Guzmania bitkisi

Bir guzmania için nasıl yetiştirilir ve bakım yapılır

Bir guzmania’yı büyütmek ve bakımını yapmak istiyorsanız, bitkinin neme sahip olduğundan ve doğrudan güneş ışığından ve cereyanlardan kaçındığınızdan emin olmalısınız. guzmania bitkisi,

Bir guzmania nasıl yetiştirilir ve bakım yapılır ? Bakım ve bakım için birkaç püf noktası ile tropikal kökenli bu bitkinin tadını çıkarabilirsiniz . kırmızı guzmanya , O halde, ekimi ve ana bakımı için basit bir adım kılavuzu görelim.

Guzmania otsu bitkilerin fazla 200 türü içeren bir cinse ait olan genellikle epifitik, yaprak dökmeyen. Merkezinde bir boşluğun suyu tuttuğu bir rozet oluşturan doğrusal yapraklara sahip olma özelliğine sahiptirler . Çiçeklenme, rengi beyazdan sarıya değişebilen tübüler çiçekler üretir. Yüksekliği bir metreyi geçmez. Ananas gibi bromeliad ailesinin bir parçasıdır.

Bir guzmania için büyüme ve bakım adımları

 1. Guzmania yetiştirmek için yapmanız gereken ilk şey , doğrudan ışık altında veya radyatör gibi ısı kaynaklarının yakınında olmayacak şekilde iyi bir pozisyon seçmektir (bu iyi bir bitkidir, böylece iç mekanda sorunsuz bir şekilde sahip olabilirsiniz).
 2. İç mekanda kullanıyorsanız ideal sıcaklık 15-20 derece arasında olmalı ve ayrıca cereyan olan yerlere yerleştirmekten kaçının.
 3. İçin bakım ve Guzmania bakımı, bu nem eksikliği izin vermeyin. Bu nedenle, yapraklara damıtılmış su veya yağmur suyu da püskürtün.
 4. Guzmania’yı tercihen kireçsiz su veya yağmurla sulayın . Bu bitkinin bakımı için nem önemli olduğundan, suyu yapraklar arasındaki boşluklardan geçirin.
 5. Aslında, başka bir çözüm , bitkinin etrafında kökleri ıslanmadan nemli bir ortam sağlamak için tencerenin altına bir su ve çakıl tabağı koymak olabilir .
 6. Bu olabilir ayda bir kez Guzmania dölleme azot, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, manganez, bakır, çinko, bor, ve molibden ihtiva eden bir sıvı gübre ile.
 7. Kurudukça renkli yaprakları (bracts) çıkarın . Genellikle çiçek açtıktan sonra bitki ölme eğilimindedir.
 8. Ama korkma, çünkü sana yine de “çocuklar” verecek. O gibi kurur , Guzmania yan sürgünler yayar: onlar çiçekli için, birkaç yıl beklemek zorunda kalacak, ancak, yeni bitkilere hayat verecek. Bu yeni bitki oluşumlarından yararlanmak için, orijinal bitkinin kurumasını bekleyerek yerinde bırakabilir ya da yaklaşık olarak ilkbahar döneminde veya kökler güçlü olduğunda saksıdan çıkarıp yeniden dikebilirsiniz.
 9. Bahçede ve tohumlardan kendi guzmanias’ınızı yetiştirmek istiyorsanız , tohumları her zaman nemli tutulması gereken, turba ve kumdan oluşan ve şeffaf plastikle kaplanmış bir toprağa koyarak ilkbaharda ekmeniz gerekir. levha. , yaklaşık 25 derecede düşük ışıklı bir yerde.
 10. Tohumlar ilkbaharda üç kısım turba ve bir kısım kaba kum veya perlit veya vermikülitten oluşan bir kompostta ekilmelidir . Toprak iyice sıkıştırılmalı, tamamen nemlendirilmeli ve tohumlar gömmeden yüzeye yayılmalıdır.
 11. Tohumlar filizlendiğinde, plastik tabaka çıkarılmalı ve bitkiler, ayrı saksılara nakledilecek kadar güçlü olana kadar büyümelidir.

Guzmania’nın iyi aydınlatılmış ve sıcak bir yere ihtiyacı var.

Bitkiyi bozabileceği için doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır.

Çok fazla ısı ve çok nemli bir atmosfer gerektirir.

Nem

Çiçeklenmenin daha uzun süre dayanabilmesi için çok nemli bir ortama ihtiyacı vardır. Guzmania’yı günlük olarak kalkersiz su ile yapraklara püskürtün.

Sulama

Yaz aylarında, sık sık Guzmania sulama, ılık su ile ve kireç taşı ile değil. Yağmur veya yumuşatılmış su kullanın. Tomurcuk ve koltuk altlarına su dökün. Ayda 2 veya 3 kez değiştirin.

Büyüme döneminde tercihen yağmur veya maden suyu ile sulayın, çiçekte değilken yaprak rozetinde su olduğundan emin olun; kış uzayda sulama dışında.

Her sekiz veya on günde bir, tencereyi suya daldırın.

Abone

Büyüme mevsiminde orkideler için gübre katkısı yapın. Büyümesi az olduğu için çok hafiftir.

Çarpma

Yanal sürgünleri kullanarak çoğalan uzun ömürlü bitkilerdir, ancak iyi gelişene kadar ana bitkiden uzaklaştırılmamalıdır.

Ana bitkinin tabanında görünen sürgünlerin ayrılmasıyla çoğaltma.

Guzmania çiçek açtıktan sonra, en iyisi hobici tarafından atılır. Bitkiler ölür ama köklerle birlikte tabanda çıkan emicileri ayıklayarak çoğalabilirler. Sorun şu ki, çiçek salmaları yıllar alıyor.

Guzmanya çiçeği çeşitleri

Güney Amerika’ya özgü 120 türden oluşan bir cins.

– Guzmania angustifolia
– Guzmania blassii
– Guzmania compacta
– Guzmania condensata
– Guzmania coriostachya
– Guzmania desautelsii
– Guzmania dissitiflora
– Guzmania donnellsmithii
– Guzmania glomerata
– Guzmania herrerae
– Guzmania lingulata
– Guzmania monostachia
– Guzmania musaica
– Guzmania nicaraguensis
– Guzmania obtusiloba
– Guzmania patula
– Guzmania plicatifolia
– Guzmania polycephala
– Guzmania scandens
– Guzmania scherzeriana
– Guzmania skotakii
– Guzmania spectabilis
– Guzmania ladin
– Guzmania stenostachya
– Guzmania subcorymbosa
– Guzmania zahnii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir