Çar. Eki 27th, 2021

8 Kolay Adımda Fayans Derz Dolgu Nasıl Yapılır

Derz dolgu, kendi DIY döşeme projenizi bitirmenin son adımıdır. Gönderen döşeme mutfak için banyo döşeme ve derz dolgu nasıl yapılır sen kir, nem ve hasar ve aşınma diğer kaynaklardan fayans korumak için düzgün harç gerekir. Derz dolgu oldukça basittir – ilk etapta fayansları yerleştirmekten tartışmasız çok daha basit. derz nasıl çekilir

Ancak, sürecin son adımı olduğu için, genellikle gözden kaçar ve doğru miktarda zaman ve çaba harcanmadığında genellikle kötü bir sonuca yol açar. Neredeyse bitiş çizgisini aştınız, bu nedenle fayanslarınızı dikkatli bir şekilde derleyin ve çok yönlü profesyonel bir bitiş elde edeceksiniz. derz dolgu nasıl hazırlanır

Fayansları derzlemek için neye ihtiyacınız olacak

  • Sıva özel döşeme ve odanın, örneğin mutfak, banyo veya döşeme harç için
  • Plastik yayma araçları veya Silecek
  • Sünger ve kova
  • Kenar malası
  • Paçavralar ve bezler
  • Elektrikli süpürge ve küt kenarlı aletler

Adım 1 – Hazırlık

Hazırlık kesinlikle anahtardır. Eklemlerinizi hazırlamada başarısız olun, ardından başarısız olmaya hazırlanın.

Fazla yapıştırıcıları, tozu ve diğer parçacıkları keserek fayanslarınızı uygun şekilde hazırlayın. Fayansları kırmamaya dikkat edin, ancak fayanslarınız arasındaki oyukları gerçekten yumuşatmak için oraya girmeye çalışın.

Daha büyük parçacıkları çıkardıktan sonra, daha küçük parçacıkları ve kalıntıları gidermek için karolarınız arasında vakum yapın. Derz ne kadar sürede kurur 

İpucu: Harçla kaplanmasını istemediğiniz alanlar, örneğin boyalı duvarların veya kenarların yanında.

Adım 2 – Harcınızı karıştırın

Seçtiğiniz harcı bir karıştırma kovasına dökün. Harcınız için talimatları izleyin; Malanızla karıştırırken muhtemelen su dökmeniz gerekecektir. Kovayı, neredeyse bir çimento karıştırıcısı gibi hafifçe döndürme hareketiyle hareket ettirmeyi deneyin.

Tüm su harç içine emildiğinde, kıvamın eşit bir çamura dönüştüğünü fark edeceksiniz. Kovanın dibinden kuru harcı karışıma aldığınızdan emin olun.

Harcınızı uygun şekilde karıştırdıktan sonra 5-10 dakika bekletin – bu, harcı çok az önceden sertleştirecek ve uygulama sürecini kolaylaştıracaktır.

Not: İyice çalkaladığınız harcı bir torba dolusu kullanmanız önemlidir. Bunun nedeni, renk, kum, sertleştirici parçacıklarının bir bütün olarak karıştırılmasıdır.

Adım 3 – Harç aletinizi veya malanızı hazırlayın ve uygulamaya başlayın

Şimdi malanızı yüklemek isteyeceksiniz. Malanızı kova veya namlunun çevresini kazımaya çalışın, hareketi eşit tutun ve derzin zemine düşmesini önlemeye çalışın.1

Şimdi harcı uygulama zamanı. Cömertçe ve eşit olarak uygulayın. Başlangıçta duvarınızı derzleri yeterince doldurmaya yetecek kadar cömert bir harç tabakası ile doldurmayı deneyin. Derzleri daha derine itmek için çapraz olarak ve kuvvetlice yayın.

Derzler dolmaya başladığında tüm alana daha fazla harç yaymadan önce yaklaşık 2 ft x 2 ft daha küçük alanlarda çalışın. Ne zaman duracağını bilmek zor olabilir ve her bir oluğun eşit şekilde ve tepeye kadar dolduğunu görene kadar devam etmek en iyisidir.

Adım 4 – Fazla harcı çıkarın

Fazla harç yığınını çıkarmak için bir silecek veya benzeri sert fakat kuru bir sünger kullanın. Buradaki fikir, duvarı henüz temizlemek değil, fayanslarınızı görebileceğiniz ve aralarındaki boşlukları doğru bir şekilde değerlendirebileceğiniz kadar harcı çıkarmaktır. Fayans arasından su sızması

Bunun için kullandığınız aleti güzel ve kuru tutun – bu aşamada karışıma hiç nem eklemek istemezsiniz.

Adım 5 – Yüzeyi süngerlemeye başlayın

Şimdi nemli bir sünger kullanarak temizleme işlemini hızlandırmanın zamanı geldi. Nemli burada anahtar kelimedir – süngerinizin ıslanmadığından ve özellikle damlamadığından emin olun.

Fayanslarınızın yüzeyini net bir şekilde ortaya çıkarana kadar süngeri uzaklaştırın. Bu aşamada güzel ve dengeli bir bitiş ortaya çıkmalıdır. Çapraz hareketler burada en iyisidir. Fayanslar arasındaki derzin dikey ve yatay açılarına karşı itmekten kaçınmak istiyorsunuz.

Adım 6 – Çizgileri ince bir şekilde temizleyin

‘Takımlama’, harç hatlarınızı pürüzsüz ve eşit bir şekilde bitirme işlemidir.

Oldukça kuru bir sünger, kayganlığı sağlamaya yetecek kadar su kullanın ve işaret parmağınızla doğrudan kenarlardan itin. Harcı dışarı itmekten kaçınmak istiyorsunuz – sadece fayansların arasında düzleştirmeye çalışıyorsunuz.

Bu aşamada, karo yüzeyleriniz gerçek harçtan arındırılmalı ve bunun yerine bir ‘pus’tan biraz daha fazlası ile kaplanmalıdır.

Not: Temizlemeden önce harcın oldukça sağlam ancak sert olmadığından emin olmak önemlidir. Kuruduğundan, uygulandıktan sonra düzenli olarak kontrol edin.

Adım 7 – Sis giderme

Harcı en az bir saat veya oldukça sert olana kadar bırakın, aksi takdirde harcın içindeki tozu yıkayacaksınız. Önemli ölçüde sertleşecek ve fayansları mikrofiber bir havluyla temizlemeye başlayabilirsiniz. Özellikle kaba cilalı karolarda bir kalıntının çıkarılması zorsa , LTP’den bu yoğun temizleyici gibi bir derz leke çıkarıcı kullanmak en iyisi olabilir .

Kürlenme sürelerini uzatacağından, oluklara yeni nem girmesini önlemek için oldukça kuru tutun. Fayanslardaki sisi ortadan kaldırın ve pus temizlendiğinde bariz bir şekilde görünecek ve umarım, eşit şekilde doldurulmuş oluklara sahip yeni derzlenmiş bir duvar veya zemin ortaya çıkaracaksınız!

Adım 8 – Kurumasını bekleyin

Farklı derzlerin tamamen sertleşmesi daha uzun sürer, bu nedenle buna dikkat edin, seçtiğiniz ürün üzerindeki talimatları okuyun ve işlem sırasında alanı tamamen kuru tutun.

Kuruduktan sonra, yeni derz dolgulu duvarınızın veya zemininizin keyfini uzun süre sonra da sürebilirsiniz . Duşlar, banyolar ve mutfak arkalıkları gibi ıslak alanlarda, LTP harç ve fayans koruyucu sprey kullanmayı deneyin ; bu, kireç ve kir birikimini azaltmak için fayanslarda koruyucu bir yüzey oluşturur.

Kurumuş derz dolgu nasıl temizlenir

Karodan Kurutulmuş Harç Nasıl Çıkarılır

Derz, karoların arasında düzgün bir yüzey oluşturmak ve karoları yerinde kilitli tutmak için yaygın olarak kullanılan sert malzemedir . Bu malzeme yerine konulduğunda ıslak çimento görünümündedir ve kısa sürede sert kurur. Harcı karo yüzeyinden çıkarmak, malzeme hala ıslakken yapılması en kolay olanıdır. Bu durumda, harcı silmek için sadece nemli bir sünger kullanmanız gerekir. Ancak, harç çok çabuk kuruduğundan, bazı kişilerin kuru harcı karodan nasıl çıkaracağını bilmesi gerekir. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç çözüm var.

Beş Adımda Karodan Kurutulmuş Harç Nasıl Çıkarılır

Kuru harcı karodan nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerektiğinde göz önünde bulundurmanız gereken iki temel yöntem, şeker ve su veya odun ve su kullanımını içerir. Bu yöntemlerin her ikisi de etkilidir, bu nedenle sizin için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Şeker ve Su

Şeker ve su yöntemi, karodaki harcı temizlemenin kolay bir yoludur ve hemen başlamak için tüm malzemelere sahip olabilirsiniz. Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler bir kova, bir havlu, bir bardak şeker, bir naylon bulaşık süngeri, bir tahta boya çubuğu ve bir galon sıcak sudur. Şeker ve sıcak suyu kovada şeker tamamen eriyene kadar karıştırın. Karışımı harcın üzerine cömertçe dökün. Su ve şekerin harca birkaç saat içinde nüfuz etmesi gerekecek, bu nedenle karışım bolca uygulanmalıdır.

Harç tamamen doyduktan sonra, harcı ufalamak için tahta çubuğu kullanın. Fayansın yüzeyindeki tüm büyük harç parçalarını çıkarabilmelisiniz. Daha ince harç parçalarından bazıları hala karo üzerinde olacak ve çubukla çıkarılamayacak.

Ovma pedini su ve şeker karışımıyla ıslatın. Harcı sıkıca ama dikkatli bir şekilde fırçalayın. Çabanız etkili değilse, doğrudan pedin üzerine biraz şeker serpin. Bu, hafif bir aşındırıcı görevi görecek ve harcı ovalayarak temizlemeye devam ettiğinizde etkili olabilir. Harç çıkarıldıktan sonra alanı tatlı su ile temizleyin. Havluyla kurulayın.

Su ve Sert Ağaç

Alternatif bir yöntem, harcı ovalamak için meşe veya başka bir malzeme gibi bir sert ağaç parçası kullanmaktır. Ahşabın düz bir kenarı olması için kare bir kesime sahip olması gerekir. İhtiyaç duyulan diğer malzemeler su, naylon ovma pedi ve havludur. Şeker ve su yönteminde olduğu gibi, devam etmeden önce kuru harcı tamamen doyuncaya kadar suyla ıslatmanız gerekecektir.

Ahşabın düz kenarını kullanarak ahşabı harçla kazıyın. Orta derecede basınç kullanacaksınız. Ahşabın çok damarlı olması durumunda, pürüzlülüğün düzeltilmesi için köşeyi hafifçe zımparalamanız gerekebilir. Bir sonraki adıma geçmeden önce, harcın büyük parçalarını mümkün olduğunca çıkarın.

Şeker ve su yönteminde olduğu gibi, harcın tüm ince parçalarını çıkarmak için ıslak ovma pedini kullanacaksınız. Ovma pedinin derz ile kirlenmesi durumunda ve işiniz henüz bitmediyse, devam etmeden önce pedi durulayın. Tüm harç çıkarıldığında, alanı iyice durulayın ve kurulayın.

Diğer Derz Temizleme Yöntemleri

Kuru harcı karodan nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerektiğinde işe yarayabilecek birkaç çözüm daha vardır. Bunlardan biri tel yünü kullanmaktır. Bu, şeker ve su karışımı veya tahta blok yerine kullanılabilecek aşındırıcı bir malzemedir. Sadece tel yün pedini ıslatırsınız ve harcı orta derecede ovalarsınız. Bu yöntem, harç zaten suya doymuş olduğunda en etkilidir.

Buraya kadar bahsedilen yöntemlerin tümü çimento esaslı şerbet için uygundur. Harcınız epoksi bazlı ise başka bir çözüm gereklidir. Yerel ev geliştirme mağazanızdan satın alabileceğiniz özel bir epoksi temizleme ürünü kullanmanız gerekecek. Ürünü zemine bolca uygulamadan önce küçük bir alanda test edin. Ambalaj üzerindeki kullanım talimatlarını izleyin.

Karo Harcı Çıkarırken Kaçınılması Gereken Adımlar

Karodan harcı çıkarmak zor bir iş olsa da, kuruyken talaş atma eğiliminden kaçınmalısınız. Bu, karonun çatlamasına neden olabilir. Ayrıca jilet veya başka bir keskin yüzey kullanmayın. Bu ürünler karoyu çizebilir.

Fayans zemininizdeki kuru harç anında strese neden olabilir, ancak neyse ki harcı etkili bir şekilde çıkarmak için çeşitli çözümler mevcuttur. Bu yöntemleri denediyseniz, sonuç alamadıysanız, yardım için bir profesyonele başvurmanız gerekebilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir