Guzmania bitkisi

Guzmania kuşkusuz ile bromeliad olan en çarpıcı salkımına tüm bromeliads arasında.

guzmanya çiçeğinin çürümesi

Yaygın isim: Guzmania

Guzmanya

Bilimsel adı: Guzmania ligulata

Menşei: Amerika’nın tropik bölgeleri

Işık: parlaktan çok parlaka, asla doğrudan güneş ışığı

İdeal sıcaklık: 17-24ºC

Minimum sıcaklık: 7-10ºC

Sulama: pc. ılıman; not tankta biraz su bulundurun

Gübreleme: pc. her ay; not her üç ayda

Açıklama

Hindistan ve Güney Amerika’nın nemli ormanlarına özgü bir bitkidir. Yapraklar yeşildir ve rozet şeklinde düzenlenmiştir. Yaprakların eklendiği noktada, çoğu bromeliadın sahip olduğu karakteristik su birikintisi oluşur.

Çiçek salkımları çeşitlere bağlı olarak gösterişli kırmızımsı, turuncu, pembemsi ve sarımsı renklerdedir ve çiçek salkımına hacim veren ve bracts ve bracts’in kendi içlerinde oldukları gerçek çiçekleri görmelerine izin veren merkezi bir gövde ve bracts’den oluşur. oldukça önemsiz. Çiçeklenmeden sonra , hem çiçeklenme hem de yaprak rozeti kurumaya meyillidir ve guzmania’nın sürekliliğini sağlayan yeni emicilerin ortaya çıkmasına yol açar .

Bakım

Yetiştirilmesi kolay bir bromeliaddır. Işık açısından çok talepkar değildir, ancak filtrelenmiş bir ışık sağlamak için bir pencerenin perdeye yakınlığını takdir eder . Riskler ılımlı olmalıdır rozetin su birikintileri ayak yenilenir ve bu fazlalık almak böylece, ve her zaman rozet merkezine duş çalışan yapılan sulama ve sel olacak yaprakların çürüklüğü tabanını neden olur.

  guzmanya çiçeğinin çürümesi

Bu güzel ev bitkisi Bromilaceae ailesine aittir. Tüm yapraklarının çiçeğinin de çıktığı merkezden çıkması anlamında bir gül gelişimine sahiptir.

Renkler çok çeşitlidir ve boyutları da çeşitliliğe bağlıdır.

Çoğaltılması, tabanında yanal olarak çıkan sürgünlerin alınıp başka bir saksıya dikilmesiyle gerçekleştirilir.

Aydınlık bir yere ihtiyacınız var ama doğrudan güneş yok.

Sıcaklık 12ºC’den az olmamalıdır

Sulama ile sulama arasında arazide biraz kuruluk olsa bile sulama ılımlı olmalıdır.

Yapraklara su püskürtülmesini sağlar.

Kültür

Tüm bromiliaceae için, yaprakların renginin yoğunluğunu kaybedeceği ve çiçeklenmelerinin tehlikeye gireceği çok parlak bir konum esastır.

Yüksek sıcaklıklarda oldukça iyi muhafaza edilmelerine rağmen, yaz aylarında diğer bitkilerin yanına yerleştirerek ve yapraklarına su püskürterek yüksek nem almaları tavsiye edilir.

Kışın ise soğuktan korunarak kapalı ortamlarda muhafaza edilmelidir. Vriesia veya aechmea gibi merkezi bir rozete sahip bitkilerde, saksı, kış veya çiçeklenme döneminin başladığı zamanlar hariç, iki veya üç santimetre yüksekliğe kadar yağmur suyu veya yumuşak su ile doldurulmalıdır.

sorunlar

Bozukluklar : Bitkinin tabanının çürümesi her zaman aşırı su katkısı yaptığımızın bir belirtisidir. Riskleri azaltmamız ve araziyi birkaç gün kurumaya bırakmamız gerekecek. Nem çok düşük olduğunda yaprakların uçları kurur. Bu durumda bromeliadların yapraklarını sık sık püskürtmemiz gerekir.

Bitki yavaş büyüyorsa veya çiçek açmıyorsa, iki veya üç haftada bir sulama suyuyla birlikte uygulayacağımız, azot içeriği düşük olan çiçekli bitkiler için özel bir gübreye ihtiyaç duyması muhtemeldir.

Ayrıca yaprak gübresi kullanabilir ve yapraklarına püskürtebiliriz.

Çarpma işlemi

En iyi şey, ana bitkinin etrafında büyüyen emicileri ayırmaya devam etmek için çiçeklenmenin bitmesini beklemektir.

Tüm bromeliadlarda olduğu gibi, çiçek kuruduğunda onu üreten bitki de ölür, ancak o sırada çevresinde birkaç küçük bitki büyür.

O zaman yapmamız gereken onları bir bıçak kullanarak ayırmak. Her çekimde yeterli sayıda kök kalmasını sağlamalıyız.

Onları dikmek için turbalı küçük saksılar kullanacağız. Üzerini şeffaf bir plastik torba ile kaplarsak yüksek nemli ortamda muhafaza edilmesini de sağlayacağız.

Bitkiler bol Işık almalıdır.

Guzmania cinsinin bromeliad’leri, bir pencereden ve / veya Fransız kapıdan çok fazla ışığın girdiği bir odada veya hatta bahçenin rüzgar ve dondan korunan bir köşesinde olması çok ilginçtir.

Ek olarak, sadece bir çeşit seçmenin zor olabileceği noktaya kadar birkaç Guzmania türünün tanımlandığı söylenmelidir. Aslında, birleştirildiğinde harika göründükleri için birkaç farklı kopya almanızı öneririz. Alacağınız etki kesinlikle sizi sevecektir.

Guzmanya çiçeği çeşitleri

dizin

 • 1 Ne tür Guzmania vardır?
  • 1.1 Guzmania eduardii
  • 1.2 Guzmania dili
  • 1.3 Guzmania monostachia
  • 1.4 Guzmania osyana
  • 1.5 Guzmania rubrolutea
  • 1.6 Guzmania sanguinea
  • 1.7 Guzmania alt corymbosa
  • 1.8 Guzmania wittmackii
 • 2 Bir Guzmania’ya nasıl bakarsınız?
 • 3 Guzmania çiçeği kuruduğunda ne yapmalı?
 • 4 Guzmania ne zaman nakledilir?

Ne tür Guzmania vardır?

Guzmania cinsi , Güney Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya kadar uzanan 212 türden oluşur ve bunların en büyük sayısı Orta Amerika’da yoğunlaşmıştır. Genellikle bir sapları yoktur ve varsa kısadır. Hepsi az ya da çok geniş ve / veya uzun, ancak her zaman bütün olarak rozet yaprakları üreterek büyür .

Çoğalma şekli ya tohumlarla ya da daha yaygın olarak yaz aylarında çiçek açtıktan sonra bıraktığı stolonlar (emiciler) ile yapılır. Çiçek sapı kuruduğunda yapraklar da ölür, tohumlar ve yavruları yavru olarak kalır. Ayrıca çiçekleri erken filizlendiği için sadece birkaç yıl yaşayabilen bitkilerdir.İLGİLİ MAKALE:Stolon nedir ve ne işe yarar?

Bunlar en ilginçleri:

Guzmania eduardii

Bu , yeşil yapraklar üreten ve gövdesi olmayan Kolombiya ve Ekvador’a özgü 40-70 santimetre boyunda bir guzmaniadır . Merkezinden, parlak kırmızı renkli bracts (veya sahte yaprakları) tarafından oluşturulan 10 santimetreye kadar bir çiçeklenme filizlenir.

Guzmania monostachia

Bu, tropikal bölgelerde yetiştiği Meksika’ya, Güney Amerika’ya özgü bir bromeliaddır. Yaklaşık 40 santimetre yüksekliğe ulaşır ve yaprakları yeşildir. Çiçeklenme bitkinin merkezinden çıkar ve kırmızı ayraçlarla diktir.

Guzmania osyana

Bu, habitat kaybı nedeniyle neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Ekvador’a özgü bir guzmania türüdür. Yaklaşık 40 santimetre yüksekliğe kadar büyür ve yeşil yaprakların yanı sıra kırmızı çiçek salkımları üretir.

Guzmania rubrolutea

Guzmania Rubrolutea yaşam kaybı ile tehlike altında olan Ekvator, dağ ormanların endemik olan. Yetişkinliğe ulaştığında boyu yaklaşık 40-50 santimetredir ve yaprakları yeşildir. Çiçeklenme kırmızı-sarımsı, dolayısıyla soyadı (rubrolutea).

Guzmania sanguinea

Bu, Orta Amerika’ya ve özellikle Ekvador’a özgü çok ilginç bir çeşittir. Çiçek açtığında yüksekliği 150 santimetreye kadar çıkar , bu da onu cinsin en büyüklerinden biri yapar. Yaprakları yeşildir ve bunun yerine çiçek salkımları turuncu / kırmızımsıdır.

Guzmania alt corymbosa

Subcorymbosa Guzmania Kolombiya, Kosta Rika ve Panama bir yerli çeşitliliği kadar yüksekliğe ulaşır için 70 santimetre o sahası . Bir sapı yoktur, bu yüzden acaule’dir, ancak çok sayıda stolon üretir. Yapraklar yeşildir ve tüm yüzeylerinde soluk yeşil çizgiler vardır. Çiçeklere gelince, kırmızı salkımlarda gruplandırılmıştır.

Guzmania wittmackii

Bu, Kolombiya ve Ekvador’da vahşi bulacağınız bir guzmania türüdür. En olmasa da en büyüklerinden biridir, çünkü çiçek açtığında 100 santimetre yüksekliğe kadar çiçek sapı üretir . “Sadece” yaprakların rozeti yaklaşık 30-40 santimetre yüksekliğindedir. Çiçeklenme çeşidine veya çeşidine bağlı olarak kırmızımsı veya leylaktır.

Bir Guzmania’ya nasıl bakarsınız?

Guzmania sahibi olmak istiyor ancak bununla nasıl ilgileneceğinizden emin değilseniz, işte size birkaç ipucu:

 • Konum :
  • Dış: yarı gölgede veya gölgede olabilir. Örneğin, bir ağacın altı çok güzel olabilir. Tabii bölgenizde don olayı varsa soğuktan korumak için bir tencerede saklayın.
  • İç mekan: odaya çok fazla doğal ışık girmeli ve ayrıca bitki taslaklardan uzak olmalıdır. Ortam neminin de yüksek olması önemlidir, bu, çevresine su dolu kaplar yerleştirerek elde edilebilecek bir şeydir.
 • Sulama : Yaz aylarında haftada 3 kez aşağı yukarı. Yılın geri kalanında sıklık daha düşük olacaktır, çünkü bitki sadece daha yavaş büyümekle kalmayacak, aynı zamanda toprağın kuruması daha uzun sürecektir.
 • Toprak veya alt tabaka : eşit parçalarda malç ve kaba kum (akadama veya pomza tipi) karışımı kullanın . Ayrıca, iklim tropikal nemli olduğunda, ağaçların üzerinde olması ilginçtir.
 • Abone : Guzmania’nın çiçekli bitkiler veya yeşil bitkiler için gübre ile ambalaj üzerindeki talimatları izleyerek gübrelenmesi şiddetle tavsiye edilir.
 • Sertlik : Bu bitkiler soğuğa çok duyarlıdır. Aslında, minimum sıcaklık 15ºC’den az olmamalıdır.

Guzmania çiçeği kuruduğunda ne yapmalı?

Yukarıda yorumladığımız gibi, guzmanias çiçek açtıktan sonra ölür. Ancak bu bitkilerin sonu değildir, çünkü onlar ölmeden çok önce genç sürgünler filizlenir . Bunlar »ana bitki» kuruduğunda kalacak olanlardır.

Onlarla ne yapmalı? Sana bağlı olacak. Örneğin, nerede büyüdüklerine bağlı olarak onları saksıda veya yerde bırakmayı seviyorum çünkü büyüdükçe emiciler annelerinin boş bıraktığı yeri kaplıyor. 

Başka bir seçenek de onları dışarı çıkarıp ayrı saksılara veya bahçenin diğer alanlarına ilkbaharda yapılabilecek bir şey dikmektir.

Guzmania ne zaman nakledilir?

Guzmania ilkbaharda ekilir , ancak sadece gerektiğinde; yani, yalnızca şu durumlarda yapılmalıdır :

 • Saksı çok küçüldü : Drenaj deliklerinden kökler çıkıyorsa ve/veya daha fazla büyüyemediği görülüyorsa.
 • Çok fazla sulandığından şüpheleniliyor : bu durumda, kökleri birkaç kat emici mutfak kağıdına sarılmalı ve gece boyunca doğrudan güneşten korunan kuru bir yerde bırakılmalıdır. Bu süreden sonra da yeni toprakla birlikte yeni bir saksıya dikilecektir.

Umarım bu bilgi ilginizi çekmiştir.

Tavsiye

Diğer bromeliadlar gibi, guzmania’ya haftalık olarak ılık su püskürtmek önemlidir ve bromeliadları gübrelemenin bir yolu , bitkiyi sallayıp püskürteceğimiz çok küçük bir doz sıvı gübre ile bir su karışımı oluşturmak olabilir. Bununla. Bromeliad’ler besinlerle yapraklar aracılığıyla beslenmeye eğilimlidir, bu nedenle bitkinin iyi bir büyüme için ihtiyaç duyduğu besinleri emmesine yardımcı oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir