerektiren bir iştir, ayrıca aletin her zaman keskin ve iyi düzenlenmiş olması için kapsamlı bakım gerektirir. En iyi şerit testere hangisi 

Fırça ve parçaları

Marangoz el planyası tavsiye uzunluğu 20 ila 25 santimetredir. 42 ila 48 milimetre genişliğinde bir bıçağın yerleştirildiği sağlam bir gövdeden ve kesme bıçağının hareket etmesini önleyen bir kama ile sabitlenmiş bir karşı bıçaktan oluşur. Bu aletin alt kısmına travers denir ve üzerinde ahşabın üzerinde kaydığı parçadır. Ön ve arka, seyahat yönüne bağlı olarak sırasıyla parmak ve topuk olarak adlandırılır.

Metal planya, değiştirilebilir ve tek kullanımlık mini bıçaklardan, bir kol presleme sisteminden ve bir ayar vidasından oluşur ve fırçalama kapasitelerini ahşap aletlere göre düzenlemeyi kolaylaştırır. Genel olarak bu tip fırçalarda, uç ve topuk kısmına yerleştirilen ve kullanımlarını kolaylaştıran iki kulp bulunur.

fırçalama teknikleri

Ahşabı işlemeye başlamadan önce bıçağın yapılacak malzeme ve kesime göre ayarlanması gerekir. Fırçanın üzerine yerleştirildikten sonra karşı bıçak ve ardından kama takılır. Karşı bıçak, bıçağın 1 veya 2 milimetre üzerinde olmalıdır. Bu, traversle paralel olması gerektiğinden, üst kısma birkaç küçük darbe yapılır, böylece traversten biraz dışarı çıkar ve görev daha etkin bir şekilde yerine getirilebilir. planya metal ise, baskı ayağını gevşetin ve bıçağı elle hareket ettirin.

Fırçayla çalışmak için, onu ahşabın “dişine” doğru hareket ettirmelisiniz.

Fırçayı tutmanın doğru yolu, sağ elle topuğu, sol elle de ucu tutmaktır. Bu sayede sol el kılavuzluk eder ve sağ el iter. Ahşabın kaba talaş işlemesinin düzgün olması için parçanın yere paralel olması ve işçinin vücudunun da parçaya paralel olması gerekir. el planyası tavsiye kullanırken ortaya çıkan sorunlardan biri, aletin salınım yapmasıdır. Bunun olmasını önlemek için işe başlarken önce öne sonra da arkaya daha fazla baskı uygulanmalıdır.

Bir kenarı fırçalarken, yolun başında planya ucunu desteklemek, itmek ve parkur sonunda ucu zorlamadan topuğa dayamak gerekir. İndirilecek alan bir düğüm ise, bıçağı biraz çıkarmak ve düğümün dış çizgisinden merkeze doğru küçük eğik vuruşlarla fırçalamak gerekir. Fırça ile çalışmak için ahşabın “diş” yönünde kullanılması gerekir. Ne olduğunu anlamak için fırçayı ahşabın üzerine yerleştirip parmağınızla itmelisiniz. Kayıyorsa ahşabın “ipi üzerinde” olacak, titrerse damara karşı olduğu anlamına gelecektir. Eğer pah yapmak istiyorsanız fırçayı istediğiniz açıya göre biye üzerine yerleştirmeli ve küçük bıçakla fırçayı birkaç kez geçirmelisiniz.

Türler ve varyantlar

Kullanımlarına, şekillerine ve boyutlarına bağlı olarak farklı tipte ahşap planya vardır.

  • Ortak. Büyük ahşap parçalarını taşlamak için kullanılan tutuculu büyük boy fırça.
  • Garlopin. Kıskaçtan daha küçük ve hafif yuvarlak bir bıçağa sahip taşlama aleti.
  • Guillamen. Bıçağı aletin genişliğinden hafifçe çıkıntı yapan dar planya Ahşapta oluk açmak için kullanılır.
  • Dişli fırça. Kullanmadan önce ahşabı kazımak için tasarlanmış alet.
  • Taşlama el planyası tavsiye Dardır ve bıçağı 30 milimetre genişliğindedir. Parçanın istenilen ölçülere indirilmesi için yüzey ve kenar hazırlama işlerinde kullanılır.
  • Pürüzsüzleştirici fırça. Bir öncekini geçtikten sonra tahtaları pürüzsüz hale getirin. Bıçağı yaklaşık 48 milimetre genişliğindedir.
  • Çift fırça. Oluklu bıçağın üzerinde talaşı kıran çelik bir levha vardır. Ahşabın liflerine zıt yönde fırçalamak için kullanılır

El planyası nasıl seçilir tavsiye” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: En iyi kum torbası markaları - Macunum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir