Güneş den gelen ısıyı kesen perde

Termal perdeler nelerdir?

içindekiler dizini

  • Termal perdeler nelerdir?
  • Termal perdeler nasıl çalışır?
  • Yaz ve kış için termal perdeler var mı?
  • Termal perdelerin avantajları
  • Termal perde ile normal perde arasındaki farklar nelerdir?

ısıyı kesen perde,
Blackout perde ne demek,
Yatak odaya güneş girmemesi için ne yapmalı,
Karartma stor metresi ne kadar,
Stor perde güneşi engeller mi,

Termal perdeler nelerdir?

Çoğu evdeki ana endişelerden biri, ısıyı kesen perde günlük tüketilen enerjiden daha fazla tasarruf etmektir. Kaynakları daha verimli kullanarak yaşamak kolay bir iş değildir, ancak farklı tavsiyelerin uygulanması ve yeni ürünlerin geliştirilmesi sayesinde başarılabilir.

Evde rahat bir sıcaklığın korunması en maliyetli konulardan biridir. Diğerlerinin yanı sıra çift camlı pencerelere yatırım yapabilir, ısıyı kesen perde kapılara yalıtım yerleştirebilir ve orta bir sıcaklık seçebilirsiniz, ancak beklenen hedeflere her zaman ulaşılamaz. Tüm bu çabaları tamamlamak için termal perdeler, soğuğa ve sıcağa karşı yalıtkan olarak çalışan çok basit ve düşük maliyetli bir unsurdur.

Termal perdeler nasıl çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, termal perdeler sırasıyla yaz ve kış aylarında yüksek veya düşük sıcaklıkların mülkün içine girmesini önlemek için bir bariyer görevi görür. Pencerelere veya balkonlara yerleştirildiğinde ısı yalıtkanı işlevi gören özel malzemelerden yapılmıştır.

Bu tekstil türünün çift etkisi vardır: Bir yandan içeride var olan sıcaklığın açıklıklardan dışarı çıkmasını engellerken, diğer yandan da dışarıdan aşırı sıcaklıkların girmesini engelleyen bir engel olarak konumlanmıştır. Ayrıca geleneksel perdeler gibi bu tip de güneş ışınlarından korunmaya ve evde mahremiyeti sağlamaya hizmet eder.

Termal perdelerin kumaşları, amaçlarını yerine getirmek için normal olanlardan çok daha kalındır, dolayısıyla ağırlıkları daha fazladır. Ek olarak, sayısı 2 ile 4 arasında değişen birkaç katmandan oluşurlar. Bu kalınlık sayesinde, onları asarken sıcaklığı daha iyi engellemek için kıvrımların oluşması sağlanır:

İlk görülen pelerin genellikle keten, ipek, pamuk vb. gibi herhangi bir geleneksel malzemeden yapılır. Bununla birlikte, kumaşın geleneksel modellere göre daha yüksek bir yoğunluğa sahip olması özelliği vardır.
Ortaya konulan tabaka genellikle keçe, köpük veya kalın pamuk gibi sıcaklığa çok dayanıklı bir malzemeden yapılır. En yeni brillant zebra perde modelleri

Üçüncü katman ile ilgili olarak, bu, ışığın girişini engelleyen bir kaplama görevi görür.
Termal perdenin dördüncü bir katman içermesi durumunda, normalde iç ve dış arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle pencerelerde oluşan yoğuşmaya karşı koruma sağlar .

Termal perdeler içinde R değerini ve U değerini açıklamak da ilginçtir.Birincisi, bir malzemenin yalıtım kapasitesini, yani ısının veya soğuğun geçmesini önleme direncini ifade eder. U değeri, bir malzemenin termal iletkenliği anlamına gelir.

Öte yandan yalıtım perdelerinin işlevini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için boyutlarının yerleştirildiği pencere veya balkondan daha büyük olması gerekir. Benzer şekilde, daha fazla etkinlik elde etmek için gerekirse bir cırt cırt ile bile çerçevelere mümkün olduğunca yakın oturmaları önerilir. Bu tekstiller tüm gereksinimleri karşılıyorsa, pencerelerden giren sıcak veya soğuk yüzdesini azaltmak mümkündür.

Yaz ve kış için termal perdeler var mı?

Bu sorunun cevabı konusunda bazen kafa karışıklığı olsa da gerçek şu ki termal perdeler yılın her zamanı için aynı. Yani eve yerleştirildiklerinde yaz kış fark etmeksizin işlevlerini yerine getirirler.

Unutmayın ki asıl amacınız evi yalıtmak, dereceleri artırmak veya azaltmak değil. Kullanışlılığı, bir tür termal bariyer yoluyla dış ortamın iç mekanı etkilemesini önlemesidir.

Bu elemanların malzemeleri , dış sıcaklık ne olursa olsun, bir alanın termal olarak yalıtılmasına izin verir . Ancak yaz mevsiminde güneş ışınlarından siper görevi görerek ısının içeriye girmesini de engellerler. Kendileri için, kışın evin içindeki ısıtma sıcaklığını korumaktan sorumludurlar.

Termal perdeler hem sıcak hem de soğuk için aynı olduğu için sadece genellikle her bütçeye uygun olan bir yatırım yapmak gerekir. Enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmak mümkün olduğundan, bu genellikle kısa sürede amorti edilir. Kışın, ısıtma faturasında %40’tan fazla bir azalma anlamına gelir ve yaz aylarında termometrenin 7 dereceye kadar düşmesi mümkündür.

Termal perdelerin avantajları

Evde enerji tasarrufu sağlayan ve pencere ve balkonların verimliliğini artıran çok ilginç bir ısı yalıtım önlemidir.
Oda sıcaklığı homojen kaldığı için evin içindeki konforun artmasına katkıda bulunurlar.
Kışın soğuğun ve yazın sıcağın girmesini önlemek için nispeten ucuz bir çözümdür. Bazı modelleri 15 Euro’dan bulmak mümkün.
Geleneksel perdelerle aynı şekilde kurulurlar, böylece birkaç dakika içinde ve herhangi bir komplikasyon olmadan asılabilirler.
Dış sıcaklığa karşı bir bariyer görevi görmelerinin yanı sıra, nem seviyelerini düşürmek için mükemmel bir şekilde çalışırlar. Yoğuşma kışın ortaya çıkan ana sorunlardan biridir, ancak bu perdelerle sonuçları en aza indirilebilir.
Özel mağazalarda, evin tarzına mükemmel uyum sağlamak için farklı renk ve desenlere sahip çok sayıda model bulabilirsiniz. Pratik bir unsur olmasına rağmen dekorasyon amacını da yerine getirmesi gerektiğini unutmayın.
Daha az oranda da olsa sokaktan veya diğer binalardan gelebilecek gürültüden ses geçirmez odalara akustik yalıtkan olarak da kullanılırlar. Dış ses tamamen bloke edilmese de akustik rahatsızlık hissi azaldığı için evin sakinleri daha sakin olacaktır.

Farklı bileşimine rağmen bakımı ve temizliği normal perdelerden çok uzak değildir. Türüne bağlı olarak, her zaman üreticinin talimatlarını izleyerek elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilirler.
Evde klima ve ısıtma olmasına rağmen , termal perdeler bu cihazların kullanımını optimize etmek ve önemli enerji tasarrufu sağlamak için bir tamamlayıcıdır.

Termal perde ile normal perde arasındaki farklar nelerdir?

İlk bakışta, kalınlık dışında bir termal perde ile geleneksel bir perde arasında çok fazla fark yoktur. İlkinin bir odaya veya oturma odasına yerleştirilemeyecek kadar estetik olmaması durumunda, eşit derecede etkili başka bir çözüme başvurmak mümkündür.

Piyasada , kısacası normal perdelerin üzerine konan bir çeşit katman gibi olan termal astarları da bulmak mümkündür . Bu sayede sadece ekstra yalıtım yapılması gereken aylarda giyilebilir ve yılın geri kalanında orijinal perdeleri bırakabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir