Yıkama talimatı etiket sembolleri ve anlamları

  • Giysi Etiketi Nasıl Okunur?
    Yıkama talimatı sembollerinin anlamı
  • Giysi Çeşitlerini Böl
  • Kuru temizlemeden önce yapılması gerekenler
  • leke çıkarıcılar
  • Çamaşır Makinesi Nasıl Yüklenir
  • Çamaşır Deterjanı Nasıl Seçilir ve Dozajlanır
  • Kıyafetlerini çıkar ve takıl

Kıyafet etiketlerindeki yıkama talimatı sembollerinin anlamları nelerdir

Suyun sürelerini, sıcaklıklarını ve miktarlarını elektronik olarak kontrol eden modern çamaşır makineleri ile hata yapmak ve kumaşlara zarar vermek nispeten zordur. Ancak, her zaman biraz dikkat etmelisiniz, yıkama etiketleri yanlış yorumlanabilir, kalitesiz deterjanlar kullanılabilir veya yanlışlıkla yanlış bir yıkama programı ayarlanmış olabilir. Çamaşır makinesini kusursuz şekilde yüklemek, zamandan, emekten, elektrikten, sudan ve deterjandan tasarruf etmek, çamaşırlara zarar vermemek ve hatta bazen ütü yapmaktan bile kaçınmak anlamına gelir.

Çamaşırlarda grileşme ve çok yumuşak olmayan havluların, giysilerin renginin açılmasının ve renkli lekelerin oluşmasını önlemek için birkaç basit önlemi takip etmek yeterlidir.

Giysi Etiketi Nasıl Okunur?

Çeşitli yıkama aşamaları arasında ayrım yapmak, çeşitli kumaş türleri için en uygun deterjanın hangisi olduğunu hatırlamak, bakım etiketlerini doğru bir şekilde yorumlamak ve ekolojik deterjan bileşenlerini okumak, genellikle unutulan veya belki de dikkate alınan küçük faydalı numaralardır. Faydasız. Yıkama sırasında hata yapmaktan kaçınmanın ilk kuralı, giysilerin üzerine yapıştırılan etiketleri tam olarak nasıl okuyup anlayacağınızı bilmektir, bu konuda unutmamak gerekir ki, sizi ne kadar rahatsız etse de yıkama etiketi asla üzerinden çıkarılmamalıdır. Sadece elde yıkama için değil, aynı zamanda çamaşırlarınızı çamaşırhaneye emanet etmeye karar verdiğinizde de talimatları kontrol edebilmek için giysiler. Bulaşık makinesi su almıyor nasıl çözülür

Yıkama ve sıcaklık. Sayılı tepsi sembolü su için ideal sıcaklığı gösterir, tepsinin altında bir çizgi varsa narin giysiler için bir program kullanılması gerekir, tepsi üzerinde X işareti varsa giysi suda yıkanmamalıdır ancak sadece kuru temizleme, küçük bir daire kuru temizlemenin mümkün olduğunu gösterir.

ağartma. Üçgen ağartmanın mümkün olduğunu gösterir, eğer X ile iptal edilirse gerçekleştirilemez, iki paralel eğik çizgi ile çizilirse sadece oksijen ve klor içermeyen beyazlatıcılarla izin verildiği anlamına gelir.

Makine kurutma. Etikette daire içeren bir kare gösteriliyorsa, makinede kurutmaya izin verilir, dairenin üzeri çizilmişse giysi doğal olarak kurutulmalıdır.

Ütüleme. Ütü sembolü üzerindeki sayı sıcaklığı gösterir, eğer ütü sembolü üzeri çizilirse giysinin ütülenmemesi gerektiği anlamına gelir.

Bazen etikette, profesyonel yıkama için kullanılacak deterjan türü, renklerin kirlenmesini önlemek için giysiyi tersten ütüleme veya ayrı yıkama ihtiyacı gibi özel talimatlar da görünür.

Giysi Çeşitlerini Böl

Her bir giysiyi son anda incelemekle zaman kaybetmemek için, mutlaka kuru temizleme gerektiren giysiler, düşük sıcaklıkta yıkama gerektiren hassas giysiler ve programa özel ve belirli bir programa göre ayırarak, farklı özelliklerine göre doğrudan bölmeniz önerilir. Normal programda yıkanabilen giysiler.

Özellikle güçlü veya koyu renkli bir giysiyi ilk kez yıkarken renklere ve kumaşların bileşimine dikkat etmek önemlidir, yün gibi bazı çok hassas lifler çok düşük sıcaklıklar gerektirir ve dönüş hızını azaltın.

Kuru temizlemeden önce yapılması gerekenler

Giysileri çamaşırhaneye götürmeden önce, mağazanın profesyonelliğini dikkatlice kontrol etmeniz, yapılan işlemler ve kullanılan ürünler hakkında bilgi almanız, ekolojik deterjan kullanan, petrol türevi içermeyen, suyla yıkamayı tercih eden çamaşırları tercih etmeniz önerilir. Genellikle çamaşırhane operatörleri kumaşları ve özelliklerini iyi bilirler, ancak özellikle kaşmir veya ipek gibi özellikle ince kumaşlardan yapılmış giysilerin ve değerli teknik giysilerin yıkanması gerekiyorsa bunların yeterliliğini belirlemek daha iyidir.

leke çıkarıcılar

Şarap, kahve, özellikle yağlı ve yağlı yiyecekler gibi inatçı lekeler, çamaşır makinesinde yıkanmadan hemen önce ön işlemden geçirilmelidir. Kimyasal leke çıkarıcılara başvurmadan çoğu leke, doğal kastil sabunu veya biraz organik bulaşık sabunu ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Piyasada, çamaşır makinesinde yıkamadan önce nemli kumaş üzerinde kullanılmak üzere lekeleri çıkarmak için özel bir sabun da bulabilirsiniz. Sabun yeterli değilse, çok enerjik ve aşındırıcı toksik maddeler veya çözücüler içermeyen ekolojik bir ürün seçerek sprey yağ çözücü deneyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Nasıl Yüklenir

Su tasarrufu yapmak ve elektrik tüketimini azaltmak için tam yük için yeterli miktara ulaşıldığında yıkamaya devam etmek daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, özellikle yüksek nemli dönemlerde, kirli çamaşırları bir haftadan fazla bırakmaktan kaçınmak gerekir, neredeyse tüm çamaşır makineleri artık yükü yarı yarıya azaltmak için özel kontroller ve küçük miktarlarda yıkamaya uygun çok kısa eko programları ile donatılmıştır. . giyim.

Kumaşlara zarar vermemek, fermuarları takmamak, düğmeleri kaybetmemek ve işlemeleri, uygulamaları ve özel işlemleri bozmamak için bazı basit önlemlere uymak gerekir. Öncelikle ceplerinizi kontrol edin ve boşaltın, unutulan kağıt mendiller parçalanıp kumaşlara yapışır, bozuk para, anahtar gibi metal nesneler çamaşır makinesine zarar verebilir, sakız ve şekerler çamaşırlara yapışıp onları mahvetme riski taşır, kağıtlar kredi kartları ve genel olarak manyetik kartlar demanyetize olabilir veya hasar görebilir. Düğmeli, cırt cırtlı veya fermuarlı cepler kapalı olmalı, fermuarlı sweatshirt ve kazaklar çamaşır makinesine sokulmalı, bağcıklı ve ters çevrilmelidir. Gömlekler ve mutlaka açılmalıdır ve kolları gergin, çok hassas eşyaların özel bir file torbaya konulması tercih edilir.

Çamaşır Deterjanı Nasıl Seçilir ve Dozajlanır

İyi bir alışkanlık, kaliteli, tercihen organik ve çevreyi kirletebilecek ve zarar verebilecek bileşenler içermeyen bir deterjan kullanmaktır. Ambalaj üzerinde belirtilen dozlara uyulması önemlidir, fazla deterjan daha iyi sonuç vermez, aksine daha fazla su gerektirir, kumaşlarda kalıntı bırakabilir ve çevreye zararlıdır.

Sıvı deterjan kullanılması ve yumuşatıcı olarak beyaz şarap sirkesi veya sitrik asit gibi doğal bir ürün kullanılması tavsiye edilir. Hassas giysiler, yün ve ipek için, yünün keçeleşmesini veya çekmesini önleyen özel bir deterjan kullanmak ve su sıcaklığını her zaman çok düşük tutmak kesinlikle gereklidir. Her durumda, su sıcaklığı her zaman 40 derece içinde tutulmalıdır, bu da zaten tüketimi aşmadan mükemmel sonuçlar sunar.

Kıyafetlerini çıkar ve takıl

Islak çamaşırları çamaşır makinesinde çok uzun süre bırakmaktan kaçınılması ve mümkün olduğunca dışarı asılması tavsiye edilir. Özellikle narin yünlü giysiler bir havlunun üzerine yatay olarak serilmelidir, diğerleri üst üste binmeden, kırışmadan ve sadece en küçük giysiler için mandal kullanılmadan iplere düzenli bir şekilde yerleştirilebilir. Daha önce de söylendiği gibi, kurutucunun kullanımı, etiketi önceden kontrol edilerek bu modu içeren giysiler için ayrılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir