Kurumuş derz dolgu nasıl temizlenir

Fayanslardan kuru harç nasıl çıkarılır. Fayans Derzlerinden Eski Harç Nasıl Çıkarılır – Nasıl Temizlenir ve Yenilenir.

Onarımı tamamlamak için, kirlenen fayans arası derz dolgusununun temizliği şifre karo dikişleri arasına özel bir karışım uygulanır – duvarları sadece görsel olarak uyumlu kılmakla kalmaz, aynı zamanda onları nemin nüfuzundan da korur. Çoğu zaman, harç oldukça uzun sürer ve karo değiştirilirken karolarla birlikte çıkarılır, ancak aynı zamanda, seramik hala duvarlara mükemmel bir şekilde yapışmasına rağmen, olumsuz çalışma koşulları ve diğer faktörlerin onu kullanılamaz hale getirmesi de olur. Ardından, yeni, taze ve dayanıklı bir tane uygulayabilmeniz için eski harcı karo derzlerinden nasıl çıkaracağınızı bulmanız gerekir. Aslında, bu konuda kesinlikle zor bir şey yok ve hatta daha önce inşaat veya onarım işiyle hiç ilgisi olmayan birinin görevle başa çıkması bile.

Derz temizleme seçenekleri ve daha fazlası

Onarımdan sonra fayansların derzden nasıl yıkanacağından bahsediyorsak, o zaman işler oldukça basittir, hızlı hareket ederseniz ve bileşimin tamamen kurumasını beklemezseniz, ancak derzleri derzlerden çıkarmak istediğinizde. fayansları döşedikten çok sonra kesinlikle çok çalışmam gerekiyor. En basitiyle, yani banal yıkamayla başlayalım ve daha iyi anlaşılması için her şeyi raflara koyarak komplekse geçelim. Ahşap görünümlü seramik

Çözeltinin tüm izlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde temizlemek isteseniz de, herhangi bir tür ve tipteki fayanslar için mükemmel derz sökücüyü bir mağazada satın alamazsınız. Bu tür bileşikler ancak silikon, lateks veya benzeri karışımlardan bahsediyorsak satın alınabilir, epoksi-çimento harcı için basitçe işe yaramaz olacaklar ve paranızı çöpe atacaksınız.

Derz Onarımından Sonra Fayans Nasıl Temizlenir

Banal temizlik ve yıkama hakkında konuşursak, endişelenecek bir şey yok, her şey çok zorlanmadan, zaman ve para harcamadan yapılabilir. Yeni başlayanlar için, çok çeşitli sorunlara binlerce çözüm sunan olağan ev ilaçlarına dikkat etmelisiniz. Fayans harcını arka yakıcıya koymadan hemen nasıl temizleyeceğinizi birlikte öğrenelim.

 • Üçüncü bir bardak taze limon suyu, yarım bardak alın. kabartma tozu ve çeyrek bardak sirke. Bütün bunlar iyice karıştırılmalı ve suyla seyreltilmeli, yaklaşık bir buçuk litre ılık sıvı eklenmelidir. Fayansları ve tüm derzleri nemli bir bez, fırça veya süngerle temizleyin ve ardından sıkı lastik eldiven giymeyi unutmadan hazırlanan solüsyonla silin.
 • Fayanslardan derzleri çıkarmak için çok etkili bir diğer araç, annelerimiz ve büyükannelerimiz tarafından iyi bilinen, ancak modern ev kadınları tarafından daha az kullanılan “Beyazlık”tır. Suda seyreltilerek, karo yüzeyinde beyaz çizgiler bırakmadan taze harç kalıntılarını mükemmel şekilde temizler. Lütfen “Beyaz”ın bir parçası olan klor buharının kesinlikle solunmaması gerektiğini ve eldivensiz çalışmanın yasak olduğunu unutmayın.
 • Örneğin küflü kapaklar gibi yalnızca dikiş yerlerini temizlemeniz gerekiyorsa, mekanik yöntemi kullanabilirsiniz: ince taneli zımpara kağıdı ile kuvvetlice ovalayın. Fayansın parlak yüzeyine zarar vermemek için çok dikkatli ve dikkatli hareket etmeniz gerektiği açıktır. Dış cephe boya renkleri görseller 

Taze harç, onarımdan sonra yaygın bir sabun çözeltisiyle mükemmel bir şekilde yıkandığına inanılır. Temizlemesi zorsa, önce duvarları nemlendirerek ve birkaç dakika bekleterek fayansları derzden yıkayabilirsiniz, böylece madde biraz yumuşar ve nemi emer. Daha sonra bir süngere deterjan sürün ve her şeyi özenle ve azim göstererek iyice temizleyin. Bu nedenle, harcı karodan nasıl yıkayacağınız tamamen netleşti, bu süreçte karmaşık bir şey yok, maddenin tamamen çıkarılması gerekiyorsa ne yapılacağı tek soru kaldı.

Yükseltilmiş fayanslardan harç nasıl temizlenir

Siteden fotoğraflar: remont-v-vannoy.com

Bazen bir karo döşeme ustası hatalı hareket ettiğinde, yüzeyden çıkarılması kolay olmayan bir harç bileşiği kaplama ile temas eder. Seramik karo yüzeyi parlak değil, oluklu veya daha gözenekli ise bu gerçek bir sorun haline gelir . O zaman özel yöntemlere, yani özel kostik ev kimyasallarının kullanımına başvurmanız gerekecek .

Satışta, çimentodan epoksi ve silikona kadar her türlü çözeltinin yıkanmasına yardımcı olacak özel bileşikler ve çözücüler bulabilirsiniz. Böyle bir aletin maliyeti genellikle ucuz olmaktan uzaktır, ancak aksi takdirde karoları temizlemek için çalışmayacaktır. Ürünü paketin üzerindeki talimatlara göre doğru yerlere uygulayın ve verilen süreyi bekledikten sonra sert bir süngerle ovalayın. Karo üzerinde en ufak bir harç izi dahi kalmamalıdır.

Fayans derzlerinden eski harç nasıl çıkarılır: basit çözümler

Ayrıca, özellikle onarım uzun zaman önce yapıldığında ve bu süre zarfında karolar arasındaki derzlerin dış parlaklıklarını kaybettiği, küf veya mantarla kaplandığı, daha da kötüsü, sıradan yıkamanın hiç yeterli olmadığı da olur. hepsi ya çirkin bir şekilde dağıldı. Böyle bir problemle, gerçekten acilen bir şeyler yapılması gerekiyor, çünkü karoyu tamamen değiştirmek pratik olmayacak ve aşırı pahalı olacak. Harcı fayanslardan nasıl yıkayacağımızı, yeni bir kompozisyonla doldurmak için fayanslar arasındaki boşluktan izlerini bile nasıl çıkaracağımızı öğrenelim.

Siteden fotoğraflar: Remtra.ru

Boya bıçağı: Fayans derzlerinden harç nasıl çıkarılır

En kolay yol, herhangi bir zanaatkarın ve ev ustasının “cephanesinde” bulunan kiremit derzlerinden derzleri temizlemek için sıradan bir marangoz bıçağı kullanmaktır. Eğer yoksa, yakınınızdaki herhangi bir hırdavatçıdan satın alabilirsiniz, maliyeti düşüktür ve kesinlikle bir seçenek olacaktır. Çalışma prensibi basit ve anlaşılırdır, bu nedenle fayanslardan harcı temizlemede zorluk olmamalıdır.

 • Bir bıçak alın ve arka arkaya birkaç kez dikkatlice fayansların dikişleri boyunca bir bıçakla çalıştırın.
 • Harç tabana kaldırılana kadar birkaç kez tekrarlayan hareketler yapmanız gerekecektir.
 • Kompozisyon mantar veya küften etkilenirse, kırılgan olacaktır ve herhangi bir sorun olmayacaktır, ancak güçlü alanlarda çok çalışmanız gerekecektir.

Siteden fotoğraflar: GidPoPlitke.ru

Bilmelisiniz ki, bu tür işler profesyonel ustalar tarafından mümkün olduğunca pahalı olarak kabul edilir, çünkü oldukça zahmetli, özenli ve yapılması uzun zaman alacaktır. Bu nedenle, her şeyi kendiniz yapmak daha iyidir, ancak zaman kaybetmenin uzun zaman alacağı gerçeğine hazırlıklı olun. Sovyet zamanlarında döşenen eski karoların, yalnızca harçla yapışması nedeniyle yüzeye yapıştığı da anlaşılmalıdır. Bu nedenle, onu kaldırarak tüm yapıyı ihlal edeceği ve kaçınılmaz olarak çökeceği ortaya çıkabilir. O zaman astarı tamamen yeniden yapmak gerekli olacaktır.

Bir ev matkabı ile fayanslar arasındaki harç nasıl temizlenir

Bu yöntemi, karo derzlerinden harcı çıkarmak için çok daha kolay ve daha rahat ve ayrıca işçilik sürecinin bir miktar mekanizasyonunu içerdiğinden çok daha hızlı uygulamak mümkündür. Normal bir ev matkabı veya tornavidaya ihtiyacınız olacak. Özel bir fırça aparatı satın almanız gerektiği doğrudur, ancak maliyeti nispeten düşüktür, bu nedenle fiyat konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 • İlk önce matkaba küçük bir matkap sokun ve aleti düşük hızda değiştirin.
 • Matkabı elinizde sıkıca tutarak, dikişlere getirin ve bir santimetre kaybetmeden döner matkabın içinden tam uzunluğuna kadar geçin. Mesele, karo yüzeyine dokunmaması gerçeğiyle karmaşıktır.
 • Harcın ana kısmı çıkarıldığında, memeyi bir fırçayla değiştirmeniz gerekir ve aletin kendisi orta hıza getirilmeli ve bir kez daha tüm dikişleri iyice işlemelidir.

Bu yöntem, uzun süre acı çekecek vakti olmayan, harcı bir bıçakla yavaşça kesip kazıyanlar için son derece faydalıdır, ancak çok dikkatli olmalısınız, çünkü kırılan bir matkap sadece karoya değil, aynı zamanda fayansınıza da zarar verebilir. el.

Bulgarca yardım etmek

Fayans derzlerinden harcın nasıl çıkarılacağına dair en basit ve en erişilebilir video, makalenin sonundaki videoyu anlatıyor. Daha ayrıntılı incelemek zarar vermez, gerçek bir profesyonelden faydalı ipuçları ve öneriler vardır

Siteden fotoğraflar: vipkraska.ru

Bununla birlikte, fayans derzlerinden harcı çıkarmak için çok etkili başka bir yöntem olduğunu keşfetmek zarar vermez , ancak bunun için özel bir alet gerekir: bir öğütücü. Satın alabilir, hatta kiralayabilirsiniz, asıl şey kendinizi hantal ve süper profesyonel ekipman yerine küçük kompakt modellerle sınırlamaktır .

Sadece öğütücüyü açın ve çıkıntılı bir diskle hem dikey hem de yatay tüm dikişleri kontrol edin. Bileme diskleri getirmemeniz ve ayrıca toz kalıntılarını gidermek için bir fırça çemberi önceden satın almanız önerilir, ancak onsuz yapabilirsiniz. Burada, kendinizi çok fazla incitmemek ve karoda hiç gerekli olmayan oyuklar ve oluklar görmemek için çok uğraşmanız gerekecek. Bu nedenle, yeni başlayanlar için kendilerini önerilen ilk iki yöntemle sınırlamaları ve bunu ancak bu tür çalışmalarda zaten deneyime sahip olduklarında başlatmaları daha iyidir.

 • Harç nasıl fırçalanır: modern yöntemler

Bir karodan harç kalıntısının çıkarılmasına yönelik ilk yaklaşım, harç karışımının karolar arasındaki derzlere eklenmesinden 20 ila 30 dakika sonra gerçekleşir. Bu süre zarfında, harcın karonun seramiği ile temas etmesi için zamana sahip olacaktır, ancak henüz elastik özelliklerini kaybetmemiştir. Bu nedenle, harcı karodan temizlemeden önce, zaten “ayarlanmış” olduğundan emin olun.

Harç uygulandıktan sonra karo sadece 20-30 dakika sonra yıkanabilir.

Fazla harcı durulamak için ılık suya batırılmış yumuşak bir sünger kullanmak en iyisidir.

Onarımdan sonraki ilk temizlik aşamasında karo şerbeti ne kadar iyi yıkanırsa yıkansın, karonun ön tarafında izler kalır ve özellikle belirli bir bakış açısından açıkça görülebilir. Ama şimdi bunlar sertleşmiş harç ve bazı yerlerde basit bir sünger ve su ile çıkarılamayan yapıştırıcı izleri.

Harç izlerini kaldırma yöntemleri

Harcı fayanslardan zamanında çıkarın, böylece daha sonra ek problemler olmaz.

Şu anda, seramik karoların yüzeyini kelimenin tam anlamıyla “yiyen” harcın nasıl silineceği sorununa iki yaklaşım var.

İlk yöntem, eski ustaların deneyimlerine ve fayans temizliği için çözümler geliştiren popüler tariflere dayanmaktadır .

Unutmayın ki bir kil kiremitin doğum yerini bilmedikleri gibi bugüne kadar da kesin yaşını belirleyemezler.

Ve görmeye alışık olduğunuz görüntüdeki modern seramik karolar, yaklaşık iki yüzyıldır dünyanın her yerinde mutfak ve banyolarda “takılmakta”. Ve o günlerde derz kalıntılarını (fayans derz harcı) tedavi etmek için çok çeşitli temizlik maddelerini üretecek büyük kimyasal problemler yoktu.

Deneme yanılma yoluyla, yalnızca karoları temizlemekle kalmayıp aynı zamanda onlara özel bir parlaklık veren karışımlar ve sıvılar için tarifler oluşturuldu.

Bugün fayanslardan harcı çıkarmak için özel sıvılar var.

Bundan elde edilen harcın çoğu ve bugün bile bir çimento bazlı olduğundan, seramik yüzeyini temizleme tariflerinde asit mutlaka mevcuttu: sülfürik, hidroklorik veya asetik. Ayrıca asit ve sodyum bikarbonatın karıştırıldığı çözeltiler kullanılır.

Örneğin, eşit oranlarda sirke ve kabartma tozu karıştırıldığında, ince harç birikintilerini kolayca çıkaran bir temizleme macunu oluşur. Bu macun derz bölgesindeki karoya sürülür ve derz ile reaksiyona girmesi için 10-15 dakika bekletilir. Bu süreden sonra herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilen fayansların temizlenmesi için özel bir fırça alınır ve kirli yerler ovulur.

Bu macunu, fayans derzlerini normal bir diş fırçası ile temizlemek için de kullanabilirsiniz. Bundan sonra karo, çizgiler tamamen çıkana kadar birkaç kez temiz su ile yıkanır.

İçindekiler tablosuna geri dön

Bazı özellikler ve nüanslar.

Bu tür tarifleri tanıtan zanaatkarlar önemli ayrıntıları gözden kaçırıyorlar … Bu ev ilaçları kullanıldığında ve bu kesinlikle yüz yıl önceydi, endüstriyel ölçekte fayans yapma teknolojisi henüz yeterince gelişmemişti.

Seramik ön yüzündeki koruyucu kaplamalar açısından karoların kalitesi iyiydi ve kaplamanın kendisi daha kalındı ​​ve kendi başına herhangi bir asit deneyine sonuç vermeden güvenle dayanabilirdi.

Bugün, tam bir döngü sağlamak için seramik kaplama üreticileri ile kimyasal ürün üreticileri arasında yakın bir simbiyoz var. seramik karoların yardımıyla bitirme işi . Hem bunlar hem de diğerleri birbirleri tarafından yönlendirilir.

Örneğin, belirli özelliklere sahip yeni bir mozaik serisi piyasaya sürüldü. Aynı zamanda, bu karonun altında çeşitli alt tabakalarla çalışmak için bir yapıştırıcı karışımı, bir harç karışımı, bir kapatıcı, bir astar sıvısı, seramik yüzü koruyan bir bileşim, çalışma sırasında bakım ürünleri ve temizlik maddeleri üretilir. Bu karo için geliştirilen harçtan bile. Bu kimyasalların tümü karo üreticisinin tavsiyelerinde listelenmiştir.

Aktif bileşimlerindeki modern kimyasal deterjanlar daha yumuşaktır ve sonuç olarak seramik karo kaplama, halk yöntemlerinde yaygın olan saf asidik bileşiklerin etkilerine karşı daha az dirençli hale gelir.

banyo, mutfak, yemek odası, nem oranı yüksek diğer odaların duvar ve zeminleri için .

Seramik karoların döşenmesinden ve karo derzlerinin işlenmesinden sonra, karo yüzeyinde, estetik görünümü önemli ölçüde bozan toprak karışımı, yapıştırıcı veya harç lekeleri görülebilir.

Taze kir çok kolay bir şekilde çıkarılabilir, ancak zaten sertleşmiş malzemelerin çıkarılması ustalar için en acil sorundur.

Macun parçacıklarını oluklu olanlardan çıkarmak özellikle zordur. Bu nedenle, bu derlemede, harcın fayanstan nasıl hızlı bir şekilde çıkarılacağını ve nasıl yıkanacağını ele alacağız.

Derz lekelerini çıkarmak için hangi ajanın kullanılabileceğini anlamak için toprağın özelliklerini ve kullanılan harç karışımlarını bilmeniz gerekir. Toprak sertleşene kadar maksimum direncine ulaşmamıştır, iki hafta içinde akan su ile temizlenebilir.

Harç 24 saat içinde sertleşir ve bunları çıkarmak için bir yöntem seçmek için malzemenin özelliklerini bilmek gerekir. Paletler, işlenmiş yüzeyin yapışma özelliklerini iyileştirir, bitirme malzemelerinin mekanik strese karşı stabilitesini arttırır .

Karışım 24 saat içinde sertleşir. Derz artıkları ve taze lekeler yumuşak, nemli bir süngerle temizlenebilir. Fayans derzlerinin tedavisi için çoğunlukla çimento bazlı harç kullanılır. Bunlar şu şekilde sınıflandırılır:

 • elastik (silikon)
 • esnek olmayan
 • renklerin
 • su geçirmez
 • yüksek nem seviyeleri için özel harçlar

Seramik karo ve taş yüzeyinden harç çıkarma yöntemleri.

Karolar döşendikten sonra, harç karışımı özel metal uçlu bir aletle karolardan çıkarılabilir.

Harç izlerinin ortaya çıkmasını önlemek için, derzleri harç karışımı ile doldurmadan birkaç saat önce seramik karo yüzeyine uygulanan ajanları ve bileşikleri kullanabilirsiniz.

İş bittikten sonra koruyucuyu oluşturan bileşikler yüzeyden hızla temizlenebilir.

Daha önce belirtildiği gibi, modern harç bileşikleri 10 ila 30 dakika içinde katılaşmaya başlar, bu nedenle derz izlerini mümkün olan en kısa sürede kaldırmak en iyisidir.

Taze derz, uygulamadan 24 saat sonra suya batırılarak veya özel bir metal kazıyıcı kullanılarak temizlenebilir. Aşağıdaki şemaya göre hareket ediyoruz:

 • Dikişleri doldurduktan 20-30 dakika sonra, derzleri suya batırılmış yumuşak bir süngerle zımparalayarak fazlalıkları dikkatlice çıkarmak gerekir. Dolgu macununun özelliklerini kaybetmemesi için suya batırılmış sünger kullanmayınız. Bu amaçlar için boşaltma için köpük merdaneli özel kovalar kullanılabilir.
 • Oluşan beyaz plak, ertesi gün bir keçe eldiven, özel keçe rendeler, deterjanlar, örneğin bulaşık jeli, sirkeli su çözeltisi (litre suya 50 ml sirke ekleyin), zayıf konsantre sitrik asit ile çıkarılır. çözüm.
 • İnatçı kirler kabartma tozu ile temizlenebilir. Karonun ıslak yüzeyine az miktarda soda uygulanır. Karoyu dairesel hareketlerle temizleyin, harç kalıntılarını ve izlerini kademeli olarak çıkarın.
 • Kalıntıları çıkardıktan ve harcı sertleştirdikten sonra, düzensizlikler ve kusurlar bulunursa, dikişler bir tüp içine sarılmış ince zımpara kağıdı ile işlenir.
 • Harç, yükseltilmiş karo dokusunun derinliklerine battıysa, taze bileşimi ayçiçek yağına batırılmış keçe eldiveni ile çıkarabilirsiniz.

Derz dolgu karışımının kalıntılarını gidermek için karo yüzeyine zarar verebilecek karbür süngerler, yumuşak plastik fırçalar, sıyırıcılar, aşındırıcılar kullanılması kesinlikle yasaktır.

Anı kaçırdıysanız, seramik karodan harcı nasıl çıkaracağınızı düşünün. Fayans ve taşlardan harcı çıkarmak için aşağıdaki etkili yöntemleri kullanın:

 • harç çıkarmanın ıslak yolu
 • kimyasal temizleme yöntemleri
 • yüzeylerin mekanik temizliği

Islak yöntem, harç karışımından taze döküntüleri çıkarmak için uygundur. Uzmanlar, sertleşmiş harcı çıkarmak için kimyasal veya mekanik bir yöntem kullanılmasını önermektedir.

kimyasal yöntem

Kimyasal yöntemler, yüksek derecede aktif çözeltiler ve asit içeren tozlar ile mala karışımlarının elimine edilmesine dayanır. organik asitlere dayalı, farklı kir türleri ile etkili bir şekilde baş eder , tutkal lekelerini, astarları, renkli harç izlerini, beyazımsı çiçeklenmeyi hızla giderir, derzlere düzgün bir görünüm verir.

Seçenek olarak , kimyasal maddeler , yapılırken kullanılan kaplama malzemeleri, agresif kimyasal direnci düzeyleri özelliklerini sunar.

Sıvı ve jel ürünler hemen hemen tüm yüzeyler için uygundur.

Yüzeye uygulandıktan sonra aktif bileşenler reaksiyona girerek derz bileşiklerini yumuşatmaya yardımcı olur.

Tüm asidik ürünler asit konsantrasyonu, aroma, aktif bileşen ve katkı içeriği bakımından farklılık gösterir.

Bu nedenle, kaplama malzemelerinin yüzeyini bozmamak için, kullanım talimatlarını kesinlikle izleyerek doğru kimyasal maddeyi seçmeniz gerekir.

İş yaparken güvenlik kurallarına uymalısınız. Çalışmayı lastik eldivenlerle yapın, çözeltilerin cilt, mukoza zarları, giysiler, gözlerle temas etmesine izin vermeyin.

Harcı çıkarmak için mekanik yöntemler.

Kuru harç kalıntılarını gidermek için mekanik yöntemler uygundur. Epoksi harcı yüzeyden çıkarmak özellikle zordur, çünkü sadece asitlerin, alkalilerin etkilerine mükemmel şekilde direnmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıldığında bir gün beklemek gerekir.

 • kiremitçinin cephaneliğine dahil olan özel aletler
 • metal fırçalar, sıyırıcılar
 • keskin bıçak aletleri, bıçaklar
 • sıradan spatula
 • aşındırıcılar

Çalışmadan önce, fayans derzleri maskeleme bandı ile iki kez yapıştırılır. Lekelerden derzleri çıkarmak için kimyasallar kullanılır.

Reaksiyon meydana geldikten sonra, hafif hareketlerle lekeleri bir bıçak veya metal bir fırça ile yüzeyden çıkarın, derzlerdeki fazla derzleri alın.

Yükseltilmiş karo yüzeylerden harcı kaldırıyoruz

Pürüzsüz bir karo yüzeyinden fazla harcı çıkarmak daha kolaydır.

Dokulu, pürüzlü, gözenekli, kabartmalı ve süslü yüzeylere sahip karoları temizlerken zorluklar ortaya çıkabilir.

Tabii ki, harcın tamamen katılaşmasına izin vermeden kontaminasyonu hemen çıkarmak en iyisidir.

Ancak zaman boşa gittiyse, fayans harcının nasıl yıkanacağını düşünün.

Dekorasyonlu karolar için, ıslak yöntemi kullanarak derz kalıntılarını veya zorlu yüzeyleri işlemek için tasarlanmış özel yumuşak ürünleri (SoproAN 737) temizleyebilirsiniz.

Kalan çözeltiyi yumuşak dairesel hareketlerle çıkarmak için bir köpük sünger ve yumuşak kıllı bir fırça kullanarak karo yüzeyine az miktarda temizleyici uygulanır.

Aşındırıcı maddeler, toz temizleyiciler, görünümü bozabilecek güçlü agresif kimyasallar , uygulanan silme, desenler, dekorasyon kullanılması tavsiye edilmez . Beyaz plakları çıkarmak için jel deterjanlar kullanılır.

Seramik karo, taş ve diğer kaplama malzemelerinin yüzeyinden harç karışımlarını çıkarmanın birçok yolu vardır. Bir yenileme çalışması planlarken , astarların, tutkal kalıntılarının, derz dolgusunun çıkarılmasında zorluklardan kaçınmak için, profesyonel ustalar derz karışımlarının tamamen sertleşmesinden kaçınarak hemen harekete geçmenizi önerir.

Bir yöntem, kimyasal ajanlar seçerken, kaplamanın özelliklerini, kullanılan harç karışımının türünü dikkate almak gerekir. Epoksi harcı nasıl yıkanır – videoda:

Bir hata mı buldunuz? Vurgulayın ve bize anlatmak için Ctrl + Enter tuşlarına basın .

Sanki iç dekorasyon banyo, mutfak veya başka bir odayı seçmişsiniz gibi , o zaman kurulum süreci harç gibi teknolojik bir aşama olmadan yapılmayacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kaplanmış yüzeyde kullanılmış sızıntının izleri kalır ve bunun sonucunda karodan şerbetin nasıl yıkanacağı sorusu ortaya çıkar.

Marangoz aleti, fayanslar arasındaki derzleri çıkarmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Abartı olmaksızın, bir odanın cephesinde çok önemli bir aşama olan derz dolgu, kiremit sızıntısı kalıntılarından kiremitlerin temizlenmesi de dahil olmak üzere, bununla ilgili tüm çalışmalara daha fazla dikkat gerektirir. Örneğin, bir fayans derzini temizlemek için aşırı zorlama, önceki tüm asfaltlama işlerini geri dönülmez bir şekilde mahvedebilir.

Yanlış seçilmiş bir sızıntı temizleyici, karo yüzeyinin kalitesi üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Taze harcı çıkarın

Derzleri işlemek ve yalıtmak için kullanılan bileşikler kısa bir priz süresine sahiptir, priz süresi genellikle 12-20 dakikadır, bu nedenle kiremit üzerine düşen sızıntının en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir. Ek olarak, sıradan bir sünger ve ılık su kullanarak fazla çaba harcamadan ve özel araçlar kullanmadan temizlemek mümkün olacaktır.

Dikişler arasındaki sızıntıyı bulaştırmamak veya zarar vermemek için çalışma dikkatli yapılmalıdır, derz izlerinin tek geçişte yıkanması olası değildir, bu nedenle temizleme prosedürünü birkaç kez tekrarlayarak, iyice durulayıp sıkıyoruz. sünger.

Derz dolgu ve temizleme arasında geçiş yaparak, harcı uygularken harcı çıkarmak en iyisidir.

Derz dolguyu zamanında temizlemek mümkün olmadıysa ve karışımın “tutmak” için zamanı varsa, aşağıdaki eylemler kaplamadaki kontaminasyonu gidermeye yardımcı olacaktır:

 • sertleşmiş derz, aşındırıcı kaplamalı özel bir mala ile temizlenmelidir, bunun dikişi bozmamak ve karonun ön yüzeyine zarar vermemek için alet üzerindeki basıncı kontrol ederek yapılması gerektiğini unutmayın.
 • Bir sonraki adımda, harçtaki izler ve lekeler nemli bir süngerle çıkarılabilir, sürekli olarak temiz olduğundan ve karo yüzeyinde iz bırakmadığından emin olun.

Sertleşmiş kirlerin temizleme işlemi karo yüzeyinin altından yapılır ve derz artıkları karo yüzeyinin üstünden yıkanmalıdır.

Sertleştirilmiş contayı çıkarın

Bununla birlikte, herhangi bir nedenle harcı temizlemek mümkün olmadıysa ve nihai sertliğini elde ettiyse, özel kimyasal bileşimlere başvurmanız gerekir. Ürün konsantre asit bazlı bir temizleyicidir, bileşimi kuru harç, fayans yapıştırıcısı, çimento ve harcın çıkarılmasını sağlar.

Seramiği kontaminasyondan temizlemek için, ajan doğru miktarda bir fırça ile kuru sızıntıya uygulanır ve bileşimin kontaminasyonu geleneksel yöntemlerle yüzeyden kolayca çıkarılabilecek bir duruma yumuşatması için gereken süre. yöntemler. yöntemler verilmektedir. Yani, hiçbir iz veya derz izi olmaması gereken bir yüzey koşulu elde etmek için ılık su ve temiz bir sünger kullanmak .

Bitmiş sızıntının kullanımı daha uygundur, ancak kabı açtıktan sonra hızla sertleşir.

Aynı bileşimler, harç karışımının kalıntılarını, porselen taş eşyayı ve kabartmalı bir yüzeye sahip fayansları temizlemek için kullanılabilir. Kiri çıkardıktan sonra, karonun ön yüzeyine güçlü bir temizleyici ile zarar vermemek için kaplama solvent kalıntılarından iyice durulanır.

Bu formülasyonlardaki aktif maddenin yüksek konsantrasyonu dikkate alındığında, güçlü asitlerle çalışırken güvenlik kurallarına kesinlikle uyulması ve iş yerinde kişisel koruyucu ekipman kullanılması gerekmektedir.

Epoksi harcı çıkarın

Fayanslar arasındaki derzleri kapatmak için epoksi harcı kullanırken, bu bileşimin tüm nüanslarını ve özelliklerini dikkate almanız gerekir. Epoksi karışımlarının çok hızlı priz süreleri, hızlı ve hassas çalışma gerektirir, az miktarda harç hazırlanır ve bileşiğin kaplanacak yüzeye nüfuz etmesini önler.

Karolar döşendikten sonra, harç karışımı özel metal uçlu bir aletle karolardan çıkarılabilir.

Ancak sızıntı seramiğe ulaşırsa derhal giderilmeli ve bunun için özel reaktifler, epoksi reçineler için temizleyiciler kullanılmalıdır. Bir veya daha fazla gün sonra, bu tür kirlilikler ancak temizlenebilir. mekanik olarak , ancak seramik yüzeye zarar verir, bu nedenle böyle bir gelişmeye izin verilmemelidir.

Harcı çıkarmak için ev kimyasalları ve halk yöntemleri.

Fayans yüzeyinden harcı çıkarmak için elinizde özel aletler yoksa, ev kimyasalları için deterjanlar ve temizleyiciler, kural olarak, herhangi bir evde mevcut olan görevle başa çıkacaktır. Olabilir:

 • asit bazlı deterjanlar;
 • kireç tortularından yüzeyleri temizlemek için maddeler.

Herhangi bir nedenle ev kimyasallarını kullanmak istemiyorsanız, popüler kabul edilen temizlik yöntemleri imdadınıza yetişecektir. Kuru harcı temizlemek için aşağıdaki formülasyonlar kullanılabilir:

 • eşit oranlarda sirke ve kabartma tozu karışımı yapın. Bileşim kirlenmiş alana dağıtılır ve 15-20 dakika sonra bir fırça ile çıkarılır;
 • sitrik asit bulamaç atık arıtma ;
 • sirke ve su karışımı ile sızıntıyı gidermek.

Harç lekelerinin izlerini yıkamak için aşağıdaki bileşimleri hazırlayabilirsiniz:

 • terebentin ile su karışımı;
 • üç kısım su ile bir kısım gliserin karışımı;
 • bir litre su ile bir yemek kaşığı amonyaktan oluşan bir karışım.

Gördüğünüz gibi, fayansları derzden temizlemenin birçok yöntemi vardır, ancak derz harcı karoya çarpmamak veya en azından miktarını en aza indirmek en iyisi olacaktır. Bunu yapmak için, dikişleri kurarken karolar maskeleme bandı ile kapatılabilir.

Zeminde hafif harç kullanmamanız gerektiğini zaten yazdık, çünkü kelimenin tam anlamıyla altı ay sonra görünümünü kaybeder ve sıradan çimentoya benzer hale gelir. Bu yazıda, fayans harcının nasıl temizleneceğini ve karartılmış derzlerin nasıl güncelleneceğini göreceğiz.

Makalede hızlı gezinme

Koyu dikiş güncellemesi

Radikal bir harç değişimine geçmeden önce, dikiş yerlerini bir deterjanla temizlemeyi deneyin. İdeal etkiyi elde edemezsiniz, ancak kirin %90’ını giderirsiniz. Neredeyse aynı etkiyi veren birçok seçenek var:

 • domestos;
 • Amway Home LOC;
 • Santry.

En ucuz yöntem, ancak kalitesi biraz daha düşüktür, bir halk ilacı kullanmaktır … Hazırlamak için karıştırmanız gerekir:

 • 7 bardak su;
 • ½ fincan kabartma tozu
 • 1/3 bardak limon suyu
 • ¼ bardak asetik asit.

Harç, zaman zaman mantar ve küf ile kaplandığı için kararmışsa, tam kalınlığa kadar dövüldüğü için temizlemenin bir anlamı yoktur. Bu durumlarda, tamamen çıkarmanız, yüzeyi mantar önleyici emprenye ile işlemeniz ve dikişleri yeniden ovalamanız gerekir.

Fayans Temizleme Ürünleri

 • Edding 8200, su geçirmez bir karo harç kalemidir. 2 renkte satılır: beyaz ve gri, çizgi kalınlığı 2-4 mm.
 • PUFAS FRISCHE FUGE – derzlerin yenilenmesi için boya. It has bir beyaz renk , ancak% 5’e renk yukarı gelecek şekilde seyreltmek için izin verilir.
 • PUFAS CEMENT-EX – aside dayanıklı karolar, klinker ve güverte döşemelerindeki çimento kalıntılarını giderir. Banyoyu ve duşu kireç ve kireçten temizleyin.
 • LITONET PRO – lekeleri ve çizgileri gidermek için temizleyici;
 • KERANET, fayanslardaki çimento kalıntılarını gideren asit bazlı bir temizleyicidir. Özellikle çiçeklenmeyi ortadan kaldırmak için endikedir.
 • RENK LEKE SÖKÜCÜ: Mermer, granit, taştan organik ve biyolojik kirlenmeyi (kahve lekeleri, kırmızı şarap, nikotin, boyalar, küf) çıkarır.
 • LITOCLEAN PLUS, çimento artıkları, kireç, çiçeklenme ve beyaz tortuların kaplamasını temizleyen organik asit bazlı bir sıvıdır.
 • LITOSTRIP, epoksi ve EPOXYSTUK X90 kalıntılarını temizleyen şeffaf bir jeldir.
 • MONOMIX CLEANER JEL, STARLIKE MONOMIX poliüretan harç kalıntıları için özel bir temizleyicidir.
 • LITONET JEL: Yağ lekelerini giderir ve seramik yüzeyleri yağdan arındırır.
 • LITOCLEAN, çimento ve kireç kalıntılarını gidermek için kaplamaları temizlemek için organik asitlere dayalı toksik olmayan bir temizleme tozudur.
 • KIILTO CLEAN, karo yüzeyindeki harç, pas ve kireç kalıntılarını gidermek için kullanılan asitli bir deterjandır.

Taze harcı ovalayın

Derz taze ise (uygulamanın üzerinden bir günden fazla geçmemişse) su ile ıslatılarak kolayca temizlenebilir.

 • Derz dolgu işleminden 30 dakika sonra fazlalığı alın ve derzleri temiz, nemli bir süngerle zımparalayın. Sık sık fayanslarla çalışıyorsanız, köpük kauçuğu sıkmak için silindirli özel kovalar vardır. Bu konuda daha önce makalede bahsedildi.
 • Ertesi gün beyaz çiçeği keçe eldivenle çıkarmanız gerekir. Ayrıca özel keçe paletler de vardır, ancak yükseltilmiş karoları iyi temizlemezler.

Derz dolgu işleminden sonra düzensizlikler bulursanız, ancak zaten donmuşsa, bir tüpe sarılmış ince zımpara kağıdı ile dikişin içinden geçmek yeterli olacaktır.

Bazen karo çok yüksek bir kabartmaya, çok sayıda dekoratif unsura sahip olur … Harç uygularken, yüzeyin önceden yapışkan bant ve plastik sargı ile kapatılması tavsiye edilir. Ancak harç, karonun dokusunda zaten yemişse, ayçiçek yağı ile nemlendirilmiş bir havluyla yıkayabilirsiniz.

Eski harcı mekanik olarak çıkarın

Diğer seçenekler yardımcı olmazsa, eski harcı mekanik olarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu çalışma sırasında, karoların emayesine zarar verme olasılığı yüksek olduğundan özellikle dikkatli olmanız gerekir.

Dikiş genişletici ve benzeri araçlar
Eski harcı çıkarmak için rahat bir sap ve bıçağa sahip özel derz açıcılar vardır, ancak bunlar sıradan bir bıçakla değiştirilebilir. Dikiş boyunca düz bir çizgide ve her iki tarafta bir açıyla yürümelisiniz. Fayansların köşelerine özellikle dikkat etmelisiniz, çünkü bunlar talaşlara karşı en savunmasız yerlerdir.

Ayrıca, bu çalışma elektrikli bir keski, matkap veya ince bir matkapla matkapla yapılabilir.
Contaları küçük bir banyodan çıkarmak birkaç saat içinde elle yapılabilir. Ancak karo duvarlara iyi yapışmıyorsa, yeni bir karo döşemek hem emek hem de para açısından daha kolay olacağından, harcı değiştirmenin bir anlamı yoktur.

Silikon harcı çıkarın

Kötü havalandırma, silikon harcı üzerinde küf oluşumuna neden olur. Silikon temizlenemez, bu nedenle derzleri yenilemenin tek yolu artıkları tamamen çıkarmak ve elastik derzleri tekrar uygulamaktır. Çoğu zaman, eski kaplamanın da ilk kez yanlış uygulanması nedeniyle çıkarılması gerekir.

 • Silikon mastik bir bıçak veya özel bir sıyırıcı ile mekanik olarak çıkarılır.
 • Dikişler elektrikli süpürge ile iyice temizlenir.
 • Derzlerin tam temizliği için Penosil Silicone R gibi özel bir silikon sökücü kullanılabilir.Eklemlere montaj tabancası ile sürülür ve en az 24 saat bekletilir. Bundan sonra ürün bir bez veya kağıt ile çıkarılmalıdır. Yeni silikonun iyi yapışması için yüzey iyice temizlenmeli ve yağdan arındırılmalıdır.
 • Dikişin kenarlarını maskeleme bandıyla kapatın, böylece kenarlardan taşmaz. Duvar ile banyo arasındaki köşede sadece küçük bir boşluk bırakın.
 • Yeni kalafat kartuşunun ucu, 1 geçişte uygulanabilmesi için kesilmelidir. Montaj tabancasının tetiğine basılarak derz köşeye eşit olarak uygulanır.
 • Ardından, özel bir lastik aletle veya sabunlu suya batırılmış bir parmakla kurumadan dikişi düzeltmek için zamanınız olmalıdır.
 • Pürüzsüzleştirmeden hemen sonra maskeleme bandını çıkarın.

çözüm

Derzleri temizleyerek veya boyayarak kolayca yenileyebilirsiniz, ancak harcı tamamen değiştirmek için çok fazla tozlu ve sorumlu çalışma yapmanız gerekecektir. Eski döşemeyi onarmaya başlamadan önce on kez düşünün , buna gerçekten değer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir