En hızlı kırışan tül nasıl düzelir

Tüldeki kırışıklıklar nasıl giderilir

Tül, şeffaf ve akıcı nitelikleri nedeniyle mükemmel bir kumaştır. Ne yazık ki, saklandığında kırışabilir. Kırışıklıkları gidermek istiyorsanız, tülün gevşek olması için buhar şeklinde nem verin. Banyoya koyabilir ve sıcak bir duşu açabilir, buhar makinesinin başlığını kırışıklıkların üzerinde çalıştırabilir, soğuk bir kurutucuya koyabilir veya bunları çıkarmak için bir ütüden gelen buharı kullanabilirsiniz. Daima en düşük ısı ayarını kullanın ve asla doğrudan tül üzerine uygulamayın.

Yöntem1Duştan çıkan buharı kullanmak

 1. 1Tülü bir askıya asın. Bir elbisenin üzerindeki tülü düzeltiyorsanız, pedli bir askıya asın. Bir tül örtüdeki kırışıklıkları gidermek için, askıya bir kanca ile tutturun. 
  • Bir tutu durumunda, şeklini kaybetmemesi için bu giysi için özel bir askıya asın.
 2. ikiAskıyı banyoya yerleştirin. Tül giysiyi bir kancaya veya banyo kapısına asın. Buharın tülün etrafında dolaşabildiğinden emin olun. 
  • Duşu açacağınız için tülü perde çubuğuna asmayın.
 3. 3Havluları yere yayın ve sıcak duşu açın. Havluları banyo zeminine serin, böylece kaygan ve tehlikeli olmasın. Duşu açın ve suyu sıcak çalıştırın, böylece oda buharla dolmaya başlar. 
  • Kumaşın fazla ıslanmaması için banyo kapısını açık tutun.
 4. 4Kolunuzun üzerine temiz, kuru bir havlu yayın. Havluyu tamamen kumaşla kaplayacak şekilde etrafına sarın. Renklerin tül üzerinde solmaması için beyaz bir havlu kullanın. 
 5. 5Düzleştirmek için havluyu tülün üzerinden geçirin. Oda buharlaştığında, havluyla kaplı kolunuzu tülün üzerinden yavaşça geçirin. Hafif kırışıklıkları gidermek için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın. 
  • Kırışıklıkları buharlaştırmayı bitirene kadar duşu açık bırakın.

YöntemikiBir buhar motoru kullanma

 1. 1Tülü buhar motorunun direğinden asın. Elbiseyi veya tutuyu bir askıya asın veya peçeyi bir askıya asın. Elde taşınan bir buhar motoru kullanıyorsanız, tülü bir duş perdesi çubuğuna, duvar kancasına veya boş bir dolaba asın. 
 2. ikiBuhar motorunun su deposunu doldurun ve 5 dakika ısıtın. Çok fazla buhar oluşturmak için tankta yeterli su olduğundan emin olun. Buhar motorunu çalıştırdıktan sonra 5 dakika ısınmasını bekleyin. 
 3. 3Makinenin ağzını kırışıklara doğrultun. Kullanıma hazır olduğunuzda ağızlıktan buhar çıkmaya başlayacaktır. Memeyi tutun ve buruşuk tülden yaklaşık 1 ila 2 inç (2,5 ila 5,1 cm) uzakta tutun. Kırışıklıklar pürüzsüz ve yok olana kadar kumaşın üzerinde hareket ettirmeye devam edin. 
  • Buruşuk tülüne bağlı olarak, muhtemelen birkaç saniye boyunca buharlamanız gerekecektir.

Yöntem3Kurutma makinesi ile kırışıklıkları giderin

 1. 1Kumaş üzerindeki etiketi kontrol edin. Üzerine tül yapıştırılmış bir giysideki kırışıklıkları gidermeye çalışıyorsanız, giysinin üzerindeki bakım etiketini okuyun. Başka bir hassas kumaştan yapılmışsa, kurutucuya koymayın. Örneğin, tül süslemeli bir yün elbisedeki kırışıklıkları gidermek istiyorsanız kurutucuyu kullanmayın, çünkü bu malzeme makinede küçülür. 
  • Gelinlik gibi büyük eşyalardaki kırışıklıkları gidermek için kurutucuyu kullanmayın. Ayrıca, tülün üzerinde yapay elmaslar, inciler veya danteller varsa kullanmayın.
  • Kurutucuya tütü veya düz tül gibi tül ile düz kumaşları koymak sorun değil.
 2. ikiKurutma makinesini 3-5 dakika düşük seviyede çalıştırın. En düşük ısı ayarına getirin ve tülü içine koymadan açın. Isınması için 3-5 dakika çalıştırın. 
  • Bazı kurutucular, en düşük ısı ayarı olan hassas bir ayara sahiptir.
 3. 3Tülü su ile püskürtün. Suyla dolu bir sprey şişesi alın ve tülü birkaç kez su ile püskürtün. Tül veya giysi biraz nemli olmalıdır. Bu nem, kurutucuda kırışıklıkları giderecek buhar üretecektir. 
 4. 4Tülü 5 dakika kurutun. Tülü veya giysiyi sıcak kurutucuya koyun ve tekrar en düşük ısı ayarına getirin. Tülü pürüzsüz olana kadar kurutun. Kurutucuda 5 dakikadan fazla bırakmayın yoksa kurur ve sertleşir. 
  • Önce su püskürttüğünüz sürece tülü kendi başına kurutucuya koyabilirsiniz.
 5. 5Tülü çıkarın ve asın. Kurutma makinesini kapatın ve sıcak tülü hemen çıkarın. Bir askıya asın veya asın ve tamamen kurumasını bekleyin. Tül soğuduğunda kırışıklıklar dağılacaktır. 

Yöntem4Kırışıklıkları ütüyle bastırın

 1. 1Ütüyü suyla doldurun ve açın. Fişi prizden çekin ve tankı suyla doldurun. Fişi prize takın ve buhar ayarına getirin. Ütüyü kapattığınızda buhar çıkana kadar ısınmasını bekleyin. 
  • Buhar ayarı olmayan bir ütü kullanmayın.
  • Ütünüz paslı alanlar bırakma eğilimindeyse, tülü buharlamak için kullanmayın.
 2. ikiBuruşuk tülü bir ütü masasının üzerine yayın. Temiz ve kuru olduğundan emin olun. Kumaş veya tül elbiseyi tahtanın üzerine, kırışan alan tüm tahtayı kaplayacak şekilde yayın.
 3. 3Ütüyü tülün 1 inç (2,5 cm) üzerinde tutun. Kumaşa doğru indirin, ancak üstüne koymayın, aksi takdirde eriyebilir. Ütüyü tülün yaklaşık 1 inç (2,5 cm) üzerinde tutun ve birkaç saniye kırışıklıkların üzerinden geçirin. Buhar kırışıklara yaklaştıkça yumuşar. 

Bir tül elbisesi nasıl ütülenir

Tül mezuniyet elbisesi nasıl ütülenir. Güzel balo elbisen kırışmış ve onu kuru temizlemeye götürecek vaktin yok. Ütüleyebilirsiniz ama tül naylondan yapıldığı için eriyebileceği için yaparken dikkatli olmalısınız. Parti tarihiniz gelmeden kırışıklıkları nasıl gidereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1

Ütünüzün sıcaklığını mevcut en düşük ısı ayarına getirin.

Adım 2

Kumaşın yanmaması için tülün üzerine bir bez yerleştirin.

Aşama 3

Bunu, ütünün çok uzun süre yerinde kalmaması için hızlı hareketlerle yapmaya çalışın, aksi takdirde kumaş eriyecek veya daha da kötüsü güzel tül elbisenizi yakacaktır.

4. Adım

Ütünün buhar işlevini kullanın. Elbisenin üzerine bez yerleştirilerek ütünün üzerindeki buhar düğmesine basın. Kırışıklıkları çıkardığınızdan ve elbisenize zarar vermediğinizden emin olmak için ütüyü ve bezi çıkarın.

Düğün duvağımı nasıl ütülerim

Merhaba gelinler, yarın nihayet testlerim olduğunu ve peçe takmam gerektiğini söyleyeceğim, bu yüzden nasıl ütüleyeceğimi araştırmaya başladım, bana paketli olarak verdiler, işte bulduklarım:

1.- 1 Ütü masasını kurun. Ütüyü yarısına kadar suyla doldurun, fişini prize takın ve açın. Kalburu mümkün olan en düşük veya “kaynatma” ayarına getirin. Ütünün ısınmasına izin verin.

2 Perdeyi ütü masasının üzerine yatırın ve düzleştirin, demetlenmiş kısımlar olmadığından emin olmak için düzeltin. Peçenin üzerine temiz bir bez yerleştirin. Ütüyü temiz bir bezin üzerinde dikkatlice çalıştırın ve buhar kullanın. Yavaş ama istikrarlı ve istikrarlı bir şekilde hareket ettiğinizden emin olun. Ütülemeye devam etmek için temiz bezi ve peçeyi gerektiği gibi hareket ettirin.

Perdeyi bir askıya asın ve perde çubuklu duşa asın. Saç kurutma makinesini prize takın ve düşük ayarda çalıştırın. Bir elinizle tülün kenarını tutun ve saç kurutma makinesini tül üzerine oldukça hızlı bir şekilde vurarak perdeyi dikkatlice fönleyin. Ütüden çıkan buhar, perdeyi nemli bırakacaktır; ıslak bırakmak istemezsin çünkü küf büyüyebilir

4 Peçeyi, diğer nesnelere temas etmeyeceği ve yerde kalması için mümkün olduğunca yükseğe asılabileceği bir alanda asılı bırakın.

5 Düğünden önce duvak tekrar kırışırsa ve ütüleyip kurutmak için zamanınız yoksa, duşu çok sıcak açın ve buharın oluşması için banyo kapısını kapatın. Peçeyi bir askıya bırakın ve banyoya asın. 10 ila 15 dakika orada bırakın ve kırışıklıklar çıkmalıdır.İpuçları ve Uyarılar Daha fazla kırışmayı önlemek için bitirdikten sonra açık bir alana asın.Ütü ile tül arasında bir şey olmadan ütü yapmayın. Ütüyü yüksek ısı ayarına koymayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir